DAYANIŞMA GÜNÜNDE MANŞETLER SERGİSİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

19 Temmuz 2021 - 15:28

DAYANIŞMA GÜNÜNDE MANŞETLER SERGİSİ

DAYANIŞMA GÜNÜNDE MANŞETLER SERGİSİ
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2020 - 23:51

TÜRK Basınında Sansürün Kaldırılışının  112. yılı Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ve Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şubesi ev sahipliğindeki “24 Temmuz Basın Bayramı / Gazeteciler Dayanışma Günü” etkinliği  ile kutlandı. 

BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi bahçesindeki program Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ve konukların sergilenen gazeteleri incelemesiyle başladı.

Balıkesir Basınının, dört yıl önceki darbe girişimine meydan okuyan nüshalarını içeren “Balıkesir Manşetler” sergisi konukların ilgisini çekti ve hafızaların tazelenmesine yol açtı. Sergide, 15 Temmuz gecesi, İstanbul, Ankara ve Balıkesir’de foto muhabirlerinin objektiflerine yansıyan tarihi belge niteliğindeki fotoğraflara da yer verildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BGC Başkanı Ramazan Demir,  ” O gece gazeteciler işini tam yapmasaydı, 15 Temmuz’u anlatmak bugünkü kadar kolay olmayabilirdi. Tarihi vesika niteliğindeki görüntüler, fotoğraflar ortaya çıkmayabilirdi.” ifadesini kullanarak gazeteciliğin önemine dikkat çekti.

“GAZETECİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜNYA STANDARTLARININ ALTINDA”

Türk basınının 4 yıl önceki demokrasi sınavından alnının akıyla çıkarak kaybettiği itibarını geri kazandığına dikkat çeken Demir, gazetecilerin çalışma koşularında yasal düzenlemeler beklediklerini söyledi.

Demir, “Yıpranan, yıpratılan ve ne İsa’ya, ne Musa’ya yaranabilen gazetecilerin, ülkemizdeki çalışma koşulları dünya standartlarının çok altında. Kendilerinden çok şey istenen, ama hiçbir şey verilmeyen meslektaşlarımız bugünkünden daha fazlasını hak ediyor.” diye konuştu.

“Basın özgürlüğü” adı altında gazeteciliği farklı amaçlar doğrultusunda kullananların hem mesleği, hem ülke itibarını zedelediğini savunan Demir, ” Bu gücü, millet yararına kullanmayanlara prim vermeyin. Basın özgürlüğünü şahsi özgürlüğü olarak görüp milletin değerlerine, insanların özel hayatlarına saldıranların tehdit ve şantajlarına boyun eğmeyin” çağrısı yaptı.

İYİLEŞTİRME ADINA CİDDİ ADIM

Demir, ülke ve insanının çıkarlarını savunarak gerçeğin  peşindeki yapan gazete ve gazetecilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılımıyla yapılan ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı’nın Anadolu Basını adına yer alarak sorunları dile getirdiği “Basın Mensuplarının Haklarının İyileştirilmesi Çalıştayı”nı bugüne değin gündeme getirdikleri  sorunların çözümü yolunda atılan ciddi adım olarak gördüklerini belirten BGC Başkanı Ramazan Demir, “Meslek camiamız adına  yakın gelecekte bunun sonuçlarını alacağımızı umut ediyoruz. Ayrıca algı ve provokatif  bilgi merkezlerine dönüşen sosyal medya ile ilgili yasal düzenleme çalışmalarını temiz medya, temiz toplum adına önemsiyor ve destekliyoruz.” dedi.

BİK’E TEŞEKKÜR

Demir sözlerinin sonunda, pandemi süreci başında alınarak uygulamaya konulan kararlarıyla yerel gazetelerin nefes almasına vesile olan BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’a teşekkür etti.

BİK Balıkesir Şube Başkanı Gökhan Eren de, Balıkesir ilindeki  gazetelerinin kamu yayıncılığı adına örnek işler sergilediğine değindi.

Basın İlan Kurumunun yerel gazetelerin güçlendirilmesi ve çalışanlarının desteklenmesi adına yaptığı çalışmalardan örnekler veren Eren  basın dayanışma gününü kutladı.

Vali Şıldak konuşmasında basının her zaman ülkede en güçlü, olmazsa olmaz dinamiklerinden biri olduğunu söyledi. Hem halkın hem de kamunun gözü kulağı olmasından dolayı her daim objektif, ülkenin gelişimine ve insanların haber alma özgürlüğüne çok iyi şekilde hizmet eden, insan haklarına saygılı ve kişi haklarına dokunmayan bir çizgide olmasının çok önemli  olduğunu vurguladı. Özellikle 15 temmuz ve sonrasında basının çok doğru yerde durduğunu bugün de yapılan bu tür etkinliklerin bu ruhun yaşatılabilmesi için çok önemli olduğunu ifade etti.
Vali Şıldak bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kurumlar başta olmak üzere yerel ve ulusal basın camiasının ve gazetecilik mesleğini icra eden tüm basın mensuplarının basın bayramını kutladı.

Ekinlikte AK Parti Balıkesir milletvekili Adil Çelik basının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğuna dikkat çekerek, gece gündüz demeden zorlu koşullarda görev yapan medya çalışanlarının basın dayanışma gününü kutlayıp başarı diledi. Balıkesir’in AK Partili gazeteci milletvekili Mustafa Canbey de etkinliğe katıldı.

BASIN MÜZESİNDE TARİHE YOLCULUK

Vali Şıldak ve beraberindekiler etkinliğin ardından BGC Basın Müzesini gezerek Türk ve Balıkesir Basınının geçmişinden bugününe nostaljik bir yolculuk yaptı.

YOĞUN KATILIM OLDU

BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi’ndeki etkinliğe Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey,  Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili M. Birol Şahin, Karesi Belediye Başkanvekili Muhittin Diker, İl Emniyet Müdürü Halil Onar,  İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Cemalettin Canlı, Türkiye Kent Konseyleri Birliği dönem Başkanı Mürsel Sabancı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Deniz, GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, Balıkesir Valiliği Basın ve Halka İlişkiler Müdür V. Hulusi Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Taner Korkmaz ile siyasiler, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, yerel gazetelerimizin sahip ve basın emekçileri katıldı. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.