CHP’DE HERKES KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 20:50

CHP’DE HERKES KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR

CHP’DE HERKES KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR
Son Güncelleme :

14 Ekim 2019 - 15:36

CHP anketlere göre önümüzdeki seçimlerde ülkeyi yönetmeye en yakın parti. Bizler için de Bandırma’da 55 binin üzerinde oy alan bir partide yaşanacak seçimlerin ilk gündem maddesini oluşturması doğal. Yalnızca 3 bin üye değil, Bandırma’da CHP’ye gönül vermiş oy atmış binlerce insan var ve onların da kongre sürecinden haberdar olma hakkı bulunuyor. Bu yazı dizisinde yaşanan parti için görüşmeleri, hesaplaşmaları, Bandırma’da CHP üzerinde ağırlığı olan kişileri ve onların gelecek planlarını yorumlayacağım. İlçe başkanı adaylarının yanı sıra Tolga Tosun, Mehmet Tüm, Dursun Mirza, Namık Havutça, Metin Ok gibi isimler bu yazı dizisinin konusu olacak.

CHP’de kongre takvimi açıklandı. CHP üyeleri kasım ayı içinde mahalle delegelerini seçecek ve aralık ayı içinde de ilçe başkanı, yönetim kurulu ve il delegelerini sandığa giderek belirleyecek. Bandırma’da güç dengelerinin değişmesiyle birlikte bu dönemde 4-5 adayla gidilecek bir seçim öngörülüyor. Adaylar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Mevcut Başkan  Hüseyin Bahar, Eski Başkan Niyazi Yeloğlu, Ahmet Alp ve Gökhan Yankol isimlerinin herhangi bir birleşme olmazsa aday olmasına kesin gözle bakılıyor. Ancak Alp’e “Çekil” yönünde baskıların yapıldığı da gelen bilgiler arasında. Kongre süreci birçok adayın yarıştığı bir demokrasi şöleni olmalı ama baskıların yapıldığı bir yöne doğru gidiyor. Umarım bu baskıyı yapanlar bir gün demokrasiyi içselleştireceklerdir. Umarım geçmişte eleştirdikleri kişilere dönüşmezler…

KİŞİLERİN BEKA SORUNU

Seçim öncesi en önemli nokta adaylardan öte onlara destek verecek isimler ve gruplar. İşte sorun ve çıkmazlar aslında burada başlıyor. Daha sonraki yazılarda tek tek isimleri ele alacağım için bu bölümü kısaca şöyle özetlemek gerekli; Tolga Tosun’un bütün amacı kendine sorun çıkartmayacak ve iş birliği içinde çalışacak bir yönetim oluşturmak. Tosun’un korkusu “Dursun abime yakın bir yönetim gelirse bana iş yaptırmazlar, benimle hesaplaşma içine girerler” diyebiliriz. Ancak burada taraf olmak her zaman desteklediğin kişinin kazanacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle de Tosun işi sağlama almak için ağırlıklı olarak Metin Ok ile görüşmelerini sürdürüyor. Henüz hangi adayı destekleyeceği konusunda bir netlik yok gibi bir algı oluşsa da bu desteği almaya en yakın kişi Hüseyin Bahar. Bu noktada eski Başkan ve Bandırma’da karşılığı olan Ömer Lütfi Kayalar adının konuşulması ve ona adeta başkan adayı olması için davette bulunulması mevcut Başkan Hüseyin Bahar’dan memnuniyetsizliğin bir göstergesi. Çünkü her ikisi de Tolga Tosun’un en yakınındaki isimler. Mehmet Tüm için ise durum biraz farklı. Tüm yerel değil, genel bir siyaset yapıyor. Durum böyle olunca da Parti Meclisi onun için en önemli hedef. Hatta milletvekili olmaktan bile önemli.  Kendisi de ön seçim olmadan milletvekili olma ihtimalinin çok düşük olduğunu biliyor. Tüm’ün hedefi kurultay delegesi olmak ve parti meclisine girebilmek diyebiliriz. Bunun içinde ön seçim ve kurultay delegeliğini adayları destekleme konusunda önemli bir şart olarak masaya koyacaktır.

Dursun Mirza için ise durum adeta tam bir varoluş mücadelesi. Dursun Mirza’nın Belediye Başkan Adayı gösterilmeyişi ile başlayan süreçte Tolga Tosun’un bugüne kadar yaptığı bazı uygulamalardan rahatsız olduğunu herkes biliyor. Mirza,  sosyal medya paylaşımlarıyla zaman zaman eleştirilerde bulunuyor. Burada Mirza için en önemli sorun “siyaset dışı” kalmış olması. Bunu aşabileceği alanda kendine yakın bir yönetim oluşmasını sağlamak, kurultay delegesi olmak hatta belki de parti meclisi için yarışmak. Bu güne kadar Tüm ile kader birliği yapan Mirza, kulvarını genel siyasete doğru kaydırabilir. Bu 3 ismin yanında unutmadan Metin Ok’u da konuşmak gerekli. Metin Ok, önümüzdeki dönemde bir kez daha belediye başkanlığını deneyecek. Bu nedenle başkanlık için elini güçlü tutmak istemesi, bu hedef doğrultusunda ya da en azından bu hedefi baltalamayacak bir ilçe başkanı istemesi gayet doğal. Belki yeni seçilen başkan erken genel seçim olmazsa partiyi seçime götüren kişi olamayacak ama bu dönemde siyasetin alt yapısı, roller büyük ölçüde belirlenecek. Tolga Tosun’u dışarıda tutarak gelecek planları yapan Tüm, Mirza ve Ok için zaman çok önemli. Bir yandan yaşlarda ilerliyor.

CHP’nin bugün Bandırma’da içinde bulunduğu durum gayet basit, yukarıda sıraladığımız Tosun, Tüm, Mirza,  Ok gibi isimlerin tamamı bir biçimde kendi siyasi geleceklerini düşünüyor. 3 bin üye ve CHP’ye oy veren 55 bin Bandırmalı da onların bu beka mücadelesi içinde zaman zaman bir birleriyle kavga ediyor, zaman zaman tetikçilik yapıyor, zaman zaman işle ve makamla ödüllendiriliyor. İşte CHP’nin ilçe başkanı seçimleri konusunda yaşanan kaos ve belirsizliğin temel nedeni birilerinin “beka” sorunu. CHP’ye ilkeli, herkese eşit mesafede davranan, eleştirileri içselleştiren, “fake facebook” hesaplarıyla partiyi dizayn etmeye kalkmayan, devşirme değil, partinin her kademesinde görev yapmış, tabanda karşılığı bulunan  başkan ve ilçe yöneticileri gerekli.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.