CHP’DE ŞİMDİ DE KAMİL SAKA KRİZİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Mart 2021 - 22:03

CHP’DE ŞİMDİ DE KAMİL SAKA KRİZİ

CHP’DE ŞİMDİ DE KAMİL SAKA KRİZİ
Son Güncelleme :

23 Ocak 2019 - 5:09

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, TV100’de Aziz Han‘la İsmail Koca‘nın sunduğu “Sağlı Sollu Gündem” adlı programa telefonla bağlanırken, birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı. İmar rantına izin vermediği için aday gösterilmediğini iddia eden Saka, “Beyefendiler, Körfezi istedikleri gibi peşkeş çeksinler” dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı‘dan “Serkan Efendi” diye söz eden Saka, genel başkan yardımcısı Muharrem Erkek ve Balıkesir milletvekili Ahmet Akın‘ı da kendisine yalan söylemekle suçladı.  Genel merkez yönetimini eleştiren Saka, “Benimle; 32 yılda 7 defa belediye başkanlığı kazanmış bir kişiyle, çocukla oynar gibi oynarken hiç utanmadılar mı?” diye sordu.

Bağımsız aday olabileceğinin sinyallerini veren Saka, “Edremit için, Edremitliler için her şeyin bitmediğini, gün doğmadan çok şeylerin doğabileceğini bir kez daha tekrarlıyorum.Halkın karşısında kazanamayacağım hiç bir seçime girmedim, parti içinde seçim kazanırım kaybederim ama halkın karşısında kaybetmem” dedi.

“ÜÇ BEŞ PARTİ BARONUNA YARANAMAMIŞIM”

Başkan Saka’nın gündeme bomba gibi düşen açıklamaları şöyle:

“Bugün bütün gün sokaktaydım. İnsanlar boynuma ‘bizi bırakma’ diye sarılıyor. Ben üç beş tane parti baronuna yaranamamışım. Ben zaten üç beş tane parti baronuna, üç beş tane imar rantçısına yaranmak için belediye başkanı olmadım. Kendi kentimi koruyabilmek için çalıştım. Çünkü yaşadığımız bölge dünya üzerinde bir cennet. Biz burada yaşayanlar o cenneti korumak mecburiyetindeyiz. Bazılarına o yüzde 40 terkleri yaptırmayıp,  bize teklif ettikleri paraları alsaydık bugün belediye başkan adayı bendim. Ama o koşullarda imar rantçılarının kucağında oturmuş bir belediye başkanı olarak, kendi eşimin, çocuğumun, halkımın, hemşehrilerimin yüzüne bakamazdım. Benim alnım açık. Benim kafamı kopardıklarını zanneden o birkaç başkan müsveddesi ve birkaç milletvekili geçinen arkadaşımız kendi başlarının koptuğunun farkında değiller. Evet, ben ve ekibim iki ay sonra görevi bırakıyoruz. Beyefendiler, Körfezi istedikleri gibi peşkeş çeksinler. Diğer ekipteki arkadaşların imar konusundaki tavrını da biliyoruz. Ben seçildiğim zaman Edremit’teki o 12 katlı 18 katlı verilmiş inşaat ruhsatlarını iptal edebilmek için neler çektim, nelerle uğraştım. Onu ben biliyorum. Bu dünyanın önemli coğrafyasına katkı verecek ekiplerin görev başında olması gerektiğine inanıyorum”

“BÖYLE BİR NETİCE BEKLEMİYORDUM”

Bağımsız aday olup olmayacağı şeklindeki soruyu da yanıtlayan Saka şöyle konuştu:

