CHP’DE “YENİ YIL” KRİZİ … « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 14:07

CHP’DE “YENİ YIL” KRİZİ …

CHP’DE “YENİ YIL” KRİZİ …
Son Güncelleme :

01 Ocak 2021 - 6:44

 

CHP önceki dönem il başkanı Ender Biçki, yeni yıl öncesi üyelere mesaj göndermek istedi. İl Başkanlığından güncel üye listesini isteyen Biçki’ye parti tüzüğü ve “kişisel verilerin korunması kanunu” gerekçe gösterilerek olumsuz yanıt verildi. Biçki, “Her konuşmasında birlikten ve bütünlükten bahseden İl Başkanı,bu partide il başkanlığı yapmış hiç bir eski il başkanına böylesine eziyet edemez” dedi.  CHP İl Başkanı Serkan Sarı ise, “Partimizde bu kadar uzun süre görev yaptığıyla övünen arkadaşımızın, tüm  yasal zorunlulukları bilmesine karşın partimizi sosyal medyada tartışmaya açmasını kamuoyunun taktirine bırakıyorum” açıklamasında bulundu.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) CHP Balıkesir örgütü yeni yıla ilginç bir tartışma ile girdi.
CHP önceki dönem il başkanı Ender Biçki’nin yeni yıl mesajı göndermek için il başkanlığından üye listesini istemesiyle başlayan kriz karşılıklı suçlamalarla devam etti.
Ender Biçki sosyal medya hesabından  yaptığı açıklamada bu olay sonrası incindiğini belirtirken,  Serkan Sarı’yı da antidemokrat olmakla suçladı. Kendisine eziyet edildiğini iddia eden Biçki’nin yüzlerce  yorumu getiren açıklaması  şöyle:
“30 yıllık parti üyesi olan, Gençlik Kolları Başkanlığı, Merkez ilçe Başkanlığı ,İl Başkanlığı yapmış, Karesi Belediye Başkan adayı ve milletvekili adayı olmuş biri olarak partimizin üyelerini mutlu ve acılı günlerinde bilgim oldukça mutlaka ararım.Yine bu amaçla üyelerimizi aramak,
üyelerimize mesaj göndermek isteğiyle, 20.10.2020 tarihinde İl Sekreteri Filiz Hanımı elimde 1,5 yıl önceki üye listesi olması nedeniyle,’güncel üye listesini  tarafıma gönderebilir misiniz’  diye aradım.
Filiz Hanım bir süre sonra dönerek il Başkanlığına yazılı müracaat etmemi istedi. ‘Peki’ dedim. Yukarıdaki gerekçelerden dolayı dilekçemi yazıp partiye gönderdim. 21.10.2020 tarihinde İl Başkanı imzasıyla gelen yazıda,” Kişisel verilerin korunması kanunu” gereği, kibarca ‘biz sana üye listelerini veremeyiz’  dendi.
Güncel üye listesinin il başkanı (Serkan Sarı )  tarafından, sadece üyelerimizle irtibat kuracağım çok iyi bilinmesine rağmen, kanun gerekçe gösterilerek verilmemesinin, tarafımı çok incittiğini bilmenizi isterim.

“ANTİDEMOKRATİK TUTUM”

Parti üyeleriyle irtibat kurmak, İl Başkanının hakkı olduğu kadar,partide siyaset yapan herkesin hakkıdır. İl Başkanının bu tutumu antidemokratik bir tutumdur.
Her konuşmasında birlikten ve bütünlükten bahseden İl Başkanı,bu partide il başkanlığı yapmış hiç bir eski il başkanına böylesine eziyet edemez…
Böyle bir eziyet Cumhuriyet Halk Partisinin geleneklerinde ve kültüründe yoktur…
İl Başkanının görevlerinden biri de,partide siyaset yapan herkesin eşit koşullarda siyaset yapmasını sağlamaktır.
Bu tutum ve davranışlarla siz partide bırakın birliği ve bütünlüğü sağlamayı, ayrışmayı, parçalanmayı ve kutuplaşmayı ateşlemiş olursunuz…
Bu sebeple İl Başkanının uğrattığı bu mağduriyet nedeniyle,elimde güncel üye listesinin olmaması yüzünden bir çok ilçede ki üye arkadaşlarıma bugün gönderdiğim  yeni yıl mesajım ulaşmamış olabilir.
Mesaj ulaşmayan arkadaşlarımdan özür diliyorum…”

SARI’NIN YANITI NE OLDU?

