DEVA PARTİSİ’NDEN KÖY ENSTİTÜSÜ ÇIKIŞI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 07:38

DEVA PARTİSİ’NDEN KÖY ENSTİTÜSÜ ÇIKIŞI

DEVA PARTİSİ’NDEN KÖY ENSTİTÜSÜ ÇIKIŞI
Son Güncelleme :

15 Mart 2021 - 15:43

DEVA Partisi Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan,  öğretmen okullarının kuruluşunun 173’ncü  yılını kutlarken, “Köy Enstitüleri kapatılmasaydı eğer, bugün her şey çok farklı olurdu…” dedi.

DEVA Partisi Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan’ın açıklaması şöyle:

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” derken Türk insanının eğitiminde en önemli görevi öğretmenlere yüklemiştir.

Öğretmenlik mesleği ülkemizde uzun yıllar cazip ve saygı duyulan bir meslek olarak görüldü ancak son 15 yıl içinde, öğretmenlik mesleği ve onuru tarihte hiç olmadığı kadar ayaklar altına alındı, eğitim emekçilerinin kıymetli öğretmenlerimizin emeği değersizleştirildi, eğitimciler her fırsatta aşağılandı ve yanlış politikalar sonucu şiddete maruz bırakılıp hayatlarını bile kaybeden öğretmenlerimiz oldu.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca Köy Enstitüleri’nden başlayarak 173 yıllık öğretmen yetiştirme tarihimiz;  öğretmen yetiştirme konusunda önemli adımların atılmasına rağmen günümüzde hem öğretmen yetiştirme sisteminde, hem de yetiştirilen öğretmenlerin istihdamında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Günümüzde öğretmen yetiştirme konusundaki yetersizlikler, her geçen gün artan sorunlar, geçmişte öğretmen yetiştirme konusunda uygulanmış başarılı modelleri anımsamaya, zaman zaman o modellere özlem duyulmasına neden olduğundan, öğretmen okullarının kuruluş yıl dönümü her yıl hatırlanmakta ve düzenli olarak kutlanmaktadır.

Duyulan bu özlem Köy Enstitülerinin eğitiminin ne kadar büyük olduğunu bizlere gösteriyor. Kendisi de köylü bir aileden gelen ve bu fikirleri savunan   İsmail Hakkı Tonguç, bu sistemin hem kuramcısı hem de kurucusudur .  Köy Enstitüleri, Anadolu’nun okulsuz ve öğretmensiz olduğu gerçeği göz önüne alınarak ilkokul mezunu zeki köy çocuklarının bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden köylere giderek öğretmen olarak çalışmaları düşüncesiyle kurulmuştur.

“EĞİTİM PARA GÜCÜNE DÖNÜŞTÜ”

Günümüz Türkiye şartlarını ele aldığımızda, eğitim ve öğrenimdeki seviyenin her bölgede aynı olmadığını net olarak görüyoruz. Öyle ki Doğu bölgelerimizde ki çocuklarımızın büyük bir oranı okuma-yazma çağı gelene kadar, okula gidene kadar evlerinde Türkçe değil diğer dilleri konuşuyorlar. İşte bu yüzden çocuklarımız okula başladığında ilk olarak Türkçe ile tanışıyorlar, acı ama gerçek olan da ne yazık ki bu durumken ülkemizdeki eğitimin her bölgemizde aynı olduğu düşünülemez bile.Covid- 19 Pandemi süreciyle de bu arada ki uçurum giderek açılmış olup eğitimde eşitlik fırsatı hiçe sayılmış bırak ülkemizin farklı bölgelerinde ki eğitim uyumsuzluğunu artık aynı şehirde yaşayan ve hatta komşu çocuklarının bile arasında eğitim de fırsat eşitliği değil, eğitim para gücüne dönüşmüştür.

Çocuklarımız  yap boz tahtasına dönüştürülen, bir gecede sınav sistemi değiştirilen,ezbere dayalı bir eğitim sistemi ile karşı karşıya. 

Peki 4+4+4 eğitimini tamamlayan bir bireyin elinde ne yok? Çoğu kez bomboş nesiller geliyor,elinden,dilinden bir yeteneğin gelmediğini söylediğimiz çocuklarımız dolu. Öyle ki bir zaman sonra zanaatkarlık diye bir alanımızda kalmayacak, el emeğinden elde ettiklerimizde tarih olacak.

“KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILMASAYDI EĞER, BUGÜN HER ŞEY ÇOK FARKLI OLURDU…” 

Hepimiz sıkça söylemiş ya da mutlaka duymuşuzdur bu sözü öyle değil mi? Köy Enstitüsü denilince hep içim cız eder.. Bildiğimiz üzere bu kıymetli okulların biri de bizim memleketimiz Savaştepe’mizdeydi..

Başkomutanımız, liderimiz cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü hafızalarınızdan hiç çıkartmayın. “Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferle elde ederse etsin,o zaferin sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.” Umudu kaybetmeden,değerleri kaybetmeden yetişecek nesillerimizin yeniden yeşermesi dileğimle Türkiye’de öğretmen yetiştirme alanında önemli bir yeri olan öğretmen okullarının kuruluşunun 173. yılı kutlu olsun.” (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.