“GELECEĞİN TERMAL KENTİ SINDIRGI OLACAK” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

25 Mart 2021 - 06:03

“GELECEĞİN TERMAL KENTİ SINDIRGI OLACAK”

“GELECEĞİN TERMAL KENTİ SINDIRGI OLACAK”
Son Güncelleme :

26 Haziran 2019 - 20:06

24-25 Eylül tarihlerinde Edremit’te yapılacak 4. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’nin 4. Danışma Kurulu Toplantısı Sındırgı’da gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, yatırımcıları bölgeye davet etti,

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak’ın moderasyonundaki toplantı; Balıkesir Vali Yardımcısı Bayram Ali Köse, termal kaynağı bulunan ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, kültür ve turizm ile sağlık il müdürlükleri, üniversiteler, odalar ve borsaların yanı sıra ilgili alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile birlikte gerçekleştirildi.

“DOĞAL ŞEHİR”

Toplantı, danışma kurulu için ev sahipliği yapan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın açılış konuşmaları ile başladı. Sındırgı’nın coğrafi ve nüfus özelliklerine ilişkin bilgiler veren Yavaş, Sındırgı’nın doğal şehir unvanını alan tek belediye olduğunu vurguladı.
Yavaş, “Turizmin t’si olmayan bir ilçeden termal turizmle gelişen bir ilçeye dönüştük. Halkımız da buna destek veriyor. Turizm bölgesinde yer alıyoruz. Mücadeleyi bırakmıyoruz. Yatırımcılara sonuna kadar kapılarımız açık. Gelin görün teşviklerden yararlanın. Özellikle yerli ve yabancı acentalarda bizim için önemli. Bu güzelliklerin Dünya’ya açılması ancak birlikte mümkün. Bizler üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Dr. Turgay Sehil tarafından “Termal sağlık turizmi destinasyonları ve ürün çeşitliliği” konulu yapılan sunumda uluslararası örneklerle karşılaştırma yapılarak Balıkesir’de sağlık kenti mantığıyla planlanması önerilen Gönen, Ayvalık ve Edremit’ten oluşan 3 bölgeye yer verildi. Sunum sırasında yerel yönetimlere önerilerde bulundu.

ZİRVENİN DETAYLARI BELİRLENDİ

Gerçekleştirilen toplantıda katılımcıların görüşleri alınarak Eylüldeki zirvede gerçekleştirilecek kongre panelleri ve genel program netleştirildi. Sunum yapılacak konular ve oturumlar için başvuruların ve seçim sürecinin nasıl olacağı, program esnasında ziyaret edilecek termal tesislerin ve sağlık kuruluşlarının nasıl belirleneceği katılımcılara açıklandı. Balıkesir gezisi kapsamına Sındırgı bölgesinin de dahil edilmesi planlanıyor.

MİSYA İDA SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ KURULDU

Edremit’te gerçekleşen 3. Danışma kurulunda kararı alınan termal ve sağlık turizm odağında çalışan bir dernek kurulması kararı bu süreçte yerine getirildi. 7 termal ilçenin katılımıyla kurulan Misya-İda Sağlık Turizmi Derneği’nin ilk genel kurulu 26 Haziran’da gerçekleştirilecek.

ÇAYGÖREN BARAJI’NDA DOĞA GEZİSİ

Danışma kurulu toplantısı sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kırsal hizmetler daire başkanlığına ait bot ve bölge halkına ait teknelerle Çaygören Barajı katılımcılara tanıtıldı. Geziden oldukça keyif alan ziyaretçiler sonrasında ilçe merkezinde turizme yönelik yapılan çalışmaları inceledi. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.