DEPREM İÇİN YENİ ADRES SINDIRGI! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 01:25

DEPREM İÇİN YENİ ADRES SINDIRGI!

DEPREM İÇİN YENİ ADRES SINDIRGI!
Son Güncelleme :

28 Ocak 2020 - 22:38

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bugün Manisa’da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra yaptığı açıklamada; “Eğer yeni bir deprem beklentisi olursa, bunun Sındırgı dolayında olması beni şaşırtmaz. Sındırgı’da son olan büyük deprem 1969’da M6,1’dir. Buradaki toplam gerginliği ancak M6’dan büyük bir depremle boşalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

Bugün saat 14.26’da Kırkağaç’ta meydana gelen ve Balıkesir’de dehissedilen depremi değerlendiren Prof. Dr. Ercan, sosyal medya sayfasından şu ifadeleri kullandı:

•Akhisar-Manisa arasındaki gerginliğin M5,4 lük depremle boşalmadığını daha başka depremlerin olabileceğini belirtmiştim. 7 ile 9 km derinde granit katmanı içinde olan M4,8-M5,1 ilk deprem yaklaşık 4 km lik bir kırık oluşturmuştur. Kırık düzlemi çalışmalarına göre sağ doğrultu atımlı bir kırık işlemiştir. Bu bölgede kırıklar küçük olduğundan büyük depremler üreterek bir vuruşta gerginliği boşaltamamaktadır.

• Depremler ile depremcikler Akhisar’ın kuzeyinde, Balıkesir yolu boyunca uzanan iki ana kollu kırıklar boyunca birbirleriyle birleşir biçimde oluşmaktadır. Son depremle birlikte, kırılma Balıkesir-Sındırgı dolayında Simav kırığıyla kesim yerine ulaşmıştır.

SINDIRGI:  ‘ÇOK KIRIKLI YER’  

• Sındırgı, Türkçe bir sözcük olup, ‘çok kırıklı yer’ demektir. Eğer yeni bir deprem beklentisi olursa, bunun Sındırgı dolayında olması beni şaşırtmaz. Sındırgı’da 1969’da meydana gelen büyük deprem M6,1’dir. Buradaki toplam gerginliği ancak M6’dan büyük bir depremle boşalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

2018’de “2020 Deprem Yılı” olacak diye açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin İstanbul’u etkilemeyeceğini asıl korkulması gerekenin Tekirdağ depremi olduğunu söyledi.  Ercan’ın değerlendirmeleri şöyle:

• Türkiye’de her üç depremden bir tanesi Ege Bölgesi’nde olur. Yalnız Ege’nin depremlerinin işleyişi Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu kırıklarından daha farklıdır. Onlar göçüntü türü depremlerdir. Göçüntü türü depremler eğer sığ ise çok uzak alanlarda duyumsanırlar. İşte bu depremin duyumsandığı gibi. Bükreş, Makedonya’ya kadar duyulmasının ana sebebi…

EGE’DE DEPREM ÜRETECEK İKİ ODAK VAR

* 10 yıldır bunu söylüyorum; Ege’de iki tane deprem üretebilecek odak vardır. Bir tanesi Midilli, Foça, Karaburun üçgeni, iki yıl önce bu deprem oldu. Diğeri Akhisar ile Manisa arası gerginliği. Bu konuda değerli meslektaşlarımın da yapmış olduğu çalışmalar hep aynı. Burada bir gerginlik birikimi var. Burası deprem üretecek. Akhisar ile Manisa arasında sadece bir kırık değil, bir kırık demeti var. Bu kırık demetinin hemen hemen tümü tetiklenmiş durumda şu anda.

• Bu depremler İstanbul’u asla etkilemez çünkü Ege’nin kırık işleyişi İstanbul depreminden farklıdır. İstanbul depremi yanal atımlı bir kırıktır. Ama diğeri göçüntü türüdür. Ege’nin sınırları Çanakkale’nin güneyinden başlayıp, Balıkesir’in güneyi, Bandırma’yı kuzeyde tutarak, ondan sonra Bursa’nın güneyi, Manyas’a kadar iner ve oradan Uşak, Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir’i içine alan bu bölgedeki deprem işleyişi tamamen farklıdır.

5 YIL ÖNCE DE UYARMIŞTI

2015’te Balıkesir’de Karesi Belediyesi’nin düzenlediği “Sallanacak vakit yok, harekete geç” konulu seminerde Balıkesir ve ilçelerinde bugüne kadar yaşanan depremler ve genel kırıklar (fay hatları) hakkında bilgiler Prof.Dr. Ahmet Ercan, “Balıkesir yöresinde depremin yıkıcılık eşik değeri 6.2’dir. 6.2’den sonraki depremler daha yıkıcı ve öldürücü olur. Balıkesir’de korkacağımız kırıklar göçüntü kırıkları ile doğu-batı doğrultulu genellikle Kuzey Anadolu kırığına koşut Balıkesir, Sındırgı ve Gönen kırıklarıdır” uyarısında bulunmuştu. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10203807462973367&set=a.1205474743360&type=3&theater

(balikesir24saat.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.