“ESNAFI DA ÖĞRENCİYİ DE MAĞDUR ETMEYİN” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

16 Ocak 2021 - 18:24

“ESNAFI DA ÖĞRENCİYİ DE MAĞDUR ETMEYİN”

Son Güncelleme :

04 Temmuz 2019 - 2:17

“ESNAFI DA ÖĞRENCİYİ DE MAĞDUR ETMEYİN”

Kampüs hattında 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanan yeni tarifeyi “büyük zam” olarak değerlendiren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir belediyesinin daha önce olduğu gibi toplu taşıma ücretlerini sübvanse etmesi gerektiğini söyledi. Ekrem İmamoğlu’nun seçimden hemen sonra İstanbul’da öğrenci kartlarında önemli bir indirime gittiğini anımsatan Sarı, ” Büyükşehir Belediye Başkanımızdan şoför esnafını mağdur etmeden, öğrenci kardeşlerimizi mağduriyet yaratmadan bu konuya çözüm üretmesini bekliyoruz” dedi.

“Gönül belediyeciliği” sloganını da anımsatan Sarı, “Görüyoruz ki ‘gönül belediyeciliği’ diye çıktıkları yol 31 Mart’a kadarmış. 31 Mart bitti, halk unutuldu, artık tek derdimiz vatandaşın sırtına yükleyeceğimiz yük” dedi. Başkan Yılmaz’ın daha önce Kız Öğrenci Yurdu ziyaretinde öğrencilere toplu taşıma ücretlerini indirme sözü verdiğini de anımsatan Sarı, “Bir çözüm üretemiyorlarsa, biz çözüm önerilerimizle de göreve hazırız” diye konuştu.

ZAM MİKTARI YÜZDE 33 İLE 40’A KADAR ÇIKTI

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, toplu taşımaya yapılan zam ve tepkiler sonrası basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, il yöneticileri ile Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve Gençlik Kolları Başkanı Burce Pektaş ile çok sayıda partili de katıldı.
Halk otobüslerindeki ücretlere dikkat çeken Sarı, “Öğrenci bileti 2,25 TL’den 3,00 TL’ye, sivil bileti 2,50 TL’den, 3,50 TL’ye çıktı. Bu zamları oranladığımızda öğrenciler için yüzde 33, siviller için de yüzde 40 zam yapıldığını görüyoruz. Bu kadar büyük zammı kabul etmek mümkün değildir” dedi.
Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Rıza Tekin ile görüştüğünü açıklayan Sarı, ” Bizim için şoför esnafımız da, öğrencilerimiz de çok önemli. Bizim amacımız şoför esnafımızı üzmek değil, öğrencilerimizin mağduriyetlerini gidermektir. Bunu nasıl yapmamız gerekiyor, bunu nasıl çözeceğiz? Tabii ki daha önce yaptığımız gibi bu sorun çözülebilir. Mart 2019’da çıkan yasayla Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma hizmeti ücretlerine destek sağlayabiliyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bulunduğum dönemde kampüs hattında taşıma yapan Büyükşehir belediyesi 35 kuruş destek açıkladı ve destek verdi. Büyükşehir o dönemki zammı sübvanse edebilmek ve öğrencilerimizin üzerine bu yükü bindirmemek adına destek veriyordu” diye konuştu.
Aradaki maliyetlerin arttığını vurgulayan Sarı, ” Kim ne derse desin ülkede gerçekten ekonomik bir kriz var. Petrole ve petrol ürünlerine ve birçok şeye zam geliyor. Evet, esnaf arkadaşlarımız da bu konuda mağdur, bunları da anlayışla karşılıyoruz. Ama yerel yöneticilerinde çözüm üretmek yerine öğrencilerimizin, emeklilerimizin, işçilerimizin, toplu taşıma aracı kullanan vatandaşımızın sırtına yüklemesini de kabul edemeyiz. Bu sübvansiyon süresi doldu,belediye bu yükünü vatandaşın sırtına yüklemeyi tercih etti. Biz belediyemizin, sizlerin, bizlerin kaynaklarıyla üretilmiş olan bütçesinin yine vatandaşımızın hizmetine sunulmasını talep ediyoruz. Bu sübvansiyonu daha önce yaptığımız gibi yine belediye bütçesinden karşılanarak yapılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