“Açık ve net bir şekilde şunu söyleyeyim; politikayı ben hiçbir zaman kişisel olarak yapmadım. Politika bir ekip işidir. Birkaç gün kendime gelmek için dinlendim. Açık ve net bir şekilde şunu söyleyeyim; böyle bir neticeyi beklemiyordum. Genel başkanım ve genel başkan yardımcılarının bana verdikleri güvence bu değildi. Çünkü ben açıkça altı tane belediyeyi devraldım. Devraldığım altı belediyenin ana belediyesi Edremit Belediyesi başkanı son 2 – 2,5 yılını makam koltuğunda değil, başka koltuklarda geçirmiş. Ana belediyenin yapısından doğan kadronun yüzde 90’ı KOM’da, Burhaniye Ağır Ceza’da yargılanmış, halen daha bazılarının yargılanmaları devam ediyor. Diğer belediyelerden dört tanesinden gelen, Kadıköy Belediyesi’ni saymıyorum bile. Akçay, Altınoluk, Zeytinli ve Güre belediyelerinden gelen kadroların içinde baktığımız zaman bunların içinden bir kadro oluşturmaya çalıştım. Evet, bugün aday gösterilen arkadaşımızın Fen İşleri Müdürünü aldık, belli bir noktaya getirdik. Diğer mecliste yer alan arkadaşımızın Mali Hizmetler Müdürünü aldık, bir yere getirdik. Şu an ikisi de nerede biliyor musunuz? FETÖ’den dolayı memuriyetten atıldılar. İkisi de CHP’li belediye. Son 20-25 yılı CHP’de geçmiş bu belediyelerin. Ve belde belediyelerinin en önemli kadrolarını taşıdım. Fen İşleri ve Mali Hizmetler Yazı İşleri’nden bile önemlidir . Maalesef bu iki belediyenin kadrolarındaki müdürlüklerini yapan bu iki arkadaş FETÖ’den dolayı memuriyetten atıldılar. Böyle bir yapıyı 140 milyon borçla aldık . Üç yıl içinde bu altı belediyeyi tek belediyeye indirdik, çalışan bir belediye yaptık. Edremit belediyesini Ağır Ceza Mahkemesi ve Sulh Ceza Mahkemeleri koridorlarından alıp, Avrupa Parlamentosu koridorlarına taşıyarak 12 yıldızlı Avrupa Kenti yaptık. Bunun ödülünü de halkın gözünde müthiş bir şekilde aldık. Müthiş bir destek sağladık. ‘Ben oy vermedim ama çoluk çocuğumla beraber senin için koşturacağım’ diyen insanlar o kadar çoktu ki. Halen daha yine aynı şeyler söyleniyor”

“GÜN DOĞMADAN ÇOK ŞEY DOĞAR”

Saka sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genel başkan ve genel başkan yardımcıları ‘sen burada ne arıyorsun, sen git işini, şunu bunu yap’ diyerek, ‘senin yerin garanti, bir belediye başkanı değiştirmek kolay değil’ diyerek, gözümün içine bakarak yalan söylediler bana. Neden? Ben başarılı olmuştum bana göre. Çünkü o 140 milyon lira borçla devraldığımız Edremit Belediyesinin borçlarını ödedik, yapılandırdık, yaklaşık 100 milyon lira civarında bir yatırım yaptık. Edremit hakikaten bir kente benzemeye başladı. Edremit’te çıta yükselmeye başladı. Bazıları tabi çekemedi, işine gelmedi. Neden? Edremit’i yiyemediler eskisi gibi. Altınoluk Mahallemizde artık inşaatlar normal nizama göre yapılmaya başlandı. Buna göre yapmayanlar başka beldelere kaçmaya başladı. Bu da onların işine gelmedi. Kolay para kazanmak varken neden Kamil Saka’nın koyduğu kurallara; daha doğrusu yasanın koyduğu kurallara göre hareket edip de yüzde 20’lik yere yüzde 20 inşaat yapsınlar. Ne güzel avantalar vardı daha önceki dönemlerde, onlar bitmişti. Ama şunu bilin ki Edremit belediyesinin çok uzun yıllardan beri ilk defa bir döneminde belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinin hiç biri Ağır Ceza’ya gitmeden, Ağır Ceza’larda yargılanmadan, ceza almadan bir dönemi tamamladılar. Bu şeref de bana yeter de artar bile. Alnımın akıyla bu işin altından kalktığımın ön önemli belirtisidir bu. Bu konuda şunu da açık ve net bir şekilde söyleyeyim ki, vefat nedeniyle aramızdan ayrılan birkaç arkadaşım ve 31 tane meclis üyeme bu konuda verdikleri destekten dolayı, hangi partiden olursa olsun, başta belki meclis toplantılarında en çok kavga ettiğim Sevgili Murat Tuna olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kendi partimden olup, bütün çabalarımıza, uğraşılarımıza destek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ve her şeyin ötesinde Edremit halkına çok teşekkür ediyorum. Şunu bir kez daha belirteyim: ben bir Edremit sevdalıyım, Edremit’i çok seviyorum. Ve Edremit için, Edremitliler için her şeyin bitmediğini, gün doğmadan çok şeylerin doğabileceğini bir kez daha tekrarlıyorum. Ben Kamil Saka’ysam ekibimle beraber Kamil Saka’yım. Ekibimle son kararları vermeden hiçbir şekilde fikir beyan etmem. Bütün arkadaşlarımız toplanırız, bu işte birlikte çalıştığımız elini bizimle beraber taşın altına sokan bütün arkadaşlarımızın görüş ve düşüncelerini alır, ondan sonra hareket ederiz”

