CUMHURİYET KADINLARI VATAN TOPRAKLARI GİBİ SUYU DA KORUYACAK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 05:43

CUMHURİYET KADINLARI VATAN TOPRAKLARI GİBİ SUYU DA KORUYACAK

CUMHURİYET KADINLARI VATAN TOPRAKLARI GİBİ SUYU DA KORUYACAK
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 0:01

Cumhuriyet Kadınları Derneği 7’den 70’e herkesi susuzluk ve kuraklık tehlikesinin ancak topyekûn bilinçli su kullanımıyla önlenebileceğini anlatmak amacıyla “Su Bilinci Kampanyası” başlattı.

CKD Balıkesir Şube Başkanı Gaye Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri , kentteki sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek proje hakında bilgiler verdi. Bu çalışmanın uzun soluklu bir şekilde devam edeceğini belirten Çağlayan, “1997 yılında kurulan, 78 şubesi ve 7 bin dolayında üyesi bulunan ve Atatürk Devrimleri ışığında milli kadın hareketinin öncülüğünü yapan Cumhuriyet Kadınları DerneğiBalıkesir Şubesi olarak ilimizin tarımda, hayvancılıkta Türkiye genelinde ne kadar büyük bir yer tuttuğunu hepimiz bilmekteyiz. ‘Vatan topraklarımızı koruduğumuz gibi suyumuzu da koruyacağız’ diyerek başlattığımız Su Bilinci Kampanyasına 7’den 70’e herkesin katılması kampanyaya büyük güç verecektir” dedi.

Son olarak Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı (BAÇEV), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Tüketici Koruma Derneği’ni ziyaret eden Başkan Çağlayan kampanya kapsamında yapılacak çalışmaları da şöyle özetledi:

SU GÖNÜLLÜLERİ:

“Sen yağmur ol, ben bulut” sloganıyla bir gönüllülük çalışması başlatılmıştır. Aynı isimle açılan sosyal medya hesabında yer alan “Suyun geleceğimiz olduğu bilinciyle, her su damlasının doğru ve etkin kullanılması için çaba sarf etmeye gönüllüyüm” ifadesi altına gönüllülük imzaları toplanmaya başlanmıştır. Afiş çalışmaları ve gönüllü sertifikaları hazırlanmıştır. Afişler Su Gönüllüsü olan kurum ve işyerlerine de asılacak; sertifikalar ise isme veya kuruma özel yazılarak sahiplerine teslim edilecektir.

Su Gönüllüleri Site Adresi:
http://cumhuriyetkadinlari.org.tr/sen-yagmur-ol-ben-bulut

RESİM VE ÖYKÜ YARIŞMASI:

“Su varmış,su yokmuş”  ismiyle ilköğretim öğrencileri için resim ve öykü yarışması düzenlenmiştir. Yarışma; 1.sınıf – 4. sınıf arası çocuklar için resim dalında, 5. sınıf – 8. sınıf arası çocuklar için kısa öykü dalında olacaktır.
23 Nisan 2021 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yarışma sonuçlarının duyurulma tarihidir. Resim ve kısa öykü dallarında, 5’er başarı ve 5’er teşvik ödülü verilecektir. Toplamda 20 çocuğumuza verilecek ödüller için belirlenen bütçe 15.000 TL’dir.

Ödüllendirme dışında, daha fazla yarışmacı çocuğumuzu kapsayıcı olması yönünden yarışmaya sunulan resimlerle bir dijital sergi açılacak,  yarışmaya sunulan kısa öykülerden de bir seçki oluşturularak kitap haline getirilecektir. Dijital sergi ve kitap basımı için belirlenen bütçe:
15.000 TL’dir.

Su Varmış Su Yokmuş resim ve öykü yarışmasının ayrıntısı ve şartnamesi için
http://cumhuriyetkadinlari.org.tr

YAZILI VE SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI

Toplumumuzun, yakın geleceğimiz için öngörülen susuzluk ve kuraklık tehlikesi, su varlığımızın korunması için devlet kurumları ve yerel yönetimler tarafından alınan ve alınması planlanan önlemler, bireysel su tüketiminde kazanılması gereken davranışlar hakkında bilgilendirilmesi için yazılı ve sosyal medya çalışmaları yapılacaktır. Bu çalışmalar başlıca uzman görüşleri, bilim insanlarımızın vereceği konferanslar, röportajlar, kısa videolar, uyarıcı görseller şeklinde olacaktır. Memet KOŞAR (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.