“GENEL MERKEZ HER ŞEYİ BİLİYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

3 Ağustos 2021 - 18:46

“GENEL MERKEZ HER ŞEYİ BİLİYOR”

“GENEL MERKEZ HER ŞEYİ BİLİYOR”
Son Güncelleme :

01 Haziran 2020 - 20:48

İYİ Parti Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert, Bandırma ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Basri Ersan Kırbaş’ın istifasının sürpriz olmadığını belirtirken, kendisine yöneltilen suçlamalara yanıt verdi. Yaşanan süreci ayrıntılarıyla anlatan Sert, “Her şey genel merkezimiz tarafından bilinmektedir” dedi.

Bandırma ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Basri Ersan Kırbaş’ın İYİ Parti’den istifasının ardından Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert yazılı bir açıklama ile kendisine yönelik eleştiri ve suçlamalara yanıt verdi.
“Bildiğiniz üzere, bir süredir gerek basın yoluyla gerek sosyal medya yoluyla hakkımda birtakım asılsız ve yıpratıcı iddialar dolaşmaktadır” diyen Sert, meclis üyesi Kırbaş’ın istifasının kendisi için bir “sürpriz” olmadığını vurguladı.
İYİ Parti İlçe Başkanı Sert açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
” Bu gibi durumlarda, bu tarz karalama kampanyalarının siyasetin bir cilvesi olduğunu her zaman kendime hatırlatmış ve kişisel hırslar uğruna partiye zarar verilmemesi gerektiğini her zaman için misyon edinmişimdir. Ancak, son yaşanan durumlar halihazırda açıklamaya muhtaç hale gelmiş ve tarafımca açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.
Basri Ersan Kırbaş’ın istifa etmesi beklediğimiz ve tahmin ettiğimiz bir durum olup, bizim için sürpriz olmamıştır. Son zamanlarda basın ve sosyal medya aracılığıyla şahsıma yönelik asılsız ve mesnetsiz suçlamaların altında bu istifa yatmaktadır. B. Ersan Kırbaş’ın amacı böyle açıklamalar yaparak kendisini parti disiplin kuruluna sevk ettirmek suretiyle partiden attırmak ve böylece ‘ Bakın görüyorsunuz beni partiden attılar’ dedirtmek iken ben bu durumu gördüğüm için yönetim kurulundaki bazı arkadaşların tekliflerine rağmen disiplin sürecini başlatmamış, sabretmişimdir. Çünkü kendisinin istifa edeceği gün gibi aşikardı. Elimden geldiği kadarı ile yaşanan süreci kısa olarak özetlemeye çalışacağım”

“PARTİYE 4 AY UĞRAMADI”

“31 Mart yerel seçimlerinden sonra Basri Ersan Kırbaş ve Aydilek Gönenç ortada hiçbir sebep yokken seçim zaferi mutluluğunu yaşamadan bir daha partiye uğramayacaklarını söylemişler ve partiye 4 ay hiç uğramamışlardır. Bu konu ile ilgili olarak tarafımca kendilerine neden böyle yaptıkları, partiye neden uğramadıkları sorulduğunda ise seçimler sırasında ilçe başkanı olarak benden ve İlçe Yönetim Kurulu’ndan destek görmedikleri iddia edilmiştir. Bu doğru bir söylem değildir. İlçe başkanı olarak ben ve İlçe Yönetim Kurulu olarak bizler belediye meclis üyelerimizin her zaman arkalarında olmuş, her gece seçim çalışmalarına katılmışızdır. Bu husus, fotoğraflarla da sabittir. Gündüzleri ise ben ilçe başkanı olarak aşağıda ifade edeceğim etkinliklerden arta kalan zamanlarda yine arkadaşlarımız ile beraber çalışmalara katılmışımdır. Bu konuyu özellikle açmamın sebebi şudur: Bandırma’mız Güney Marmara olarak tanımladığımız bölgenin kutup yıldızı konumunda olduğundan ben Bandırma İyi Parti İlçe Başkanı olarak bütün davetlere icabet etmeye çalışmışımdır. Marmara Adası dahil Bursa’nın bir ilçesi olmasına rağmen komşumuz olduğu için Karacabey ilçemize dahi giderek birtakım etkinlik ve çalışmalara katılmış olup, bölgedeki bütün ilçelerin seçim etkinliklerine katılım sağlamışımdır. Bazen İl Başkanlık’ımızda toplantı olduğunda il toplantısına katılmış bazen de partiden çalışmam gerektiğinde parti binasında olmuşumdur. Bunların dışında gündüzleri de seçim çalışmalarına katılmışımdır”

“AKP KIRBAŞ’A KOORDİNASYON BAŞKANLIĞI TEKLİF ETTİ Mİ”

