“GÜNDE 20 TON MÜSİLAJ TEMİZLENECEK” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Haziran 2021 - 16:55

“GÜNDE 20 TON MÜSİLAJ TEMİZLENECEK”

“GÜNDE 20 TON MÜSİLAJ TEMİZLENECEK”
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 17:03

“Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında başlatılan Türkiye’nin en büyük deniz temizleme seferberliği Balıkesir’de, Bandırma Limanı’ndan start verdi. Müsilaj temizliğini Vali Hasan Şıldak ile yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz günde ortalama 20 ton müsilajın temizleneceğini açıklarken, “Marmara Denizi’ni kesinlikle eski haline döndüreceğiz.” dedi.

Marmara Denizi’nde ortaya çıkan ve deniz salyası olarak bilinen müsilaj ile mücadele kapsamında Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen “Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı” sonrasında açıklanan 22 maddelik eylem planı hayata geçiriliyor. Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ile (Balıkesir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova, Çanakkale,Tekirdağ) genelge gönderilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından, Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliği başlatıldı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar ve Belediye Başkanı Tolga Tosun ve ilgili birimlerin amirleriyle birlikte Bandırma Limanı’ndan yola çıktıkları tekneyle, müsilaj temizliği çalışmalarına start verdi. Sonrasında Erdek Sahili’nde de çalışmalar devam etti.

Kıyı uzunluğu 175 kilometre olan Marmara Denizi’nde çevresel şartlara bağlı olarak meydana gelen yoğun müsilaj ve deniz yüzeyinde bulunan katı atıkların temizlenmesi amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan 17 metrelik Deniz Yüzeyi Temizleme Teknesi Başaran-2 her gün düzenli olarak çalışmalarını sürdürecek. Günde ortalama 20 ton ve üzeri müsilaj temizlenerek BASKİ’nin vidanjörleriyle Büyükşehir Belediyesi’ne ait en yakın arıtma tesisinde bertaraf edilecek.

” 3 YILDA PIRIL PIRIL OLACAK”

“Marmara Hepimizin” sloganıyla yürütülen çalışmaları yerinde yakından inceleyen Başkan Yılmaz, yerel yönetimler olarak bu konuda üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapacaklarını vurguladı. Yılmaz şu açıklamayı yaptı:
“Bölgemizde, denizimizi korumak için elimizden geleni yapmaya başlamıştık. Büyükşehir Belediye Meclisimiz ve Bandırma Belediyemizle beraber bununla ilgili bir yıl önce bir projeyi hayata geçirdik ve Bandırma’da derin deşarjı tamamen ileri biyolojik arıtmaya dönüştürdük. Bununla ilgili şu anda müteahhit firma işlemleri yapıyor. Ne kadar isabetli bir karar aldığımızı, zamanlamanın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz, Erdek’te aynı şekilde. Bu bölgeyi direkt ya da dolaylı bir şekilde etkileyen 11 arıtma tesisimiz vardı. Bakanımız bu konuda destek olacaklarını da ilan etti. Diğer alanlarda Marmara Denizi’ne akan farklı bölgelerden gelen dereler, su kaynakları var. Bunlarla ilgili tedbirleri de Valimiz ile istişare ettik. Müstakil veya sanayi atıklarının bir şekilde minimuma indirecek 22 madde içinde hepsi dâhil var. Hayvancılık ve sulama ile ilgili 22 maddeyi tek tek incelediğimizde çok teferruatlı çalışılmış ve Marmara Denizi’ni 3 yıl içerisinde olması gerektiği hale döndürecek bir eylem planı organizasyonu. Bu eylem planı çok farklı aşamalardan oluşuyor. Ama hedefimiz 3 yıl içerisinde pırıl pırıl bir Marmara Denizi. Sürdürülebilirliği yakalama işi olarak da 5 yıllık bir eylem planı hazırlandı”

“İLK İLLERDEN BİRİYİZ”

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nin yönlendirmeleriyle ve iş birliğinde; gerek karadan vidanjörlerle, gerek deniz içerisinden müdahalelerle, gerek balıkçıların desteğiyle kısa süre içerisinde yüzeysel temizlikle ilgili görsel olarak yapılması gereken çalışmaları yapan ilk illerden birinin Balıkesir olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, “Müsilajın denizin altında azaltılması ve yok edilmesi için burada hem bilimsel çalışmaların hem de karadan ve iklimsel olarak var olan koşulların değişmesi lazım. Bununla ilgili de sevindirici haberler geliyor. Karadeniz’den gelmesi gereken akımın başladığına dair haber geldi. Denizi korumakla ilgili tedbirlerde Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın, tüm siyasi partilerin temsilcisi olan belediye başkanlarının duruşu çok net. Marmara Denizi’ni kesinlikle eski haline döndüreceğiz. Ülkemize ve memleketimize hayırlı olsun. Denizimizin bu refleksi şu anda tedavi edilebilir durumda. Siyaset üstü bir açısıyla imza altına alınan 22 maddelik eylem planımızın Marmara Denizi’ne hayır getireceğini düşünüyoruz.” (balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.