“GAZETECİYLE ŞARLATANI AYIRIN” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

12 Eylül 2021 - 13:02

“GAZETECİYLE ŞARLATANI AYIRIN”

“GAZETECİYLE ŞARLATANI AYIRIN”
Son Güncelleme :

10 Ocak 2020 - 21:31

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Balıkesir’de, yerel ve yaygın medyada görev yapan basın emekçileriyle il protokolünü buluşturdu. Vali, Milletvekilleri ile Büyükşehir Belediyesi Başkanının gazetecilere yönelik özel mesajlar verdiği buluşmada, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir  yerel yönetimler ile iş dünyasına “Ülkenizi ve şehrinizi seviyorsanız gazeteciyle şarlatanı ayırt edin. Kötülük değil, iyilik yaşasın” çağrısı yaptı.

BALIKESİR’in yanı sıra Türkiye’nin en eski meslek kuruluşları arasındaki Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kahvaltı etkinliği düzenlendi.
Şehrin nezih mekanlarından Savran’daki 10 Ocak programına Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir milletvekilleri Mutlu Aydemir, Belgin Gökçe Uygur, Mustafa Canbey, Fikret Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan,  AK Parti İl Başkanı Ekrem Yavaş, Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Küçükkapdan ile yerel ve yaygın medyada çalışanlar katıldı.

BÖYLE BİR GÜN SADECE TÜRKİYE’DE VAR
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, konuşmasında, halkın haber alma hakkını teslim etmek için gece gündüz, yaz kış, sıcak soğuk demeden çalışan gazeteciler için “10 Ocak” tarihinin özel bir anlam taşıdığına değinerek bu günün sadece Türkiye’de varlığına dikkat çekti.

DARBELER KAZANILMIŞ HAKLARI GASP ETTİ
Gazetecilerin 10 Ocak’ı sadece 10 yıl bayram olarak kutlayabildiğini söyleyen  Demir şöyle konuştu:
“12 Mart 1971 askeri müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak tarihi, ‘Bayram’  olmaktan çıkarıldı ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak anılmaya başlandı.
Özellikle 1990 sonrası dönemde ve basından medyaya dönüşüm sürecinde sermayenin sektöre girmesiyle bu kazanımlar “uygulamada” tek tek elden çıktı.
Gazeteciler başkalarının hakları için verdiği mücadeleyi kendi haklarının iadesi ve korunması amacıyla verme başarısını göstermesi halinde 10 Ocak’lar yeniden ‘basın bayramı’na dönüşür.”

GAZETECİYLE ŞARLATANI AYIRT EDİN
Kahvaltı organizasyonunda meslektaşlarını yalnız bırakmayan protokol üyelerine minnettar olduklarını söyleyen Başkan Ramazan Demir, yerel yönetimler ile iş dünyasına  ise “Ülkenizi ve şehrinizi seviyorsanız gazeteciyle şarlatanı ayırt edin. Kötülük değil, iyilik yaşasın.” çağrısı yaptı.

GÖREV BAŞINDA ÖLENLER UNUTULMADI
10 Ocak’ın, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için sadece Türkiye’de kutlanan bir gün olmanın dışında, haber uğruna görev başında hayatını kaybeden gazetecilerin anıldığı bir gün olma özelliği de taşıdığını belirten Demir, “Başta geçen yıl görevi başında yaşımını yitiren AA muhabiri Abdulkadir Nişancı olmak üzere bugüne değin haber peşinde koşarken hayatlarını kaybeden meslektaşlarımızı saygı, rahmetle anıyoruz” dedi.

PROTOKOL MESAJLARI
Balıkesir ve ilçelerindeki Cemiyet üyesi yaklaşık 100 gazetecinin katıldığı etkinlikte Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Milletvekili Mustafa Canbey, CHP Milletvekili Fikret Şahin de yaptıkları kısa konuşmalarda gazeteciler gününü kutladı.

 “DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN BİRİ”
Balıkesir Basınının şehre olan katkılarına değindiği konuşmasında Vali Ersin Yazıcı “Demokraside yasama, yürütme ve yargının ayrı erkler olduğunu ve bunlar aktif çalıştığında demokrasinin iyi işlediğini, bunun yanında da dördüncü kuvvet olarak basının yer aldığına inanıyorum. Demokrasinin olmazsa olması olan bağımsız basının, işini adil, tarafsız doğruluktan ayrılmadan yerine getirmesi ülkemizin demokrasisine, şehrimizin demokratik anlayışına katkı sağlıyor” diye konuştu.

“DÜZELTMEK BASINA DÜŞÜYOR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, teknolojideki gelişmelere paralel olarak doğru olmayan bilginin yayılma hızının doğru olana göre çok daha fazla olduğuna dikkat çekerek “Bunu düzeltmekte basına düşüyor. İşin aslını ve gerçeğini güvenilirliğini çalışan gazetecilerden öğrenmek lazım.” dedi.

“GAZETECİLİKTE  ÖZ DENETİM ŞART

Kendisi de gazeteci kökenli olan AK Parti Milletvekili Mustafa Canbey, “Gazetecilik çok hızlı anlamda gelişime uğrayan bir meslek. Toplumu eksiksiz bilgilendirme anlamında önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz. Fakat son yıllarda değişimin hızlı yaşandığı bir mesleği icra ediyorsunuz.  Bizim gerçek hedefimiz; topluma gerçek, doğru haberleri ulaştırmaktır. Doğru bilgiyi vermenin yanında gazetecinin en önemli görevlerinden biri de insanlarımızın kişisel hayatına saygı göstererek, özel hayatına saygı göstererek şantaj ve iftira gibi eylemlerden uzak durarak çalışmak olmalıdır. Buna da hep birlikte dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim en önemli özelliklerimizden biri de kendi öz denetimimizi sağlamamız olmalıdır. Gazetecilikte kesinlikte dışarıdan bir etki söz konusu değildir. Cemiyetler vasıtasıyla bizler kendi öz denetimimizi yapmalıyız. Bizler siyasetçiler olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.”

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin de konuşmasında ‘doğru haber’ vurgusu yaptı. Toplumun vicdanını kanaatini oluşturma noktasında çalışan gazetecilerin gününü kutladı. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.