GÜNDEMDE EKONOMİ VAR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 19:47

GÜNDEMDE EKONOMİ VAR

GÜNDEMDE EKONOMİ VAR
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2020 - 11:41

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, partililerle birlikte Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yaptığı açıklamada Büyük Taarruzun 98. yılında ekonomik bağımsızlığımızın her zamankinden daha çok tehdit altında olduğunu söyledi. Sarı, “Paramızın değer yitirmesiyle ekonomi yükünü en çok omuzlayan kesimlerden biri olan çiftçilerimizin ilaç, tohum mazot girdileriyle malının değeri pula döndü” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir  il örgütü Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda ekonomide yaşanan kötü tabloya dikkat çekti. CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve partililerin katıldığı açıklamada konuşan İl Başkanı Serkan Sarı, Türkiye’nin Büyük Taarruzun 98. yılında ekonomik bağımsızlığının her zamankinden daha çok tehdit altında olduğunu kaydetti.

Sarı şu açıklamayı yaptı:

“Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri çiftçilerimizdir. Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot girdileri hızla artarken çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Son 14 yılda devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar liralık destek ödenmemiştir. Devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür”

 Şimdi de sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Balıkesir’deki peynir üreticileri dururken, saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır. Balıkesir peynir üretiminde Türkiye’de ve dünyada marka bir şehir olma yolunda ilerlerken, bizim üreticimiz desteklenmesi gerekirken, ne yazık ki Venezuela çiftçisine sahip çıkılmıştır. 200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela çiftçilerinin üretimi tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını, bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir”

“ÇİFTÇİNİN DOMATESİ TARLADA KALDI”

Balıkesir’de geçtiğimiz günlerde kırsal mahallelere yaptıkları ziyarette çiftçinin ürettiği domateslerin tarlada kaldığını ve üreticinin zararına çalışmak zorunda bırakıldığını gördüklerini kaydeden CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Venezuela hükümetinin yaptığı gibi saray rejimi çiftçimize sahip çıksa, üretilen domates veya ürünlerine ihracat için pazar bulsa, bizim çiftçimiz de bu sıkıntıları ne yazık ki yaşamamış olacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi çiftçi milletin efendisidir düsturuna hep birlikte sahip çıkmalı ve üreticimizin sorunlarına çözüm olmalıyız. Biz CHP olarak, saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz” diye konuştu.

“BALIKESİR TEŞVİKLERDE KAYBETTİ”

Balıkesir’in her geçen gün daha çok cezalandırıldığını bildiren Sarı, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz günlerde gene aynı anlayış ile bölge sanayisinin gelişmesi için yapılan destekler 3. bölgeden 2. bölgeye gerilemiş ve sanayici için bölgemiz cazibesini kaybetmiştir. AKP Milletvekili Adil Çelik, şehrimiz geliştiği için destekler azalmıştır diyerek halkımızın aklı ile alay eder bir duruma düşmüştür. Eğer söylediği gibi ise AKP’nin yıllardır yönettiği ilçelerimiz 3. Bölgede kalarak ne yazık ki şehrimizde geri kalmışlığını devam ettirmektedir. Balıkesir, AKP yönetimi zamanında Türkiye rekabet endeksinde 10 yılda 15. sıradan, 22. sıraya gerilemiş, sosyal ekonomik gelişmişlikte ise 15 yıl içerisinde 14. sıradan 22. sıraya gerilemiştir. Görüyoruz ki; saray rejimi ülkemize ve şehrimize sürekli kaybettiriyor”

“LALE DEVRİ BELEDİYECİLİĞİNDEN VAZGEÇMİYORLAR”

“Şehrimiz bu kötü yönetim anlayışını her alanda hissediyor, yıl 2020 olmasına rağmen hala Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin şehrimize yaşattıklarını görüyoruz. Bugün şehrimizin bir çok yerinde sular akmıyor. Yıllardır bu sorunu yaşayan kentimiz vizyon belediyeciliği adına yapılan gösterişten öteye geçmeyen yatırımlar ile kandırılmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Lale Devri belediyeciliğinden vazgeçmeyerek şehrin temel sorunlarını göz ardı ediyor. Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz.

98 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı mutlaka yeniden kazanacağız. Ve işte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız, ve 30 Ağustos’ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız.”  (balikesir24saat.com)

EN ÇOK KAZANANLAR

 • IDGYO3.30 10.00%
 • KTSKR24.22 9.99%
 • IZFAS6.17 9.98%
 • INTEM39.56 9.95%
 • MANAS15.91 9.95%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • MMCAS6.39 -10.00%
 • KARYE9.81 -10.00%
 • METUR6.14 -9.97%
 • KARSN4.12 -9.85%
 • EMKEL2.46 -9.23%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN8.55 0.35%
 • KARSN4.12 -9.85%
 • ASELS16.04 3.42%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • YKBNK2.42 1.26%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.399.65 % 0,48
DOLAR 8.3632 % -1,07
EURO 9.9305 % -1,13
BITCOIN 39.367.56 % -4,61
ÇEYREK ALTIN 796.29 % -1,06
GRAM ALTIN 489.08 % -2,03