E-TİCARET’TEN DİJİTALLEŞMEYE, MARKALAŞMADAN MÜSİLAJA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

28 Temmuz 2021 - 21:37

E-TİCARET’TEN DİJİTALLEŞMEYE, MARKALAŞMADAN MÜSİLAJA

E-TİCARET’TEN DİJİTALLEŞMEYE, MARKALAŞMADAN MÜSİLAJA
Son Güncelleme :

17 Haziran 2021 - 2:17

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir İli Oda ve Borsa toplantısında birbirinden önemli açıklamalar yaptı. Pandemi döneminde e-ticaretin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Hisarcıklıoğlu Balıkesirli iş insanlarına dijitalleşme konusunda çağrıda bulundu; markalaşmanın önemine dikkat çekti. Marmara Denizi’ndeki müsilaj olayına da değinen Hisarcıklıoğlu, “Çevre konusunda vebal altındayız” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Nazmi Yarış’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, yeni görevinde başarılar diledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, daha sonra Balıkesir Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen Balıkesir ili oda/borsa toplantısına katıldı.
Toplantıya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş ile oda/borsa meclis üyeleri iştirak etti.

“BALIKESİR GERÇEKTEN ALLAH’IN BÜYÜK BİR NİMETİ “

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Balıkesir gerçekten Allah’ın büyük bir nimetidir. Balıkesir muhteşem bir coğrafya, muhteşem insanlar, idareciler var. Güzel bir söz var ya kültürümüzde birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır diye. Balıkesir’deki oda ve borsalarda da birlik ve bereket var. Balıkesir coğrafyası müthiş bir coğrafya, Allah büyük bir nimet vermiş size, yatıp kalkıp şükretmek lazım. Balıkesir’de hem deniz var, hem tarım var, hem hayvancılık var ve bunlarda da hepsinde markasınız, sanayide de öylesiniz. Şimdi yetmiyor diye OSB’yi genişletmenin lobisindeler. Turizm var. Sizde her şey var; yok yok. Onun için hem etkilerinden, hem faydalarından da faydalanabiliyorsunuz. Tüm bunlar Türkiye’de çok az şehirde var. Oda ve borsalar da ben şahidim şehirlerini geliştirmek için, Balıkesir’in sıkıntılarının aktarılması konusunda müthiş çalışıyorlar. Bana aktardıkları sorunlardan anlıyorum ki gelecek noktasında. Bundan dolayı da ben TOBB olarak Balıkesir’deki Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’ndan çok memnunum. Çünkü bilfiil çalışıyorlar” diye konuştu.

“MARKALARINIZI AB’YE TESCİL ETTİRMENİZ LAZIM”

“Marka Şehir Balıkesir” konusunda yapılan çalışmaları olumlu bulduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu coğrafi tescilli ürünlerin AB’ye tescil edilmesinin önemli olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Siz aslında tarım açısından baktığınız zaman Türkiye’yi doyuran bir şehirsiniz. Bugün Türkiye genelinde 13 tane coğrafi tescilli ürününüz var, yani bu bizim diyorsunuz. Şimdi bununla ilgili 5 tane daha müracaatınız var. Bu başka illere nasip olmaz. Bir kere önce halinize hamd edip, bir de potansiyelinizi bilmeniz lazım. Siz içinde yaşadığınız için şehrin çok özelliklerini artık kanıksadınız. Ama bizim gibi dışarıdan gelenler bunları rahatlıkla görebiliyorlar. Artık güzel bir çalışma da yapıyorsunuz Marka Şehir Balıkesir. Valimiz, belediye başkanımız, oda ve borsalarımızla beraber güzel bir çalışmaya imza atıyorsunuz. İşte markalaşma, Balıkesir’i markalaştırma, Balıkesir’e daha fazla kaynak girebilmesi ancak markalarınızla mümkün olur. Yaptığınız zenginlikleri markalaştırarak kazanabilirsiniz. Artık hepinizin marka olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu kapsamda da Balıkesir’imiz çok çalışıyor. Bu coğrafi işaretli ürünlerinizi AB tescilli hale getirmek lazımdır. Bakınız AB’de tescilli ürünümüz sadece zeytin. Bugün Türkiye’deki ürün tescillerinin yaklaşık yüzde 60’ı benim oda ve borsalarıma ait. Türkiye’nin zenginliğine oda ve borsalar sahip çıkıyorlar. Siz de sahip çıkıyorsunuz ama bunu Avrupa’ya teşhir etmemiz lazım. İşte yedi tane bizim yöresel ürünümüz şu anda tescilli vaziyette. İnşallah bu kapsamda da ben söz veriyorum; eğer Avrupa Birliği’ne müracaat ederseniz bizim Brüksel’deki ofisimizde destek olmaya hazırız”

