KARESİ’DE 100 GÜN « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

17 Ocak 2021 - 17:50

KARESİ’DE 100 GÜN

Son Güncelleme :

16 Temmuz 2019 - 20:06

KARESİ’DE 100 GÜN

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, göreve başlayışının 100. Günü’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. “Ben yaptım oldu” mantığı ile başarıya ulaşılamayacağını vurgulayan Orkan, “İnsanların bana güvenmesini istiyorum. Bunun içinde elimden geleni yapıyorum. ‘Şehrül Emin’ deriz. O şehrin emini olmak, güvenilir insanı olmak. ‘Dinçer yapıyorsa doğru olanı yapıyordur’ fikrini halk nezdinde oluşturmak istiyorum” dedi.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan göreve başlayışının 100. Günü’nde basın mensuplarıyla buluştu. Alparslan Türkeş Spor Kompleksi yanındaki Karesi Kafe’de düzenlenen toplantıda Başkan Orkan’a başkan yardımcıları M. Baki Yarımdağ, Uğur Türkmen, Şaban Akkol ve Gökhan Tığ’da eşlik etti. Sohbet havasında geçen toplantıda Başkan Orkan, belediye çalışmaları ve projeleri hakkında bilgilendirmede bulunurken, basın mensuplarının ilçenin geleceğine yönelik görüş ve önerilerini aldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orkan, toplumun tüm kesimleriyle bu tür buluşmaları sürdüreceklerini söyledi. Başkan Orkan toplantıya başkan yardımcılarını tanıtıp, sorumlu oldukları birimler hakkında bilgiler vererek başladı.

“BİZİM İÇİN İSTİŞARE ÇOK ÖNEMLİ”

Toplantı amacının göreve başlayışının 100 gününde neler yapıldığını anlatmak olmadığını belirten Başkan Orkan, amacının “toplumun değerli bir kesimi” olan basın mensuplarıyla istişarelerde bulunmak olduğunu söyledi. Belediye meclisinde üyesi bulunan tüm siyasi parti temsilciliklerine ziyarette bulunduğunu anımsatan Orkan, “Yaptığımız ziyaretlerde siyasi parti temsilcilerinden Karesi’yi beraber yönetmeyi istedim. Beraber hareket edelim ve istişare edelim mesajları verdik. Gittiğimiz tüm partilerde iyi karşılandık. Tepkilerde çok güzel oldu. Sizlerle de istişare toplantısı yapalım istedik. Benim için istişare çok önemli. Daha önce yaşadığımız siyasi deneyimlerde ‘Ben yaptım oldu’ mantığını çok gördüm. Ben yaptım olduğu mantığı ile Karesi Belediyesi’nde başarı elde edemeyiz. Biz Karesi Belediyesi olarak 180 bin kişinin yaşadığı bir kenti yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

“İNSANLARIN BANA GÜVENMESİNİ İSTİYORUM”

Karesi’de güzel bir seçim süreci geçirdiklerini söyleyen Başkan Orkan, Balıkesir’in 20 ilçesindeki en barışık seçimin Karesi’de gerçekleştiğini söyledi. Belediye başkanı olduktan sonra kimseyi ötekileştirmediklerini belirten Orkan, “İnsanların bana güvenmesini istiyorum. Bunun içinde elimden geleni yapıyorum. ‘Şehrül Emin’ deriz. O şehrin emini olmak, güvenilir insanı olmak. ‘Dinçer yapıyorsa doğru olanı yapıyordur’ fikrini halk nezdinde oluşturmak istiyorum. Belediyeye gelir getirici yatırımlar yapmak istiyoruz. Güneş enerjisi santralleriyle ilgili bir çalışmamız var. Bu yatırımın ilk iki yıl için maiyeti var ama sonrasında geri dönüşü olabilecek. Bizden sonrasını da düşünerek hareket ediyoruz. Tüm çabamız Karesi’nin güçlü bir belediye olması içindir” diye konuştu.