Sert sözlerinin yanında ironiyle karışık açıklamalarda bulunan Saka şunları söyledi:

“Bir tek şey söylemek istiyorum ki; ‘hak, hukuk, adalet’ diye bağırarak bizleri salonlarda ‘kahrolsun sosyal faşistler’ diye yuhalayan, bugünkü ilçe ve il yönetimlerinin yaptıkları bu demokratik çabadan dolayı alınlarından öpüyorum. O kadar demokratça çalıştılar, çabaladılar ki ‘biz ön seçimde üçüncü, dördüncü sıradaydık, o yüzden milletvekilliği bizim hakkımızdı’ diyen milletvekili arkadaşlarımız, ‘ön seçimde birinci sırada çıkan adayı nasıl tepe takla getiririz’  diye o kadar çok uğraştılar ki hepsini tebrik ediyorum. Hepsine siyasi yaşamlarında başarılar diliyorum. Balıkesir’e bugüne kadar verdikleri katkılardan dolayı bütün milletvekili arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Balıkesir’in haklarını o kadar korudular ki yaklaşık bizim üçte birimiz kadar oy alan bir partiye bile Balıkesir’i teslim ettiler. Ve inanıyorum ki bu arkadaşlarımızın çabaları Balıkesir’deki 20 ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’ni almaya yetecek. ’21-0’la Balıkesir CHP’nin kalesi olacaktır‘ diye düşünüyorum. Bu arkadaşlarımızın çabalarıyla hakikatten seçimde müthiş bir fark atarız”

“GENEL MERKEZ YANLIŞ YAPTI”

“Türkiye’de 32 yılla, yani 7 dönemle belediye başkanlığını en uzun süreyle yapmış kişiyim. Cumhuriyet Halk Partisi’nde böyle bir kişi yok. Bildiğim kadarıyla bir başka partide de yok. Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı, genel başkan yardımcılarından herhangi biri bana deseydi ki ‘ya Kamil Başkan gel, sen bizim partimizin medarısın, iftiharısın, şusun, busun. Bundan sonra biz seni artık danışman olarak değerlendirmek istiyoruz. Bir başka arkadaşımızı oraya koyalım. Hem yol göster hem diğer belediye başkanlarına yardımcı ol’ deselerdi dilleri mi aşınırdı. Benimle; 32 yılda 7 defa belediye başkanlığı kazanmış bir kişiyle, çocukla oynar gibi oynarken hiç utanmadılar mı? Bir gün önce, salı günü genel başkan yardımcısı bir arkadaşım ‘Yahu Kamil burada ne oyalanıyorsun sen, senin işin garanti. Yahu sen git bir an önce Zeytin Çalıştayı’na hazırlan. Şu Zeytin Çalıştayı’nı yapalım seçimden önce’  diyen adam. O gün sadece benim dosyamın Parti Meclisi’ne indiğini, Bandırma ve Ayvalık konusunda sıkıntı çıktığını ve bir haftaya sonraya kaldığını söylediler. ‘Yahu Kamil Abi sen ne arıyorsun burada git, senin işinde en ufak bir problem olsa, bir sıkıntı olsa ben sana söylerim’  diyor. Soyadı Erkek olan, fakat erkeklikle ne kadar bağdaştığını bilemediğim genel başkan yardımcısı Muharrem Erkek’le bir gün önce konuştum. ‘Tamam, Kamil abi bir problem yok’ diyor. ‘Ama Seyit Başkanla görüşeyim Çarşamba günü Edremit dosyası görüşülecek mi görüşülmeyecek mi ondan sonra sana bilgi vereyim’ diyor.