“DİJİTALLEŞMEDEN KORKMAYIN”

Pandemi döneminde e-ticaretin öne çıktığını da kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Balıkesirli iş insanlarına dijitalleşmeden korkmamaları tavsiyesinde bulundu. Hisarcıklıoğlu bu konuda da şu açıklamayı yaptı:
“Bu kapsamda bir şeyi de unutmamak lazım, pandemi bize bir şey öğretti e-ticaret. Bu coğrafi işaretli ürünlerin ve diğer ticaretimizin yavaş yavaş e-ticarete kaydığını atlamamamız lazım. Gelecek e-ticarette. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Geçmişte şehirleri ziyaret ettiğim zaman ulusal marketlerden şikayet gelirdi. Şimdi ulusal marketler e-ticaret sitelerinden şikayet ediyorlar. Onun için sizden ricam; e-ticareti özellikle bizim ıskalamamamız lazım. Çok açık söyleyeyim e-ticaret müthiş bir kolaylık. Benim Balıkesir’den ürününü alıp Venezüella’ya veya Brezilya’nın bilmem ne köyüne tanıtmamın artık gereği yok. O ürünü sayfana koy bir saniye sonra Brezilya’nın bilmem ne köyüne satabilme potansiyeline ulaştırabilme şansı var. Onun için her türlü işimizi artık bu yönde yapmalıyız. Diyorlar ya artık dijitalleşme diye. Dijitalleşmeden kesinlikle korkmayın. Herkes işini dijitalleştirerek yapamazsa bisikletin pedalına basamama gibi olur ve düşeriz. Onun için kim ne iş yapıyorsa muhakkak dijitalleşmelidir. Bu kapsamda da e-ticaret çok önemelidir

“TARIM VE HAYVANCILIK DÜNYANIN GELECEĞİ”

Tarım ve hayvancılığın dünyanın geleceği olduğunu öne süren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir’in coğrafyasının tarım ve hayvancılığa elverişli olmasının iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, bu konuda şunları söyledi:
“Ben yıllardır söylüyorum ama çok kaile alınmıyor tarım ve hayvancılık dünyanın geleceği diyoruz. Tarım ve hayvancılık dünyanın en büyük sektörü olacak. Bunu da pandemide gördük. Herkes içine kapandı. İhracatçı olan bilfiil ülkeler ihracata kısıtlama getirdiler. Allah da bize müthiş bir coğrafya vermiş, ekilebilir arazi büyüklüğü açısından dünya yedincisiyiz. Sadece 84 milyon insanı beslemek değil, dünyayı besleme potansiyelimiz var. Ama bunun da çok kıymetini bilemedik. Bunun haricinde bu fırsatı da herkesin yakalaması lazım. Özel sektör için de söylüyorum tarım ve hayvancılık geleceğin en önemli sektörlerinden olacak. Balıkesir özelinde sizin elinizde müthiş bir coğrafya var, bundan faydalanmanız lazım. Bütün dünyada bütün tedarik zincirlerinin kopmasından dolayı hammadde fiyatları arttı. Bu sanayi de de arttı, tarımda da arttı. Aynı zamanda kısıtlamalardan dolayı ülkeler hammaddeyi vermiyorum dedi. Vermeyince dünyayı besleyen ülkeler satmıyorum deyince ne olur? Fiyatlar da otomatikman yukarı çıkar. Bunu da biz kendi içimizde enflasyon baskısını üzerimizde hissediyoruz ve üretimde, sanayide birçok hammaddeyi bulamıyoruz. Sanayicilerimizi odalar birliği nezdinde bir araya getiriyoruz ama sac, demir, MDF, plastik gibi bir sürü sıkıntımız var. Hammadde bulamıyoruz. Talep var ama hammadde bulamadık veya hammadde fiyatları yükseliyor”

