DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK? « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

28 Mart 2021 - 01:25

DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK?

DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK?
Son Güncelleme :

15 Ocak 2019 - 12:07

13 Ocak’taki “İttifak düğümü”  başlıklı yazımız sonrası ilginç yorumlar geldi.

CHP ve İYİ Parti arasında  Ahmet Akın olayının ardından ilçelerde yaşanan krizi bir düğüme benzetmiştik.

Tabii hemen, “bu düğümü kim çözecek” sorusu geldi.

Bizim yanıtımız da şakayla karışık  “Büyük İskender” oldu.

Okuyucularımızdan Halil İbrahim Kilciler ise “düğümü halk çözer” yorumunu yaptı.

Bu düğüm büyük olasılıkla bugün yarın bir şekilde çözülecek.

Çünkü önce CHP Merkez Yürütme Kurulu, ardından Parti Meclisi toplanacak.

Ve artık ilçe adaylarının öyle ya da böyle  açıklanması gerekiyor.

Balıkesir büyükşehirde alelacele bir ittifak yapan,  aradan geçen bir ayı aşkın sürede ilçeleri açıklayamayan parti liderlerinin bu düğümü nasıl çözeceğini herkes merakla bekliyor.

Düğümü bir şekilde çözmek de yetmiyor…

Çünkü ondan sonrasına halk karar verecek!..

Şimdi  isterseniz Büyük İskender Efsanesi’ni (*)  hatırlayalım.

Özellikle hikayenin sonuna dikkatinizi çekmek isterim.

“…Genellikle imkansız gibi görünen ve yapılması çok zor işleri nitelemek için kullanılan “Gordion düğümünü çözmek”  ve “Gordion düğümü gibi karışmak” deyimleri Frigya Kralı Kral Gordios zamanından günümüze kadar gelmiştir.

Güçlenen hükümdarlığı sırasında geldiği yeri asla unutmayan Kral Gordios, kendisi için çok büyük önem taşıyan öküz arabasını, Friglerin tanrısı olan Sabazios’a adak olarak götürmeyi düşünür. Burada ismi geçen Tanrı Sabazios; Yunanlar tarafından Zeus olarak isimlendirilmiştir. Arabayı uzun süre uğraşarak kızılcık dallarından yaptığı bir düğümle tapınağın sütununa bağlayan Kral, ustalıkla attığı bu düğümü çözmenin neredeyse imkânsız olduğunu söylemiştir. Rivayete göre, her kim bu düğümü çözmeyi başarırsa o aynı zamanda Asya’nın da hükümdarı olma şansına erişecektir. Kralın ölümünün üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen, kimsenin düğümü açamaması bu söylentileri güçlendirmiştir. Yıllar boyunca deneyen onca insana karşı düğüm ilk günkü sağlamlığında kalmıştır, ta ki gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlardan Makedonya Kralı Büyük İskender, fetihleri sırasında Gordion kentine uğrayana kadar. Söylentilerden haberdar olan Büyük İskender, fetihleri sırasında Gordion’dan geçecek bir rota izler ve düğümü çözmeyi amaçlar.

M.Ö. 334 yılında kente girip düğümü çözmek için bir süre uğraşan İskender, en sonunda dayanamaz ve sinirlenerek düğümü kılıcıyla keser. Bunun üzerine halk onu Asya’nın Efendisi olarak selamlar. Gordion’dan gücüne güç katarak ayrılan Büyük İskender gerçekten de söylenegeldiği üzere fetihten fetihe koşarak seferlerine başarıyla devam eder. Anadolu, Mezopotamya, Kuzey Afrika, İran ve Hindistan’a kadar uzanan büyük bir alanın sahibi olur. Yıllarca kimsenin çözmeye yaklaşamadığı bir düğümü, kılıç darbesiyle kolayca açan Büyük İskender birçok insana göre onu çözmemiş, sabırsız davranarak sadece ortadan kaldırmıştır.

Yine de açabildiği için Asya’nın hükümdarı olmayı hak etmiştir ve önemli fetihler yapmıştır. Fakat İskender gerçekten de çok başarılı bir komutan olsa da, bu sabırsız davranışının ona getirdiği kötü şans yüzünden 33 yaşında zamansız gelen bir ateşli hastalıkla aniden ölmesi ona verilen bir ceza olarak yorumlanmıştır”

* Merve Ersavaş (Bilkent Gazetesi- Bir Büyük İskender Efsanesi : Gordion Düğümü)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.