YILMAZ’A İMAMOĞLU ÖRNEĞİ
Kampüs hattında yolculuk eden öğrencilerin toplu taşıma ücretinin 1,50 TL’ye düşürülmesi taleplerinin olduğunu açıklayan Sarı şunları kaydetti:
“Ülkemizin değişik kentlerindeki toplu taşımalarda bu yapılmaktadır. Farklı illerde yaptığım görüşmelerde de 2 liranın altında taşıma ücretleri olduğunu öğrendik. Bilindiği gibi İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu, kazandığı gibi öğrencilerin ulaşım kartlarına ciddi bir indirim yapmıştı. Bugün biz de aynı yaklaşımla; bizim geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, öğrencilerimize el birlik olup destek olmak zorundayız. Bunu yapacak olan da bu kenti yönetmeye talip olan Büyükşehir Belediyesi Başkanıdır.
Büyükşehir Belediye Başkanını görevini yapmaya davete diyorum. Kentte yaşayanların sorunlarını çözmeye davet ediyorum. Zaten kendisi de geçtiğimiz günlerde Kredi Yurtlar Kurumu Kız Öğrenci Yurduna yaptığı ziyarette öğrencilere ‘toplu taşıma ücretlerini indireceğiz, sizlere bu konuda destek olacağız’ şeklinde beyanatta bulunmuştur. Ne oldu da dünden bugüne ne değişti? Belediye kaynaklarının, bütçesinin yetersizliği bir bahane değildir. Belediyeyi yönetenler, bu makama talip olanlar bunları bilmiyorlar mıydı? Büyükşehiri yönetmeye talip olurken borç dün yoktu da bugün mü çıktı? Bu borç da, bu bütçe de, bu bütçedeki yara da yine aynı anlayışın yürütmüş olduğu bir yönetimin sonucudur. Bugün bunun sorumluluğunu hiçbir yönetici vatandaşa yıkamaz. Büyükşehirde bir borç varsa, bunun hesabı borç yapandan sorulur. Ama bunun hesabı, bunun faturası öğrencilerimizin sırtına yüklenemez, esnafımızın sırtına yüklenemez. Taşıyıcı esnafa da sahip çıkacağız, onlara da destek olacağız. Ama öğrencilerimizi de mağdur etmeden bunu yapacağız. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımız, belediyenin bütçesinden gerekli planlamaları yaparak bu desteği, sübvansiyonu, belediyenin kaynağıyla sağlaması gerekiyor”
“GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ 31 MART’A KADARMIŞ!”
‘Gönül Belediyeciliği’ sloganıyla seçimi kazananların 31 Mart’tan sonra vatandaşı unuttuğunu iddia eden Sarı şöyle konuştu:
“Görüyoruz ki ‘gönül belediyeciliği’ diye çıktıkları yol 31 Mart’a kadarmış. 31 Mart bitti, gönüllerden her şey geçti, halk unutuldu, artık tek derdimiz vatandaşın sırtına yükleyeceğimiz bu yük. Bugün ülkenin içerisinden geçtiğimiz ekonomik krizle burada, bu öğrenci hattında otobüslere binen emeklilerimiz, indirimli yararlanan vatandaşlarımızın imkanlarını sınırlandırarak bir çözüm üretemeyiz. Evet, bizim daha da fazla destek olmamız lazım, kaynaklarımızı daha yerinde, daha doğru, sorunları merkeze alarak vatandaşa aktaracak çözümü üretmemiz gerekiyor.. Bir çözüm üretemiyorlarsa, biz çözüm önerilerimizle de CHP olarak göreve hazırız. Bütün temennimiz bu kenti el birlik, en sağlıklı şekilde yönetmektir Büyükşehir Belediye Başkanımızdan şoför esnafını mağdur etmeden, öğrenci kardeşlerimizi mağduriyet yaratmadan bu konuya çözüm üretmesini bekliyoruz. Bu kentte yaşayan öğrenciler hepimizin çocuğu, onlar bize emanet. Bu emanete el birlik olup sahip çıkacağız. İndirimli ulaşımdan yararlanan emeklimiz, engellimiz, kim varsa bunların hiç birini mağdur etmeden yasanın bize tanımladığı gibi herhangi bir sınırlama koymadan, ama esnafa da bunu yüklemeden çözüm arayacağız, çözümün de bir parçası olmaya hazırız. Hep birlikte güzel bir kent yaratmak için bizler de mücadele edeceğiz”
Sarı, üniversite öğrencilerinin 5 Temmuz’da gerçekleştireceği eyleme de destek vereceklerini sözlerine ekledi. Coşkun YAMAN(balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.