“ESNEK ÇALIŞMA” İSTEYEN DOKTOR AÇIĞA ALINDI! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Nisan 2021 - 08:33

“ESNEK ÇALIŞMA” İSTEYEN DOKTOR AÇIĞA ALINDI!

“ESNEK ÇALIŞMA” İSTEYEN DOKTOR AÇIĞA ALINDI!
Son Güncelleme :

01 Nisan 2020 - 14:47

Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Fevzi Turgut’un aile hekimliği sözleşmesi sosyal medya hesabında esnek çalışma sistemi ile ilgili yaptığı bir paylaşım sonrası 2 ay süreyle askıya alındı.

Sevim Say Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Fevzi Turgut yaptığı paylaşımda, ” Ey Balıkesir İl Sağlık Müdürü Sayın Fevzi Yavuzyılmaz seni Allaha havale ediyorum . Balıkesir ilinde Aile Hekimliği çalışanlarının tüm vebali üzerine olsun. Cumhurbaşkanlığı genelgesini uygulamayarak sana verilen yetkiyi kullanmadığın için benim başıma ya da ailemin başına esnek çalışma yapamadığım için gelen her şey senin de ailenin de başına gelsin” dedi.

Hakkında soruşturma açılan Turgut’un bu paylaşımı ile sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli şekilde sunumunu olumsuz yönde etkilediği,  personelin moral ve motivasyonunu bozduğu, idareye duyulan güveni zedelediği ileri sürülerek, sözleşmesi 2 ay süreyle askıya alındı ve  görevden uzaklaştırıldı.
Dr. Turgut bu işlem sonrası yeni bir paylaşımda bulunurken, ” Hizmet sözleşmem gereği beni tercih eden hastalarıma hizmet edemediğim için kusura bakmasınlar. Adalet mülkün temelidir. Mutlaka yerine gelecektir. Ve en önemlisi adalet herkese lazımdır” mesajını verdi.

CHP’Lİ AYTEKİN’DEN “ETİKETLİ” MESAJ

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin bu uygulamayı Twitter hesabından Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca’yı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da etiketleyerek duyururken, ” Sayın Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yolladığı genelgeyi uygulamayan Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz’ı eleştirdiği için bir hekime meslekten el çektirildi. Bu yanlıştan dönülsün, hekimlerimize ihtiyacımız var” mesajını paylaştı.

ODA, DERNEK VE SENDİKALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Balıkesir Tabip Odası, Balıkesir Dişhekimleri Odası, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği, Birlik Dayanışma Sendikası Balıkesir Temsilciliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Balıkesir Temsilciliği, Genel Sağlık İş Balıkesir Temsilciliği, Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu ve  Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği de yazılı bir açıklama ile Dr.Fevzi Turgut’un bir an önce göreve başlatılmasını istedi.
Ortak açıklama şöyle:
“Ülke düzeyinde pandemi ile mücadele sürecinde, başta hekimler olmak üzere ekip ruhu içerisinde tüm sağlık personelinin yaşamını hiçe sayarak ve canını dişine takarak yürüttükleri savaşta alınan bu idari karar vicdanlarda derin yara bırakmış ve mücadele inancını zayıflatmıştır.
Meslektaşımızın suç oluşturmayan paylaşımı nedeniyle soruşturma açılmadan, Anayasal savunma hakkı dahi kullandırılmadan, apar-topar, sözleşmesinin askıya alınması haksız ve haksız olduğu kadar da mesnetsizdir.
Aile hekimleri, kamu çalışanı olduğu kadar aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır.

“SAĞLIK İDARESİ DURUMDAN ACİLEN VAZİFE ÇIKARMIŞ”
Ulus olarak kenetlendiğimiz ve salgına karşı tek vücut olduğumuz, sağlık çalışanlarımızın ön saflarda çarpışırken malzeme ve ekipman eksiklerini gerek bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak gerekse adanmışlığın mesleği olan hekim olma sorumluluğu ile dile getirmesi, silahsız ve cephanesiz savaş yürütmenin mümkün olmadığını defalarca belirtmesi karşısında söyleyecek sözü olmayan ve sus pus olan sağlık idaresi, meslektaşımızın sosyal medya hesabındaki paylaşımı nedeniyle durumdan acilen vazife çıkarmış, bu vazifeyi yerine getirirken de hukukun temel niteliklerini yok saymıştır.

Meslektaşımız bu kritik dönemde mesleğini icra etmenin heyecanı ile gerek temsil ettiği meslektaşlarının ve gerekse çalışma arkadaşlarının eksik donanımı konusundaki duyarlılığı ve sağlık idaresinden olumlu karşılık alamaması, kendisine uzun süredir mobing uygulanması, ancak mer-i mevzuatı uygulama konusunda katı olması, yasal olmayan hiçbir şeyi yapmaması konusundaki hassasiyeti de tarafımızdan bilinmektedir.

Meslektaşımız yaşanan salgında virüs maruziyetini azaltmak amacıyla yayınlanan ve esnek mesai çalışma planını öngören Cumhurbaşkanlığı genelgesi ve Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda çalışma planlamasını uygulamayan Sağlık Müdürünün yaklaşımını eleştirmiş ve aile hekimlerinin virüs ile enfekte olması durumunda yaşanacak yıkıma uzun süredir dikkat çekmeye çalışmıştır.

“CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI YOK SAYILDI”

Sağlık çalışanlarının, ülkemiz sağlık sistemini yönetenler ve pandemi döneminde Cumhurbaşkanlığı kararlarını yok sayan yerel idarecilerin hatalı uygulamaları nedeniyle salgınla savaşta mücadelelerinin sekteye uğraması ve hasmane tutum almaları, ihtiyaçları zamanında karşılamamaları kabul edilemez.

Meslektaşımızın Balıkesir Aile Hekimleri Derneğinin başkanı olduğu, kamuoyu üzerinden yanlış uygulamaları dile getirmesinin eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, Yargıtay içtihatlarının bu yönde olduğu göz ardı edilmemelidir.

Meslektaşımızın toplum sağlığı ve sağlık çalışanlarının sağlığı kaygısıyla yapmış olduğu paylaşım karşısında, hukuksuz bir biçimde görevden alma işleminin derhal iptal edilerek bu zorlu süreçte acilen görevine döndürülmesini bekliyoruz” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.