EN ÇOK VAKA ALTIEYLÜL VE KARESİ’DE ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Haziran 2021 - 19:48

EN ÇOK VAKA ALTIEYLÜL VE KARESİ’DE !

EN ÇOK VAKA ALTIEYLÜL VE KARESİ’DE !
Son Güncelleme :

16 Ekim 2020 - 21:46

Balıkesir’in bütün ilçelerinde Covid-19 vakalarına rastlandığını belirten Vali Şıldak, ” Ancak Balıkesir merkezin en yoğun noktalar olduğunu söylemek istiyorum. Köyleriyle, mahalleleriyle birlikte Altıeylül ve Karesi ilçelerimiz yoğunluğun en fazla yaşandığı bölgeler. İlimizin tekrar eski düzeyine döndürülmesi için toplumsal bir seferberliğe ihtiyacımız olduğunu tekrarlamak istiyorum. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan destek bekliyorum. Artık vakalara dur diyelim. Balıkesir’de daha fazla ciddiyet ve hassasiyet oluşturalım, bunu hep birlikte başaralım.” dedi. 

Vali Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı olarak “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganıyla, vatandaşları bilinçlendirmek adına gerçekleştirilen denetimlere katıldı. Ali Hikmetpaşa Meydanından başlayan denetimlerde Vali Şıldak’a; Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ve İl Emniyet Müdürü Hasan Onar eşlik etti. Esnafın yanı sıra vatandaşlarla da bir araya gelen Vali Şıldak, koronavirüs için alınan tedbirlere uyulması yönünde uyarılarda bulundu.

Basın mensuplarına denetimlere katılarak vatandaşları bilinçlendirmede destek oldukları için teşekkür eden Vali Şıldak yaptığı açıklamada; “Bugün İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonuyla bütün illerimizde olduğu gibi Balıkesir genelinde koronavirüs denetimlerini ‘Sağlık İçin, Hepimiz İçin’ sloganıyla tekrarlıyoruz. Her hafta olduğu gibi bu hafta da ilimizin bir ana caddesi üzerinde, iş yerlerinin yoğunlukta olduğu Ali Hikmet Paşa Meydanı’ndan denetimlere başladık ve şu anda Milli Kuvvetler Caddesi’nde devam ediyoruz.”dedi.

“ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

İşletmelerin, iş yerlerinin, sokaktaki vatandaşın dış ortamlarda bulunan herkesin daha dikkatli olduğu şeklinde bir izlenime sahip olduğunu vurgulayan Vali Şıldak; “İçinde bulunduğumuz durumu değerlendirirsek; bu kadar dikkatli olmak yetmiyor, daha fazlası gerekiyor. Çünkü geçen hafta vaka sayılarındaki artışa işaret etmiştim, artış devam ediyor. Balıkesir genelinde şu ana kadar yaşadığımız vaka sayısının en yüksek aşamasındayız. Vatandaşlarımızdan duyarlılık derecelerini en üst seviyeye çıkarmalarını istiyoruz, artık tedbirin de ötesine geçip, tedbirlerle yaşamak gerektiğini hatırlamak durumundayız. Yani bu şu demek oluyor; evet, biz Haziran ayında iyiydik, Temmuz ayında vakalarımız yükselmeye başladı, Ağustos, Eylül’de bu devam etti. Vaka sayıları zaman zaman yatay seviyelere gelmekle beraber hiçbir zaman istediğimiz oranda bir düşüş olmuyor. Biz de hiçbir zaman ‘Balıkesir vaka sayılarında çok iyi, Balıkesir çok iyi seviyede’  ifadelerini kullanmadık, halkımıza bu yönde bir mesajımız olmadı.” diye konuştu.

“TEDBİRLİ OLMAK ZORUNDAYIZ”

İçinde bulunduğumuz aşamada “tedbirli olalım” çağrısını yapmadığını, tedbirli olmak zorunda olunduğunun altını çizen Vali Şıldak; “Tedbirli olalım demiyorum, tedbirli olmak zorundayız, bütün tedbirleri harfiyen uygulamak zorundayız. Vatandaşlarımız paniğe kapılmadan bu yükselişin farkında olarak gereğini yapsınlar. Yani sosyal hayatlarını gerçekten kontrollü hale getirsinler. Kurallara uymayan işletmelerden hizmet almasınlar, kuralların mutlaka uygulanması noktasında en yüksek hassasiyeti göstersinler.” diye konuştu.