SEYİR TEPESİ’NE KARESİ KALESİ PROJESİ

Göreve başladığı ilk günlerde açıkladığı Atatürk Evi Projesi’nden söz eden Başkan Orkan, bu projeyi yapma isteğinin nedenini anlattı. Atatürk Evi için bazı girişimlerde bulunduklarını anlatan Orkan, şunları söyledi: “Üçpınar tarafından Seyir Tepesi denilen bir yer var. Oraya Karesi Kalesi oluşturalım istiyoruz. Karesi Beyliğinden itibaren, Cumhuriyet dönemi de dahil o ismi orada yaşatalım istiyoruz. Karesi Kalesi’nin bir kısmını yapıp, Osmanlı dönemiyle ilgili yapılarda inşa edilebilir. Bununla beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla ilgili olarakAtatürk Evimizi de orada inşa edebiliriz diye düşünüyorum. Bunları planlarken orada kuracağımız kompleksin insanları rahat gezerek dolaşabileceği, nefes alabileceği bir yer olsun istiyoruz. 450 dönüm olan o bölgede insanların hoşnut olabileceği bir yer yapmak istiyoruz”

BELEDİYEYE GELİR GETİRİCİ YATIRIMLAR YAPILACAK

Karesi Belediyesi’ne gelir sağlamak amacıyla İstanbul- İzmir Otobanına benzinlik ve dinlenme tesisi kurma planları olduğunu açıklayan Başkan Orkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemize gelir getirebilecek unsurları taşıyan, hatta ileride yapabilirsek alışveriş merkezi tarzı da yapılabilir. Bu tesisi Edremit yolu üzerinde yapmayı planlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz sağolsun, kent merkezinde kırsal mahallelerde her türlü altyapıyı yapmış durumda. Ama tüm bunlara rağmen parke taşı bizlere lazım oluyor. Onunla ilgili de önümüzdeki dönemde parke taşı üretim tesisi de yapmayı planlıyoruz. Bu hem bize de lazım, hem de dışarıda iş yapanlara da lazım. Ticaret Odası ile yaptığımız görüşmelerde Küçükbaş Organize Sanayi Bölgesi’ni de oluşturmayı planlıyoruz. Bu konuda da ilerleme katettik. Adnan Menderes Mahallesi’nde Gençlik ve Kültür Merkezi yapmayı planlıyoruz. Adnan Menderes nüfusu yoğun olan bir yer orada kültür merkezine ihtiyaç var.”

KÜLTÜREL VE SOSYAL YAŞAMA KATKI SAĞLANACAK

Projeleri arasında engelli ve yaşlılar için mola evi de olduğunu aktaran Başkan Orkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu görevimizin 3 ya da 4. yılında yapmayı planlıyoruz. Ailelerin nefes alabileceği, çocuk ve yakınlarını bırakabileceği, mola alabileceği bir yer yapmak istiyoruz.  Daha önceki dönemden de devam eden aromatik bitki alanlarıyla ilgili Kocaavşar bölgesinde hasat toplama dönemine yaklaşıyoruz. Doğasever biriyim. Kendi ellerimde 1000’e yakın ağaç dikmiş birisiyim. Bunlarla birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile yapmayı planladığımız çalışmalar var. Kültür ve Kongre Merkezi istiyoruz. Karesimizde uygun bir yerde fuar alanı yapılması önemli. Karesi’nin bir değeri olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın evi var. Burasıyla ilgili Yücel başkanımızın bir çalışması vardı. İlerle kat edilmiş. O evin restorasyonu ve müze çalışmamız var. Kırsaldaki bayanlar içinde ekonomi ve işgücüne katılım kursları için programımız var. Bu tip projelerimiz var. Hangilerine öncelik verelim diye istişarelerde bulunuyoruz”

Bundan sonraki süreçte güçlü bir Karesi için, insanların içinde yaşamasından memnun olduğu, sosyal ve kültürel aktivitelerin olduğu bir Karesi oluşturmaya çalıştıklarını belirten Başkan Orkan, “El birliği ve hep birlikte bir şeyler yapabilirsek bunlar değerli olur. Eksik ve hatalarımızı da sizlerinde uyarılarıyla yollar belirlememiz lazım. Kavga hiç bir şeye fayda etmiyor. Biz kavga vereceksek Ankara’da verelim. 9 milletvekilimize de seslenmek istiyorum. Bir şey istiyorsak Balıkesir ve Karesi’ye istiyoruz” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak görüş ve önerilerini alan Başkan Orkan, program sonunda gazetecilere teşekkür ederek 24 Temmuz Basın Bayramlarını kutladı. Program hatıra fotoğrafı çekimi ardından sona erdi. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.