CHP İl Başkanı Serkan Sarı da Biçki’nin adını anmadan bir açıklama yaptı.”Kimsenin incinmesine gerek yok” diyen Sarı, Biçki’nin huzursuzluk yaratacak açıklamalarla partiyi sosyal medyada tartışmaya açmasını eleştirdi.  Sarı’nın açıklaması şöyle:
“Bilindiği üzere CHP’de görev yapan yöneticilerimizin ve üyelerinin parti tüzüğü ve yönetmenliğine uygun olarak çalışması gerekmektedir. Bizler yasalara, kanunlara ve kurallara uygun olarak hareket etmediğimiz takdirde iktidardan hiçbir farkımız kalmaz. Kişiye ve duruma göre tavır alma ve karar verme şansımız yoktur. İl yönetim kurulumuzda görev yapan her bir yöneticimiz de bu bilinç ile hareket etmektedir.
Önceki dönemde il başkanı, üye bilgilerini il sekreterimizden istemesi üzerine, o dönem ki İl bilişim sorumlusu arkadaşımız bu bilgileri resmî görevi olmayan hiç kimse ile paylaşamayacağı yönündeki kararı tüzüğümüzde ki ilgili madde doğrultusunda resmî olarak kendisine iletmiştir.
Dün akşam ilçe başkanları toplantımızda bu konu ele alınmış olup, ilçe başkanlarımız ile bu talep hakkında yapmış olduğumuz değerlendirme sonucunda da alınan bu kararın bütün ilçelerimiz için geçerli olduğu, ilçe başkanlarımızın talebi ile bu kararın kamuoyu ile paylaşılması gerektiğine karar verilmiştir.”

“İNCİNMESİNE GEREK YOK”

“Bu sebeple hiçbir parti emekçimizin alınan kararlar, tüzük ve yönetmeliklerimizde belirlenen kurallardan dolayı incinmesine gerek yoktur, ayrıca partimizin hiçbir yöneticisinin parti içinde kutuplaşma, parçalama, üyelerine eziyet etme gibi bir çabası olamaz. Partimizde görev yapan yöneticilerimizin önemli sorumlulukları olduğu bir gerçektir, bütün yönetici yol arkadaşlarımın bu bilinç ile çalıştığını bir defa daha vurgulamak isterim.”

“HUZURSUZLUK YARATACAK AÇIKLAMALAR” 

“Bu dönemde görev yapan il yöneticilerimiz, ilçe başkanlarımız, kadın ve gençlik kolları başkanlarımız örgütsel sorumlulukları ile böylesine zor bir dönemde iktidara adım adım yaklaştığımız günlerde özenli ve özverili bir şekilde çalışmaktadırlar. Bu sebep ile merak edilen konular ve sorular hakkında ilgilisi ile temas kurarak en sağlıklı cevaplar her zaman almak mümkündür. Önceki dönem il başkanlığı yapmış partilimizin, resmî ve hukuksal gerekçeleri anlamayarak, kaygılara neden olacak, kamuoyunda huzursuzluk yaratacak beyanlarda bulunmak yerine ilgili kişi ile görüşmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.
“Üye yönetmeliğimizin ilgili maddesi ile 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunun 8. maddesini de ekte paylaşıyor ve Cumhuriyet Halk Partisinde bu kadar uzun süre görev yaptığıyla övünen arkadaşımızın, tüm bu yasal zorunlulukları bilmesine karşın partimizi sosyal medyada tartışmaya açmasını kamuoyunun taktirine bırakıyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.