EDREMİT KARIŞTI, KAYMAKAM MERKEZE ÇEKİLDİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

20 Eylül 2021 - 01:56

EDREMİT KARIŞTI, KAYMAKAM MERKEZE ÇEKİLDİ

EDREMİT KARIŞTI, KAYMAKAM MERKEZE ÇEKİLDİ
Son Güncelleme :

10 Eylül 2021 - 13:07

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı kutlamasında ilçenin kurtuluşu temsili olarak canlandırılırken, esareti temsil eden zincirlenmiş bir genç bir kız özgürlüğüne kavuşturuldu ve alkışlar arasında Türk bayrağını açtı. Bu arada protokol tribününden kutlamayı izleyen AK Parti Belediye Meclis üyesi Murat Tuna ” Türk kadınına zincir vuramazsınız, Türk kadınını hiç kimse zincire vuramaz. Türk kadınına zincire vuracak babayiğit daha anasından doğmadı” diye bu temsili gösteriye tepki gösterdi. Kaymakam Turgay Ünsal’dan olaya müdahale etmesini istedi ve  tören alanını terk etti.

Balıkesir Valililiği, bu olaylar sonrası kutlama komitesi başkan ve üyeleri ile sorumlu belediye görevlileri hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığından Mülkiye Müfettişi talep etti.  Kutlama Komitesi Başkanı Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, İçişleri Bakanlığı tarafından merkeze çekildi. AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran,  “Edremit’in Kurtuluş Günü’nde Türk Kadınına zincir vuran CHP ve işbirlikçisi ÇYDD’yi şiddetle kınıyorum. AK Parti Meclis Üyemiz Murat Tuna’ya, kurgulanan ve Türk Kadınını kara çarşafla örtüp, zincire vuran zihniyete karşı gösterdiği haklı tepkiden dolayı  teşekkür ediyorum.” dedi.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA GELDİ

Balıkesir Valiliği’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Edremit İlçemizde 09.09.2021 Perşembe günü gerçekleşen Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Kutlama Programında yaşanan gösteri ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu kutlama programında yer almamasına rağmen programın uygulanması esnasında ortaya konulan, Kurtuluş Töreninin anlamıyla bağdaşmayan ve töreni tartışmaya açacak nitelikte bir gösteri icra edildiği görülmüştür.

Milli Kurtuluş Günümüzü tartışmaya açan bu gösteriye sebep olan kutlama komitesi başkan ve üyeleri ile sorumlu belediye görevlileri hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığından Mülkiye Müfettişi talep edilmiştir.”

KAYMAKAM MERKEZE ÇEKİLDİ

“Ayrıca soruşturmanın selameti açısından Kutlama Komitesi Başkanı Edremit Kaymakamı (Turgay Ünsal)  İçişleri Bakanlığımızca merkeze çekilmiştir.

Söz konusu gösteriyi gerçekleştiren dernek hakkında da İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri ve dernek denetçilerince gerekli soruşturma yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

AK PARTİ’YE GÖRE 28 ŞUBATI HORTLATMA GİRİŞİMİ

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ise CHP’li Belediye ile ÇYDD’yi sert sözlerle suçlarken, Murat Tuna’ya ise teşekkür etti. Başaran’ın açıklaması şöyle:

“Edremit’in Kurtuluş Günü’nde Türk Kadınına zincir vuran CHP ve işbirlikçisi ÇYDD’yi şiddetle kınıyorum. Ak Parti Meclis Üyemiz Murat Tuna’ya, kurgulanan ve Türk Kadınını kara çarşafla örtüp, zincire vuran zihniyete karşı gösterdiği haklı tepkiden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.
Bir kez daha görülmüştür ki, 28 Şubat zihniyetini güzel ilçemiz Edremit’i seçerek hortlatma girişiminde bulunma gafleti içerisine girmişlerdir. Kendini çağdaş, kadın hakları savunucusu iddiasında bulunan CHP, üstelik Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) vasıtası ile gerçek zihniyetini ortaya koymuştur. Türkiye’nin bir çok yerinde kadına karşı işledikleri malum suçlarla anılanlar, modernlik adı altında gerçek kimliklerini ifşa etmektedirler.”

“KADINLARIMIZ BİZİM BAŞ TACIMIZDIR”

“Şunu çok iyi bilsinler ki, meclis üyemizin ifade ettiği gibi tarihin hiçbir sayfasında kadınlarımız bu şekilde aşağılanmamıştır. Küçük düşürülmemiştir. Kadınlarımız bizim baş tacımızdır. Bizim en değerlimizdir. Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerif’te ifade ettiği gibi, “Cennet anaların ayağının altındadır.” Ama görüyoruz ki, karanlık zihniyetin temsilcileri, kadınımızı ayaklar altına almaktan çekinmiyorlar. CHP, ülkemizi karıştırmak, halk arasında kin ve nefret uyandırmak, kadınlarımız üzerinden algı yaratmak için her tür argümanı sahneye koyuyor.”

“CHP BELEDİYESİNİ VE İŞBİRLİKÇİSİ ÇYDD’Yİ ŞİDDETLE KINIYORUZ.”

“Tarihimizi, inancımızı, milletimizi ve devletimizi kara propaganda yaparak küçültme, aşağılama gayreti içerisine giren CHP ve işbirlikçisi ÇYDD’yi şiddetle kınıyoruz. Türk Kadınına bunu layık görenler, adalet önünde gereken hesabı verecektir. Bizim kadınlarımızı, genç kızlarımızı zincire vurmak, böyle bir algı yaratmak kimsenin haddi değildir. Hesabı sorulacaktır.”

“ZİHNİYETİ KARANLIK OLANLARA EN GÜZEL CEVABI YİNE MİLLETİMİZ VERECEK.”

“Son olarak değerli İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızda yer alan şu dizeleri, zihniyeti ülkeyi karıştırmak, kaosa sürüklemek olanlara en güzel cevaptır.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garb’ın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar;

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir îmânı boğar,

“Medeniyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Bunun içindir ki; kadınlarımıza göstermelik değer verenler, kadınımızı bir eşya gibi görenler, çağdaşlığın arkasına sığınarak kara emellerini ortaya koyanlar, tarih önünde de, milletimizin vicdanında da hak ettiği cevabı alacaktır. Güzel ilçemiz Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılına gölge düşüren, kurdukları mizansenle baş tacımız kadınları aşağılayan CHP ve işbirlikçisi ÇYDD’yi şiddetle kınıyoruz” (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.