3 VEKİLİ ELEŞTİRİP SUÇLADI : “BALIKESİR’İ İYİ PARTİ’YE TESLİM ETTİLER”

CHP’nin Balıkesir’deki üç milletvekilini de eleştiren Saka, sadece Ensar Aytekin’in  kendisine açık ve net bir şekilde  ‘ben seni istemiyorum, çünkü sen benim önümde engelsin’ dediğini, diğerlerinin ise  ‘Kamil abi, Kamil abi’ diyerek peşinden koştuğunu iddia etti. Üç vekilin Balıkesir’i  ancak üçte bir oy oranına sahip İYİ Parti’ye teslim ettiğini öne sürdü.

“Maddi, manevi her şeyimle uğraş verdiğim, Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapabilmek için kendi adaylığımdan daha fazla çaba gösterdiğim Ahmet Akın, ‘Kamil Abi genel başkanın kafasındaki tek adam sensin’ diyor. Halbuki Ahmet Akın bile gitmiş oraya ‘Hasan Arslan’ı istiyorum’ diye beyanat vermiş. Bu kadar yalan söyleyen insan bir arada nasıl toplanmış ona hayret ediyorum. Aday yaptığınız adam bir dönem belediye başkanlığı yaptı, dört tane yerden ceza aldı daha davaları devam ediyor. 32 yıldır belediye başkanıyım Allah’a bin şükür bir ceza almışlığım yok. Bu mudur başarıya ödül? Bu mudur particilik, bu mudur partilisine sahip çıkmak?  ‘Tamam kardeşim senin orada bulunmanı siyasi güç olarak uygun görmüyorum, değiştireceğim’ dersin. Bu kadar basit ve net. Neden benim yüzüme bu şekilde konuşulup, arkamdan bu şekilde madik atıldı. Benim içime sindiremediğim budur”

“AZİZ KOCAOĞLU İLE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUM”

“Ben alnımın akıyla seçim kazanarak bugüne kadar geldim. Ben Güre’de belediye başkanı olduğum zaman yüzde 34’le işe başladım, yüzde 67’yle Güre’yi bıraktım. Beş yıldır Edremit’te hasbelkader dışarıda olmadığım süreç içerisinde gitmediğim bir tek cenaze yoktur. Ve karşılığında ne? Yüzüme bakarak söylenen bir sürü yalan. Yüzüme bakarak söylenen yalanlar var. Bu ne? İmarı peşkeş çekemediler rant cephesine. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bas bas bağırıyordu. Aynı şeyi söylüyorum benim partim de peşkeş çekemedi Edremit’te. Neden? Çünkü biz engel olduk. Şimdi de engeli ortadan kaldırdılar rahat edecekler”

ADAY OLACAK MI?

Başkan Saka, CHP’den istifa edip etmeyeceği, bağımsız aday olup olmayacağı yolundaki ısrarlı sorular karşısında ise , “Ben bir tek şey söylüyorum. Halkın karşısında kazanamayacağım hiç bir seçime girmedim, parti içinde seçim kazanırım kaybederim ama halkın karşısında kaybetmem” yanıtını verdi.

“EDREMİT BELEDİYE SARAYI’NDAN YÖNETİLSİN”

Hem Selman Hasan Arslan‘a hem Tuncay Kılıç‘a göndermede bulunan Saka, Edremit’in Adliye Sarayı’ndan  değil Belediye Sarayı’ndan yönetilmesi gerektiğini vurguladı. “Ben bunun için kellemi ortaya koymuştum” diyen Saka önümüzdeki günlerde yeni açıklamalar yapabileceğini söyledi.

Saka yeniden aday gösterilmemesinin Muharrem İnce’ye yakınlığı ve dostluğu ile ilgisi olmadığını vurgulayan Saka, “Bunu söyleyenlerin hepsi yalan söylüyorlar” dedi.

Aleyhindeki bazı yayın ve haberlerinde bu kararda etkili olmadığını vurgulayan Saka, “Zaten onları 3-5 kişiden başka takip eden yok. Olay tamamen  imar rantının paylaşılmasıdır. Edremit müthiş bir rant yeri. Biz buna karşı çıktık. Biz gelip geçiciyiz, Edremit kalıcı, Edremit için hayırlı olsun”  yorumunu yaptı. (balikesir24saat) 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.