EMEKLİDEN EYLEM « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Ocak 2021 - 13:18

EMEKLİDEN EYLEM

EMEKLİDEN EYLEM
Son Güncelleme :

10 Temmuz 2019 - 18:22

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Cumhuriyet Meydanında Disk Emekli Sen, öncülüğünde bir araya gelen emekliler yüzde 5’lik, yüzde 6’lık maaş artışını, ulaşım zamlarını ve pahalılığı protesto etti. İsteklerini dile getirdi. Eyleme Burhaniye’nin CHP’li Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler de destek verdi.

Emekli-Sen Burhaniye Şube Başkanı Çiğdem Avcu Karasakal’ın yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi.

Bildiğiniz gibi; emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enflasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor.Basın açıklaması yapma gereği duymamızın nedeni budur. Sesimize kulak verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz.e

blank

EMEKLİYE YÜZDE 5, ARINÇ’A YÜZDE 40 ZAM!

Sevgili arkadaşlar, biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin %80’i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte; ötekileştirilmektedir. “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlanan İBB Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe… Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon % 0,03 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL’ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!

blank

“EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 2500 TL OLMALI, BAYRAMDA 1.750 TL. İKRAMİYE VERİLMELİ”

Durum böyleyken; biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor; kendimizi ifade etme özgürlüğümüz gasp edilmeye çalışılıyor. Gerek Anayasamızın 90. maddesi gerekse imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler yok sayılarak sendikamız aleyhine kapatma davaları açılıyor. Açılıyor; zira, örgütlü bir güç olmamızdan korkuyorlar! Açıyor; zira, haklı olduğumuzu biliyorlar! Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz:

 • Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin!
 • TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın!
 • Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2 500 TL’nin altında olmasın!
 • Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın!
 • Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin!
 • Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1 750 TL’ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin!
 • Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin!
blank

Ekonomik yönden ücret ve maaşlarımıza düşük zamlarla saldırılırken ülke genelinde mal ve hizmetlere ile vergiler, yüksek zam yağmurları devam ediyor. Elektrikten temel ihtiyaç maddelerine kadar maaş zamlarımızı 4’e, 5’e katlayan dayanılmaz zamlı fiyatlara maruz kalıyoruz. Sağlık paralı ve pahalı olmaya devam ediyor. Yerel olarak ta yeni zamlarla karşı karşıyayız. Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi’nin ulaşıma yaptığı ve dolmuş şirketlerinden yana olan öğrenci ve emekli indirimlerini tırpanlayan zamlar kabul edilemez. 4736 sayılı 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım hakkımız ilçemizde yok sayılıyor. Bu hak dolmuş şirketlerinin insafına, belediyenin sadaka indirimlerine bırakılamaz. İlgili 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım yasasının tam ve bütün ulaşım saatlerinde uygulanmasını istiyoruz. Bu hakkımızı kullanmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Diğer yandan yeni Devlet Hastanesine tek dolmuşla ulaşım talebimiz Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi’nce ekonomik olmadığı gerekçesiyle 7 Mart 2019 tarihinde reddedilmiştir. Bu konuda tüm Burhaniye Halkı olarak mücadelemiz devam edecektir.

Biz DİSK EMEKLİ-SEN olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz ve TBMM’yi göreve çağırıyoruz” (balikesir24saat)

EN ÇOK KAZANANLAR

 • OZRDN12.87 10.00%
 • SNKRN33.00 10.00%
 • ALKA17.82 10.00%
 • MAALT210.10 10.00%
 • ALCAR474.10 10.00%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • COSMO14.97 -9.98%
 • YAPRK124.50 -9.78%
 • KERVN1.37 -8.67%
 • ERSU5.24 -7.42%
 • GEREL7.68 -5.65%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN9.76 -2.59%
 • TSKB2.03 4.64%
 • KARSN4.73 3.96%
 • KOZAL114.40 0.97%
 • HLGYO4.24 9.56%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.542.45 % -0,59
DOLAR 7.4170 % 0,62
EURO 9.0283 % 0,61
BITCOIN 33.322.33 % 6,74
ÇEYREK ALTIN 722.40 % -0,30
GRAM ALTIN 443.81 % -0,18
blank