4 ay sonra Ağustos ayında bir gün Basri Ersan Kırbaş partiye gelerek (bu arada biz parti binasını başka yere taşıdık) ‘Önümüzdeki süreçte kongremiz var ikimiz beraber yeni bir yönetim kurulu oluşturalım’ şeklinde beyanda bulunmuş fakat tarafımca kendisine kongreye daha zaman olduğu, şimdi bunların çok erken olduğunu ifade edilmiştir. Bir aylık bir sürenin sonunda yani Eylül ayında Basri Ersan Kırbaş, tekrar gelerek bu kez AKP tarafından kendisine bazı teklifler olduğunu, şu an İbrahim Koman Bey’in yürüttüğü Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Güney Marmara Koordinasyon Başkanlığı’nın kendisine teklif edildiğini beyan etmiştir. Tarafımca hangi AKP’li tarafından böyle bir teklifte bulunulduğu sorulduğunda ise ‘telefon yolu ile aracılar vasıtasıyla geldi’ şeklinde yuvarlak bir cevap verilmiştir. Bunun üzerinde de cevaben, kendisine böyle bir teklifi kabul etmemesi, böyle bir şey yapması durumunda en başta şahsım ve bütün Bandırma halkı tarafından kınanacağı ve bu durumun yakışık almayacağı ifade edilmiştir. Buradan da söylemiş olayım ki; amacım yaşanan bu hadiseleri sadece objektif bir şekilde kamuoyunun bilgisine sunmak olduğundan, bu hususta AKP tarafından böyle bir teklif yapıldıysa bu durumun siyasi etiğe uymadığını ifade etmekle yetiniyor, zaten B. Ersan Kırbaşın bu iddiaları asılsız ise de AKP’li yetkililerin bu töhmet karşısında gerekli açıklamayı yapacaklarını düşünüyorum.

“LİSTE ÇIKARMAYA ÇALIŞTI”

Kongre sürecine gelecek olursak; daha önceden bahsettiğim gibi kongre süreci başlayınca Basri Ersan Kırbaş, tekrar partiye gelip gitmeye, yeni yönetimi oluşturacağım zaman müdahil olmaya çalışmış, ‘yönetime kimleri alacaksın, şunu alırsan olmaz, ben yokum kabul etmem’ şeklinde amacını aşan ifadeler kullanmaya başlamıştır. Bu durumda kendisine ‘davul benim boynumda tokmak başkasının elinde böyle bir yönetim kurulu oluşturmam mümkün değil’ demek suretiyle sadece önereceği kişiler varsa düşünüp değerlendireceğimi ancak yönetimi oluştururken kimsenin müdahale etmesine müsaade etmeyeceğimi söylemişimdir. Bu konu ile ilgili birkaç defa konuşmamız olmuştur. Bu arada tabii ki B. Ersan Kırbaş’ın ve onunla beraber hareket eden, kendilerini yeni parti yönetimine almayacağımı tahmin eden birkaç kişinin benim aleyhime çalışmalar yaptıklarını ve kongrede ayrı bir liste çalışması yaptıklarını da biliyorum. Şunu özellikle belirtmek isterim ki; bu durum en demokratik haklarıdır. O dönemde basına da zaten bu konu ile ilgili de demeç vermişimdir. Kongrede ilçe başkanlığına aday olmak her üyemizin ve delegemizin en doğal hakkıdır. En nihayetinde bu arkadaşlar Aydilek Gönenç hanımın başkanlığında bir oluşum yapmaya ve bazı arkadaşları aramaya başlamış, aranan arkadaşlar bu konu ile ilgili bana dönüş yapmışlardır. Fakat bu oluşum yönetim kurulunu oluşturabilecek bir sayıya bile ulaşılamadan geri adım atılmıştır. Kaldı ki, tarafımca en hassas şekilde düşünülerek, bütün bu gelişmeleri bilmeme rağmen, delege listemize son şeklini vermeden önce hem Aydilek Hanım hem de Ersan Bey aranmış, eğer ayrı bir liste çıkarılmayacaksa kendilerini delege olarak yazacağımı bildirmişimdir. Liste çıkarmayacaklarını beyan etmeleri üzerine de delege listesine her ikisinin adlarını yazmışımdır ve şu an her ikisi de delegedirler. (Ersan Bey istifa ettiği için delegeliği de düşmüştür.)
Basri Ersan Kırbaş tarafından kongre sonrası hayırlı olsuna gelme randevu talebine dönüş yapılmadı iddiası ise tamamen tarafımı yıpratma çabalarından ibarettir. Şöyle ki; tebrik için ziyaret talebi tarafıma kongremizden beş gün sonra 13 Mart 2020 tarihinde aksam üzeri saat 17.00’de ertesi gün için yapılmıştır. Kamuoyunun da bildiği üzere 14.03.2020 tarihinde Erdek ilçe kongresi yapılmış olup, o tarihte Erdek ilçe kongresinde bulunduğum aşikardır. Yine 15 Mart 2020 tarihinde ise Gönen ilçe kongremiz yapılmış olup, o kongreye de tarafımca katılım sağlanmıştır. Kendilerine de önümüzdeki hafta (yani 16 Mart 2020) pazartesiden itibaren müsait olduğum ve istedikleri zaman gelebilecekleri bildirilmiştir.17 Mart .2020 tarihinde partimiz genel merkezimizin talimatı doğrultusunda ilaçlanarak kapatılmıştır”

