CHP’DEN ‘PARSEL PARSEL SATIŞ’ TEPKİSİ : BU TELAŞ NİYE « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 08:28

CHP’DEN ‘PARSEL PARSEL SATIŞ’ TEPKİSİ : BU TELAŞ NİYE

CHP’DEN ‘PARSEL PARSEL SATIŞ’ TEPKİSİ : BU TELAŞ NİYE
Son Güncelleme :

10 Mart 2021 - 19:32

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’nin Dalyan başta olmak üzere il genelinde yaklaşık 2 milyon m2’lik 30 parseli satışa çıkarmasına tepki gösterirken, “Bu telaş niye” diye sordu.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı,  Edremit İlçe Başkanı Deniz Özcan Onur, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Burhanettin Ağabeyoğlu , Yerel Yönetimlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Refik Gündoğan, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi  ve partililer ile birlikte basın toplantısı düzenlerken, Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine’nin devrettiği  arazileri  “borçların kapatılması” için satışa çıkarmasına tepki gösterdi.

SADECE DALYAN DEĞİL!

Ayvalık (Sahilkent) , Bandırma (Kayacıklar) , Edremit (Narlı, Zeytinli, Çıkrıkçı) , Altıeylül (Dinkçiler), Karesi (Adnan Menderes, Kocaavşar, Kuvayi Milliye, Yeni Mahalle-TOKİ ), Susurluk (Ümiteli) ilçelerinde 30’a yakın parselin satılmak istendiğini açıklayan Başkan Sarı,“Büyükşehir Belediyesine devredilen 2 milyon m2 hazine arazisi içerisinde yer alan Edremit Zeytinli Dalyan bölgesindeki 379 bin m2’lik sulak alan da satışa çıkarılıyor. Şehrin bir çok bölgesinde farklı farklı alanlar satışa çıkarılıyor. 30’a yakın parselin Hazine’den alınarak telaşla satılmasını anlayamıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın kamuoyu önünde bu satışlarla ilgili net açıklama yapması gerekiyor.” dedi.

“PARSEL PARSEL SATIYORLAR”

CHP Milletvekili Ensar Aytekin’in “Balıkesir’i parsel parsel satıyorlar”sözünü anımsatan CHP İl Başkanı Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu söz çok doğru. Balıkesir parsel parsel satılma çabası içerisinde. Bu satış telaşını anlamakta zorlanıyoruz. Bir çok konu henüz meclise gelmedi. Satış kararı alelacele alındı ancak imarı ve durumu ile ilgili bir çalışma yok.”dedi.

“OKUL ALANI KONUT ALANI OLDU”

Edremit Narlı’da okul alanı olan bölgenin imar değişikliğiyle konut alanına dönüştürülüp, rant amaçlı satılmak istendiğini ve bu konuda meclisten karar çıkarıldığını söyleyen Sarı, “Öncelikle kentlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve planlanması gerekiyor. Böylesine bir alanın kentin gelişimine ve dokusuna uygun planlanmadan sadece rant sevdası ile, sadece para sevdası ile sadece belediyenin borçlarının kapatılması amacıyla satılmasını kabul etmek mümkün değildir” dedi.

“ADNAN MENDERES DE RANT KURBANI OLACAK”

Adnan Menderes Mahallesi’nde satılması planlanan bir milyon 200 m2’lik arazinin büyük bölümünün sulu tarım arazisi olarak görüldüğünü belirten Sarı, “Bu bölgeyi de ranta kurban etmek için bir çaba sarf ettiklerini görüyoruz. Hepimiz Balıkesir‘in ‘tarım ve hayvancılığın başkenti’ olduğunu söylüyoruz . Buna karşın Büyükşehir Belediyesinin Adnan Menderes mahallesinde  bir milyon m2’ye yakın sulanabilir bir araziyi bir tarım alanını imara açarak o tarlalara beton ekmeye heveslenmesine de birlikte şahitlik ediyoruz. Biz bu alanların üretime, tarıma, hayvancılığa katkı olması için kullanılmasını istiyoruz. Tarıma olan destek, Havran’daki genç çobanı elinden tutarak televizyon karşısına çıkarmak değil, o gencin geleceği olan tarım arazilerine sahip çıkmakla olur. Popüler hareketlerle, şovlarla bu kenti yönetemeyiz. Bu kenti yöneteceksek geleceğini de doğru planlamamız gerekir”

“SATIŞ YETKİSİ VE KARARI MECLİS GÜNDEMİNDEN ÇIKARILSIN”

Son günlerin en büyük tartışma konusu olan Edremit Zeytinli’de Dalyan bölgesindeki sulak alanın imara açılması, betona teslim edilmesi ve beton yığını ile ranta kurban edilmesi ile ilgili girişimlere de dikkat çeken Sarı şunları söyledi:

“O bölgede sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldik. Çevre örgütlerinin görüşlerini aldık. Bu anlamda sivil toplum örgütleri ile birlikte bu mücadeleyi takip etmemiz gerekliliğinin de altını çizdik. Bu toplantımızın ardından Balıkesir’i yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da aklına sivil toplum kuruluşlarının görüşünü alma fikri geldi. O toplantıda bir takım taahhütlerde bulunmuştu. Dalyan ile ilgili bir acelelerinin olmadığı, toplumun her kesiminin görüşünün alınacağını söylemişti ama konu meclis gündeminde sıcak ve taze bir şekilde durmaya devam ediyor. Bu anlamda Dalyan’la, Narlı ve Adnan Menderes ile ilgili satış yetkisi ve kararının iptalinin bir an evvel meclise getirilmesini ve vatandaşın vicdanını rahatlatalım. Büyükşehir buraları satış telaşında olmadığını göstersin. Bu arazilerle ilgili satışları gündemimizden çıkaralım, sonra da hep birlikte kamuoyunun önünde paydaşları ile birlikte bu alana, bu alanlara ne yapılabilir, kamuya, vatandaşa nasıl kazandırılabilir onun planlarının yapılması gerekir”

“YASA VAR, VİCDAN VAR”

Edremit’te satılmak istenilen arazinin sulak alan olduğuna dikkat çeken İl Başkanı Sarı, “Sulak alanların korunmasına dair bağlayıcı kanunlar var. Kanunların yanında toplumun vicdanı var. Dalyan’ın satışına açık ve net bir şekilde karşıyız, Balıkesir’de yapılmak istenen talana net bir şekilde karşıyız. Bu satışları kabul etmiyoruz” diye konuştu.

“DALYAN DOĞAL PARK OLMALI”

Toplantıya katılan CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan da şu açıklamayı yaptı:
“Zeytinli -Altınkum Dalyan bölgesindeki sulak alanla ilgili karar meclise geldikten sonra sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik. Ardından Edremit’te Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir toplantı yapıldı. Biz Dalyan’da bir doğal park bir yaşam alanı istiyoruz. Buranın konuta açılmasını istemiyoruz. Biz de,  Edremit belediyesi de,  sivil toplum kuruluşları da, halkımız da bu satışa karşı” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.