“ÇEVRE KONUSUNDA VEBAL ALTINDAYIZ”

İş dünyasının çevreye ihanet etme gibi bir lüksü bulunmadığını da vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmara Denizi’nde yaşanan kirlilik hakkında da açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu müsilajla ilgili şunları dile getirdi:

“Biz bir emanet dünyadayız, bize babalarımız, onlara da babaları emanet etti. Biz de emanet aldıklarımızı bizden sonrakilere bırakacağız. Allah öyle bir coğrafya yaratmış ki eğer emanete ihanet edersen toprağın altında öylece kalıyor. İhanet etme gibi bir lüksümüz yok, bir kere kendimiz için yok. Belki ufacık bir kazancımız oluyor ama o toprakta biz yaşıyoruz. Kaçacak yerimiz yok, onun için başta biz sanayiciler ve 84 milyon için artık çevre olmazsa olmaz haline geldi. Vebal altındayız, hiç kimse öbür tarafa para götüremiyor, hepimiz aynı hocanın kayığına binip gidiyoruz. Marmara Denizi bize gösteriyor, ihanet ediyorsunuz diyor. Ergene bize gösteriyor, ihanet ediyorsunuz diyor. Onun için sizden ricam hepimiz çevreye doğaya artık destek olmak durumundayız, kendimiz için de olmalıyız. Şimdi Marmara Denizi’nde zehir olup olmadığı konuşuluyor. O salyanın ortasında yüz hadi bakalım, o salyada yakalanmış balığı ye hadi bakalım. Güvenebilecek misin? O yiyeceğiniz balığa dikkat edin, yaşaması lazım. Dünkü toplantıda sizler adına Bakan beye dedim ki devletimizin alacağı her türlü sert tedbire rağmen ne olursa olsun biz uyacağımıza söz veriyoruz. Bu duruma karşı yapılacak ne varsa desteklemeye hazırız dedik. Avrupa Birliği bizim için büyük bir pazar, ihracatımızın yüzde 50’sini yapıyoruz. Şimdi Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Sözleşmesi istiyor. Eğer karbon salınımı bırakıyorsan Bulgaristan, Yunanistan girerken veya Ro-Ro ile gönderdiysen İtalya sınırından girerken sana dur diyeceğim diyor. Karbon vergisi öde ondan sonra gir diyeceğim diyor. Bu durum bizim rekabet gücümüzü tersine etkiler. Dünya artık sıfır karbon salınımına doğru gidiyor, eğer Avrupa Birliği’ne ihracat yapmak istiyorsak yeşil dönüşüme hepimizin fikren ve zikren hazır olmamız lazım.”  (balikesir24saat.com)

EN ÇOK KAZANANLAR

 • KATMR3.19 10.00%
 • EDATA12.44 9.99%
 • KTSKR18.21 9.96%
 • TUREX10.83 9.95%
 • KARYE10.75 9.92%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • YAYLA4.82 -9.91%
 • EDIP5.01 -9.89%
 • AVHOL5.44 -5.72%
 • ANHYT9.19 -5.55%
 • UTPYA18.80 -5.43%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN8.20 0.00%
 • THYAO12.56 0.08%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • KRDMD7.53 0.53%
 • PETKM5.62 0.72%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.360.75 % 0,09
DOLAR 8.5545 % 0,00
EURO 10.1455 % 0,08
BITCOIN 39.934.14 % -0,13
ÇEYREK ALTIN 812.17 % 0,00
GRAM ALTIN 499.31 % 0,04