“İSMAİL OK’LA EN SON 2019’DA GÖRÜŞTÜM”

“İstifa eden vekil İsmail Okile ilgili yapılan açıklamaya gelince; İsmail Ok ile görüşmüşlüğüm en son 2019 Ağustos ayında Marmara Adası’ndaki yangını incelemek için adaya beraberce gittiğimizde olmuştur. İsmail Ok’a Erdek ilçe başkanımız ile beraber eşlik etmiş olup, bu tarihten sonra İsmail Ok’u asla görmedim. Bir de Bandırmaspor yararına Aralık ayında Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılan yardım gecesinde canlı televizyon yayınında davetlilerin ve gazetecilerin huzurunda telefon ile görüştüm ve Bandırmaspor’a yapacağı katkıda aracı oldum. Bunun dışında kendisi ile 31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra herhangi bir görüşmüşlüğüm, konuşmuşluğum telefon ile de yoktur. Benim İsmail Ok hakkındaki görüşlerim ile yaptığım söylemler gerek sosyal medyada gerek görsel ve yazılı basında yaptığım açıklamalarla bellidir”

“TÖRENE KİM KATILDI, KİM KATILMADI”

“Son zamanlarda gazetelere ve sosyal medyada yapılan açıklamalara gelince; tarafımın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılmadığı iddia ediliyor. Ben yaklaşık 2,5 yıldır ilçe başkanlığı görevini yürütmekteyim. Bugüne kadar belki de 50’den fazla anma, kutlama töreni ve etkinliğe katıldım. Bu yılki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni pandemi sürecine denk geldiğinden iletişim noksanlığı sebebiyle katılamadım. Şöyle ki; normal süreçlerde Cumhuriyet Meydanı’nda ve akabinde yapılacak olan resmi törenlere partimize kaymakamlıktan resmi davet veya telefon gelir, ancak bu yılki 23 Nisan etkinliği için partimize böyle bir davet gelmedi ve Kaymakamlık’ın böyle bir tören yapmayacağını öğrendim. Dolayısı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çelenk koyma töreninin ne zaman yapılacağı konusundaki iletişim noksanlığı sebebiyle törene katılamadım. Herhangi bir başka sebebi yoktur. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı çelenk koyma törenine katılmadığım yönündeki iddialar ise külliyen yalandır. Çünkü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı resmi törenine tarafımca katılım sağlanmıştır. İlçe Spor Müdürümüz hem partimize davet bırakmış hem de şahsen beni telefon ile aramıştır. Ben de bu davete icabet ederek partimizi temsilen resmi çelenk koyma törenine katılmışımdır. Benim katılmadığım 15 Mayıs 2020 tarihinde CHP İlçe Başkanlığı tarafından yapılan alternatif törendir. Hemen şunu da belirteyim beni alternatif 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenine katılmadım diye tenkit eden belediye meclis üyelerimiz Basri Ersan Kırbaş ve Aydilek Gönenç kendileri 19 Mayıs günü resmi törene katılamamış, yetişememişlerdir. Bu gayet insani bir durum geç kalmışlar, yetişememişlerdir. Ben de şimdi bunun propagandasını mı yapayım? Bunu sadece bir anekdot olarak söylüyorum”
16 Mayıs tarihinde basına yapılan açıklama ve ondan sonra yapılan açıklamalarda belediye meclis üyelerimiz Eren Ülkü Bey ve Müjdat Gündoğdu Bey’in adları da kullanılmıştır. Her iki belediye meclis üyemiz bu açıklamaları kabul etmemekte ve reddetmektedir. Hatta bu konu ile ilgili haber yapan gazeteciye, belediye meclis üyelerimizden Müjdat Bey tarafından bu haberde adlarının neden kullanıldığı bizzat sorulmuştur.
Sonuç olarak biz bu sürecin böyle bir istifa ile sonuçlanacağını biliyorduk. Bu konu ile ilgili İl Başkanımıza bazı bilgiler ulaşmış, İl Başkanımız da beni bu konuda bilgilendirmiştir. Bu konu ile ilgili yapacağım açıklama bu kadardır. Her şey genel merkezimiz tarafından bilinmektedir.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.