EĞİTİME BİGEP’LE YENİ SİNERJİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Haziran 2021 - 11:59

EĞİTİME BİGEP’LE YENİ SİNERJİ

EĞİTİME BİGEP’LE YENİ SİNERJİ
Son Güncelleme :

11 Kasım 2020 - 22:55

Balıkesir’in eğitim potansiyelini tüm paydaşlarıyla ile güçlendirmek amacıyla başlatılan ‘Balıkesir Başarıyı İzleme ve Geliştirme’ Projesi (BİGEP) tanıtıldı. Vali Hasan Şıldak, “Proje temelleri olan, hedefleri olan beş bileşenden oluşan denenmiş, uygulanmış ve sonuçları elde edilmiş olmakla bize büyük avantaj sağlayacak. Her şeyden önce bir motivasyon ve sinerji projesi ve hedefleri var” dedi.

Balıkesir Valiliği’nin başlattığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanacak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası’nın desteklediği ‘Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi’nin (BİGEP) tanıtım ve imza töreni Avlu Balıkesir Kültür Merkezinde yapıldı.

Proje ile öğretmen, öğrenci ve veli arasında işbirliği sağlanarak akademik, sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal alanda yapılacak olan çalışmalar ile Balıkesir’deki eğitimin kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor.

“BALIKESİR BU PROJEYE GÖNÜLDEN DESTEK OLACAKTIR”

Projenin tanıtımında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız şu açıklamayı yaptı:

“Dünya farklı bir yere doğru gidiyor. Artık tarım sanayi ve bilgi çağından sonra tekillik çağından söz ediyoruz. Tekillik çağı dijital olanın biyolojik olanın ve fiziksel olanın bir araya gelmesi. Bu üçü bir araya gelecek böyle bir çağ bizim çocuklarımızı bekliyor. Bu çağın ve bu dönüşümün farkındayız. Bu yolu alabilmek içinde yeni yüzyılın yeni becerileri gerekiyor. Bu bağlamda bizde BENGİ projesiyle başlayan eğitim sevdamızı yeni yüzyılın becerileriyle, teknoloji tasarım atölyeleriyle donatarak Balıkesir Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesiyle devam ettireceğiz.

İçinde olduğumuz pandemi süreciyle çokta zor bir sürecin içinde olduğumuzun farkındayız. Bugün burada açıklanan bir çok faaliyeti yüz yüze değil uzaktan eğitim veya online olarak yapmak zorunda kalacak öğrencilere birebir dokunma imkanına sahip olamayacağız. Ama şunu da biliyoruz ki eğitim bir millet bir ülke ödevidir o yüzden hepimiz sorumluyuz. Ben Balıkesir’in bu projeye gönülden destek olacağına inanıyorum” dedi.

“EKONOMİ VE SANAYİDE BÜYÜK ROLÜ OLACAK”

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, projenin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kula, iş dünyasının eğitimli kesime çok fazla ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, “Özellikle İstanbul- İzmir otobanın bitmesiyle birlikte Balıkesir’de ciddi bir yatırım süreci başladı. Biz şehrin gelişmesi, ticaretin büyümesinin sanayi ile paralel olacağını düşünüyoruz. Bunun içinde yetişmiş personel, eğitim seviyesi yüksek personel olması iş dünyası açısından önemli. Bu projenin büyüyen Balıkesir ekonomisi ve sanayisinde büyük rolü olacağını düşünüyorum” dedi.

“ÇOCUKLAR GEZİP GÖRMELİ”

Balıkesir’in insan kaynağının güçlü olduğunu söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da; özellikle gezip görmenin eğitimdeki önemine dikkat çekerek öğretmenlerden öğrencileri için gezi düzenlemelerini istedi.

Gerekirse bu geziler için araç ve ihtiyaç sahibi veliler için farklı kaynaklardan ödenek yaratmaya hazır olduklarını ifade eden Yılmaz, “Ben bu projenin paydaşlarıyla birlikte başarıya ulaşacağını hissediyorum. Projeye eklenmesini istediğim iki husus var. Akıl gezdikçe, gördükçe açılır. Okullarımızda sorumluluklardan dolayı idarecilerimiz geri duruyor. ‘Çocukları Pamukkale, Ürgüp’e götürelim’ diyen öğretmenin karşısına o kadar çok sorun çıkıyor ki birde Allah muhafaza birinin başına bir şey gelse ‘niye götürdün’  diye öğretmenimiz tek başına. Bu sürecin biraz softlaştırılması lazım. Gezi işi önemli. Öncelikle ben kendi ilimiz içinde çocukların gezmesini ilçe ilçe dolaşmalarını daha sonra yakın illere gitmelerini istiyorum. Gerekirse belediye olarak biz üstümüze düşeni yaparız. Gezen gören çocuklar çok şeyi bilen çocuklar anlamına geliyor” dedi.

“DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ise; projeye siyasi anlamda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Canbey, “Eğitimde üretilen projelerle çağa ayak uydurulması gerekiyor. Bugün eğitimde yapılan çalışmalara baktığımızda hep proje bazlı olduğunu görüyoruz. O yüzden proje üzerinden yürümek çok önemli. Projeye siyaset ayağı olarak elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu söylemek isterim. Balıkesir eğitimde iyi bir noktaya geldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldiği günden bu yana en fazla önem verdiği alanlardan bir tanesi eğitim alanı. Ama siz ne kadar hizmet ederseniz edin ne kadar yatırım yaparsanız yapın eğitim alanı yetersiz kalıyor. Çünkü bu alan dinamik bir alan değişime açık bir alan. Değişime ayak uydurarak çalışmalarımıza devam etmeliyiz” diye konuştu.

“MOTİVASYON VE SİNERJİ SAĞLAYACAK”

Vali Hasan Şıldak, projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitime bakışının yerel anlamda iz düşümü olduğunu söyledi. Proje ile Balıkesir’de eğitim alanındaki kalitenin artmasını temenni eden Vali Şıldak, “Proje temelleri olan, hedefleri olan beş bileşenden oluşan denenmiş, uygulanmış ve sonuçları elde edilmiş olmakla bize büyük avantaj sağlayacak. Her şeyden önce bir motivasyon ve sinerji projesi ve hedefleri var. Bunun sonuçlarını ilerleyen süreçte alacağız. Proje hem yüz yüze hem uzaktan eğitim modülü içermekte. Proje ilimizde eş zamanlı uygulanacak. Akademik dünya, iş dünyası, yerel yönetimler ve milletvekillerimiz bu projeye katkı sunacak. Projenin Balıkesir’e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Projenin imzaları Vali Hasan Şıldak, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu tarafından atıldı.(balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.