KAMU KURUMLARINA UYARI

Son günlerde kamu hizmeti yürüten kurum ve kuruluşların personeli arasında vakalarda artış görüldüğüne dikkat çeken Vali Şıldak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün kamu kurumlarımızı bu konuda uyardık. Resmi dairelerdeki hizmet ortamlarına çok dikkat ediyoruz, kuralları bire bir uyguluyoruz. Ancak görünen o ki; bu çalışanlarımız da daha çok dış ortamlarda, sosyal ortamlarda hastalığa kapılıyor. Hastalık bulaşı oralarda gerçekleşip daha sonra resmi ortama taşınıyor. Yine geçen hafta yaptığımız bir başka tespiti de tekrarlamak istiyorum; vakanın etrafındaki kişilere vakanın bulaşması, sirayeti güçlendi. Yani temaslılar da hastalanıyor. Temaslı vatandaşlarımız kesinlikle evlerinde kalsınlar, evde kendilerini ayrı bir odada izole etsinler. Bir kişinin hastalanması, başka bir şey, o ailede 5 kişinin hastalanması başka bir şey. Bu konuda da biz hassasiyet gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Balıkesir’de temaslıların vakaya dönüşme oranı yüzde 40’larda iken şu an yüzde 60’ların üzerine çıktı. Vakaların genişlemesi biraz da bundan kaynaklanıyor.”

“ALTIEYLÜL VE KARESİ’DE YOĞUNLUK VAR ”

Bütün ilçelerde vakalara rastlandığını belirten Vali Şıldak; “Ancak Balıkesir merkezin en yoğun noktalar olduğunu söylemek istiyorum. Köyleriyle, mahalleleriyle birlikte Altıeylül ve Karesi ilçelerimiz yoğunluğun en fazla yaşandığı bölgeler. Vatandaşlarımızın bütün bu hususları göz önüne alarak gereğini yapacağını, şimdi tedbir zamanı olduğunu, artık başka seçeneğimiz olmadığını ve ilimizin tekrar eski düzeyine döndürülmesi için toplumsal bir seferberliğe ihtiyacımız olduğunu tekrarlamak istiyorum. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan destek bekliyorum. Biz kamu kurum ve kuruluşları olarak, sağlık personeli olarak, kolluk personeli olarak gereğini yapıyoruz. Onları en iyi şekilde koordine ediyoruz. O personelimize de bir moral desteği verelim, artık vakalara dur diyelim. Balıkesir’de daha fazla ciddiyet ve hassasiyet oluşturalım, bunu hep birlikte başaralım.” dedi.

“SALGINA KARŞI MÜCADELE VATANDAŞLIK GÖREVİDİR”

Diğer illerle de kıyaslandığında Balıkesir’de bazı tedbirler yönünden daha ileri uygulamalar yapıldığını belirten Vali Şıldak şunları söyledi:

“Kamu kurumlarımızda HES kodu uygulaması çok fazla ilde yok. Biz ise bunu yaklaşık bir aydır uyguluyoruz. Ancak Devlet olarak, kurumlar olarak aldığımız tedbirler bir yere kadar işe yarar. Önemli olan asıl nokta her bir insanımızın, vatandaşımızın bu konuda tedbir alınması ve salgına karşı mücadele edilmesinin bir vatandaşlık görevi olduğu bilincine ulaşmasıdır. Esas kural maske, mesafe ve temizlik kuralıdır. Her bir işyerinin uyması gereken detaylı kurallar var. Sosyal hayat devam ediyor, ama hayatın kontrollü yaşanması önemlidir. Sosyal hayatta kontrolle ilgili bütün kurallar da konulmuştur. Gevşememek lazım, rehavete kapılmamak lazım. Balıkesir’in en iyi İl olma gibi bir iddiası yok. Koronavirüs mücadelesi dinamik, canlı bir süreçtir. Bugün iyi olan, üç beş gün sonra kötü olabilir. Rehavete kapılmayalım. Biz denetimlerimizi, ceza uygulamalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu konuda bütün vatandaşlarımızdan, bütün esnafımızdan destek ve duyarlılık istiyoruz.”

HABERSİZ DENETİMLER DE SÜRÜYOR

Vaka çıkışlarının yoğun yaşandığı yerler arasında tarım sektörünün de olduğuna dikkati çeken Vali Şıldak; “Bilhassa tarımsal üretim yapan bazı imalathaneler, işletmelerde yaşadığımız vakalar üzerine, bütün ilçelerimizde çok planlı bir şekilde habersiz denetimler gerçekleştirdik. Gıda üretim işyerlerinde yapılan denetimlerde de tespit ettiğimiz bütün hususlara ilişkin cezai yaptırımlar uyguladık. Aynı zamanda okullarımızı çok yakından takip ediyoruz. Bütün İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz tarafından denetim ekipleri oluşturduk. Bu denetim ekiplerimiz okullarımızı sürekli mercek altında tutuyor. Bütün bunlar aslında her kurumun ciddi bir şekilde konunun üzerine gittiğini ve Valiliğimizin koordinasyonu altında İlimizde çalışmaların son derece planlı ve düzenli şekilde yürütüldüğünü gösteriyor. Tek ihtiyacımız olan vatandaşlarımızın, esnafımızın, işletmelerimizin hiçbir zaman gevşemeden kurallara tam olarak riayet etmeleridir. Onlara da bu konuda gösterecekleri sabır, duyarlılık için şimdiden teşekkür ediyorum.” diye konuştu. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.