EKOKÖYLER VE SOSYAL ÇEVRE « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 07:53

EKOKÖYLER VE SOSYAL ÇEVRE

EKOKÖYLER VE SOSYAL ÇEVRE
Son Güncelleme :

13 Mart 2021 - 21:43

Bir yaşam biçimi olarak ekoköy ideali, insanların kişisel özgürlükleri ile başkalarına karşı sorumlulukları arasında bir denge oluşturmalarıdır. İnsanın ortak ihtiyaca yönelik oluşumlar yaratabilmesini sağlar. İnsanların birlikte daha çok sosyalleşme arzularını, bireylerin hem kişisel hem de grubun bir parçası olarak gelişimlerini destekleyen bir ortam yaratılmasını sağlar.

Ekoköy, herkesin kendi sorumluluklarının çerçevesini görebildiği yetki ve sınırlarını ölçebildiği kadar küçük bir ortamdır. Bahçecilik ve barınma yapımları gibi günlük uğraşlar, çocukların gelişimi açısından önemlidir. Çocuklar kendilerine değişik yetiler kazandıran tecrübelerle büyür. Ekonomik düzen, sınırsız ihtiyaçlar ilkesinin tersi bir mekanizmayla çalışır. Finansal ihtiyaçları azaltacak, asgari tüketim zemini yaratacak, sosyal ve aile hayatını destekleyici bir yapı oluşturacak şekilde tasarlanır.

Ekoköyde yaşayan birey, daha az kazanmak pahasına da olsa iş ve evi arasındaki mesafeyi yakınlaştırır. Ulaşımda zaman kaybının önüne geçer. Böylece dışarıda harcanan iş saatleri azaltılır. Ekoloji ve insan odaklı bu yaşam tarzında sosyal hayatla ve aile ile ilgilenebilecek zaman çok önemlidir. Aidiyetin çoğalmasına ve yerel işlerin kurulabilmesine olanak yaratılır. İş hayatı ile sosyal hayatın ayrışmasının önüne geçilir.

Alternatif ekonomik sistemlerin yaratılmasının önü açılır. Ekoköyün küresel sistemden daha bağımsız ve daha dayanıklı hale gelmesi sağlanır. Ekonomik faaliyetler çoğu kez alternatif bir değiş tokuş prensibine dayanır. Bu da kişisel yeterliliklerin veya becerilerin özgünleşmesi noktasında bireysel gelişimin önemini ortaya çıkarır.

Ekoköylerde, insan doğal dünya ile uyumlu olabilme duygusunu yeniden hatırlar. Dünyanın sonsuz evrenin bir parçası olduğunu unutmadan yaşamayı öğrenir. Doğal döngülere uyum sağlar. Gezegenimiz üzerindeki tüm yaşam biçimlerine saygı gösterir. Doğa ve canlılar ile bağlılığını yeniden kurar. Ve bu bağı kuvvetlendirir. Kültürel ve ruhsal faydalarını düşündüğümüzde, manevi amaçlı birçok ekoköyde geleneksel kültürlerin yeniden canlandırıldığını görmekteyiz. Bozulmamış saf insan-maneviyat uyumunun sağlandığından söz edebiliriz. Dünyamız ve onun üzerindeki tüm oluşumlar ile uyum içinde yaşadığımız hayat biçimine geri döndürüldüğümüz bir maneviyat bağı oluşur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Necati taşan 17 Mart 2021 / 10:49 Cevapla

Herşey cok güzelde Buköyü hayata geçirmenin yolunu nasıl bulacagız.Bu yaşam tarzını benimseyen örnekler varmı.

    Çiğdem Çimen 17 Mart 2021 / 15:51 Cevapla

    Necati bey , öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim . Yeni yazım da ülkemizdeki Ekoköy girişimlerine de değineceğim . Umarım size de yanıt vermiş olurum . Balıkesir 24 Saat’i takipte kalın .