GUGUKLAR ÖTÜŞÜR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

5 Nisan 2021 - 11:43

GUGUKLAR ÖTÜŞÜR

GUGUKLAR ÖTÜŞÜR
Son Güncelleme :

11 Mart 2021 - 2:11

Guguk Kuşu’nu bileniniz göreniniz vardır mutlaka,  tembel bir kuştur. Kendisi yuva yapmaz. Başka kuşların yuvalarına yumurtlar.

Var olan yumurtaları  yuvadan atar. Kuluçka zamanında kuluçkaya yatmaz. Yuvayı yapan kuş kuluçkaya yatar. Kuluçka sonunda  anaç kuş şaşırır. Kendi yavruları yerine guguk kuşu  yavruları yumurtadan çıkar.

Guguk Kuşu

* “ Yavrularına bakmayan, yavrularını bakması için  başka kuşlara teslim eden annelik ya da babalık duyguları körelmiş kuş türü.

* (bkz: One flew over the cuckoos nest )

* Guguk kuşları, yumurtalarını başka türden kuşların yuvalarına bırakır ve yavrular bu kuşlar tarafından büyütülür…

* Ayrıca bu kuşlar göçmen kuşlar familyasındandırlar…” İnternetten;

***

“EİNSTEİN kızına mektuplar yazar ve ondan mektuplarında dile getirdiği düşünceleri toplum kabul edinceye kadar saklamasını” rica eder.

Kızı Lieserl, 1400 mektubu 1980 yılında açıkladı. Biri çok ünlüdür. Bana da geldi.(yazara)

“İzafiyet kuramını  açıkladığım zaman beni çok az kişi anladı.

Şimdi insanlığa ulaşması için yazacaklarım bu dünyada YANLIŞ ANLAŞILMAYA ve ön yargılara çarpmaya mahkum. Mektupları gerektiği sürece saklamanı istiyorum. Ta ki toplum kabul edecek düzeye gelinceye kadar.”

“ Bir devasa güç var,

Herkesi kapsıyor,

Ve yönetiyor.

Kuram ararken görünmeyen bu evrensel güç , evrenin    çalışmasını sağlayan her olgunun arkasında bile bu güç  bulunmakta ve henüz bu güç bizim tarafımızdan tanımlanamadı.

Bu evrensel güç SEVGİDİR.

Bilim insanları evreni açıklamak için kuram ararken görünmeyen bu evrensel gücü unuttular.

SEVGİ ışıktır.

Alanı da , vereni de aydınlatır.

SEVGİ yer çekimidir. İnsanları bir birine çeker.

SEVGİ kuvvettir, en iyiyi çoğaltır. Kör becerileri kurutur.

SEVGİ için yaşarız.

SEVGİ için ölürüz.

SEVGİ tanrıdır.

Ve tanrı SEVGİDİR.

Bu güç her şeyi açıklar, ve insan yaşamına anlam katar. Bu biz insanların çok uzun süredir göz ardı ettiği bir çelişkidir. Çünkü belkide insanın evrende kendi özgür iradesiyle kullanamayacağı tek enerji olduğu için SEVGİDEN korkuyoruz.”

***

“Mektup uzun…

Kısacası SEVGİ en kuvvetlidir.

SEVGİ tek kurtarıcıdır.

SEVGİ güçtür. Yapıştırıcıdır, birleştirici güçtür.” Sözcü Necati Doğru 28 Şubat 2021

***

Bu iletiden sonra gelelim kendi öz benliğimize. Türkülere ve şarkılara  konu guguk kuşunun özelliklerini tanımlamaya çalışarak , konuyu dağıtmadan toplayalım.

Zaman içinde iletişim biçimleri, kurum ve kurallar değişimi yaşarken sevgiden, muhabbetten yoksun, göstermelik söz ve davranışlar içinden geçiyoruz. SEVGİ sözcüğünün anlam ve gücünü unutuyor ve kendi özümüzden uzaklaşıyoruz.

Ferhat dağları deler miydi? Şirin Ferhat için ölür müydü? Topal karınca, topal ayağı ile Beytullah için yola çıkar mıydı?  Mustafa Kemal  SAMSUN’dan Anadolu üstüne bir güneş gibi doğar mıydı ki; insan ve yurt sevgisi olmasa?

Aşık, aşkına  yazdığı dizelerde;

“Mektubunda diyorsun ki gel gayri

İbibikler öter ötmez ordayım…” diye yanıt yazdıran duygu ve düşünceler nedir?

Kendi neslini devamını sağlamak için yuva yapmaya üşenen bir kuşun, başka kuşa yumurtalarını teslim etme güdüsünün kaynağı nedir?

Her canlının hayata kalma gücünün kaynağı SEVGİNİ GÜCÜNÜ kavrayıncaya kadar bekleyeceksin…   *İ D U R A K İ *

Zamanın geçer akçesi, yeşil dolarlar, mor avrolar, sarı altınlar ve bitmek tükenmek bilmeyen ac gözlülük,  hırs, inad insanlığın  yakasının ala yamasıdır.

 

İhsan DURAK’ın tüm yazıları için tıklayın…

https://balikesir24saat.com/author/ihsan-durak

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.