“CHP EŞİTTİR YALAN NOKTASINA GELDİLER” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

5 Nisan 2021 - 13:54

“CHP EŞİTTİR YALAN NOKTASINA GELDİLER”

“CHP EŞİTTİR YALAN NOKTASINA GELDİLER”
Son Güncelleme :

02 Mart 2021 - 18:44

Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran,   ‘İl kongresi vaka sayılarını arttırdı’ iddialarından, Devlet Hastanesi ek bina inşaatına, Edremit Körfezi’nde satılacak hazine arazilerinden Deva ve Gelecek Partilerinin siyasete etkilerine kadar çarpıcı açıklamalar yaptı. Başaran, “Vaka sayılarını ajite edip malzeme çıkarmaya çalışıyorlar. Biz kongreden önce gelecek herkese HES kodu aldırdık, bir gün önce de sorgu yaptırdık, iki temaslı çıktı. Bu konuyla ilgili eleştirileri kabul etmiyoruz. Devlet Hastanesinin ödeneği yokmuş şimdi yapacağız, 18 ayda bitecek, o zaman utanmayacak mısın? Bugün Türkiye’de HDP diye bir parti var, o nasıl bizim rakibimiz değilse DEVA’da bizim rakibimiz değil, Gelecek de rakibimiz değil” dedi.

Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, şehirde yaşanan son siyasi gelişmeleri HABERCİ Gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e anlattı.

– Balıkesir’de yeni göreve geldiniz, görev dağılımını da yaptınız. Balıkesir’de hizmet anlamında neler yapacaksınız?

– Kongrede seçildik. Daha önce atanmıştık, 14 aylık atanmışlık dönemimiz var bunun 11 ayı pandemi sürecinde geçti. Pandemi döneminde de boş durmadık, Balıkesir’in ihtiyaçları için eğitimden sağlığa, Organize Sanayi Bölgesi’nden tarıma kadar çalışmalarımızı hem Ankara nezninde hem de Balıkesir’de  yaptık. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Balıkesir’de 1 milyon 300 bin insan yaşıyor. Bunların tarımla, hayvancılıkla, ziraatle uğraşanları var. Sağlık çalışanları, öğretmenleri, öğrencisi,  işçisi, memuru, amiri, müdürü var.

Vatandaşlarımızın hepsinin bir çok noktada ihtiyaçları oluyor. Süregelen var olan hizmetler var, bu hizmetlerin daha iyisi nasıl yapılabilir, eksik kaldığımız taraflar varsa bu eksik noktaları nasıl tamamlayabiliriz diye hepsine bakıyoruz. Balıkesir için kongrede ve ilk seçildiğim zaman da söylemiştim; öznesi Balıkesir olan her konunun takipçisiyiz. İhtiyacı olan neyse onun da hizmetçisiyiz. Bu sözümüz  geçerli. Biz Balıkesir için her şeyle ama her şeyle ilgili gerek yerelde gerekse Ankara’da genel idare ile ilgili her türlü çalışmanın peşindeyiz.

Bize göre Balıkesir’de yerel ve genel idare hizmetleri olarak baktığımızda aslında çok ciddi eksiğimiz yok. Hemen hemen her hizmetten Balıkesir’e gelen  çalışma var.

“EN BÜYÜK SORUN VASIFSIZ İŞSİZLİK”

Ben İl Başkanı olduktan sonra Balıkesir’de iki kez  anket yapıldı.’Balıkesir’de eksik gördüğünüz, problem olarak tanımladığınız şey nedir?’  diye soruldu. Yaklaşık olarak 3 bin kişi ile iki farklı anket yapıldı. Sorulan soruların içerisinde belediyesinden ulaşımına, sağlığından eğitimine kadar, eksikler yüzde 5’i geçmiyor. İnsanlar farklı farklı konularda eksikler belirtiyor. Kırsala gittiğinizde yem, süt fiyatları ile ilgili şikayetler ön plana çıkıyor, merkeze geldiğinizde işsizlik en üst noktada problem olarak karşımıza çıkıyor. Vasıfsız işçi sorunumuz çok. Organize Sanayi Bölgesi’nde kalifiye eleman ihtiyacı var. Organize Sanayi Bölgesi’nde farklı farklı sektörleri dolaşıyoruz, herkesin talebi kalifiye, ara eleman ihtiyacı.

“İŞ İÇİN BAŞVURANLARIN ÇOĞU NE İŞ OLSA YAPARIM DİYOR”

İş için başvuranların çoğu ‘ne iş olsa yaparım’ diyor. İşe girmiş, vardiyasını beğenmiyor, 8-5 çalışacak iş arıyor, masa başı iş istiyor ondan sonra da eve yakın iş istiyor. Bunun arkası yok. Ben yürekten inanıyorum, tüm Türkiye’de işsizlik sayıları yüzde 12’lerde ifade ediliyor. Baktığınız zaman reel sayısının çok daha az olduğunu görüyorsunuz.  İşsiz insanların iş beğenmeme gibi durumu olmasa bu rakamların çok daha düşeceğine inanıyorum. Yaptığımız ankette demiryolunun şehri ikiye bölmesinden dolayı yaşanan trafik sorunundan bahsediliyor. Pandemi ve hastanelerle ilgili yaşanan yoğunluk ile ilgili şikayetler var.

“BALIKESİR’DEKİ VAKALAR KONGREMİZDEN DOLAYI ARTMADI”

– Muhalefetin ve Balıkesir milletvekillerinin size yönelik eleştirileri var. Ak Parti kongresi ile pandeminin arttığına dair iddialar var. Bu konuda ne diyorsunuz?

– Bu konuyu ajite edip, malzeme çıkarmaya çalışıyorlar. Ben herkesle iddialaşırım, ‘kongremize çağırdığımız herkesin bir hafta öncesinden olmayan herkes HES kodu alacak’  dedik. Bu kongreye kim çağrıldı, en başta delegeler, ilçelerin tüm kadın ve gençlik kolları yöneticileri, bunların sayıları belli. Kim gelecekse ilçelerden otobüse binerken kimin geleceğini  bileceksiniz, HES kodunu bileceksiniz, kesinlikle herkesin HES kodu sorgulaması yapıldı. Bizim kongremiz çarşamba günüydü. En son salı günü HES kodu kontrolü yapıldı, o kadar insanın içerisinden iki temaslı çıktı onları ekarte ettik. Kongreden bir hafta sonra kongreye gelenlerin hepsinin HES kodu kontrolü yapıldı, bir tane bile temaslı çıkmadı. Yönetim kurulu toplantımızdan sonra 50 asil, 25 yedek üyeleri, partimizde çalışanlar ve  kadın, gençlik kolları başkanımız PCR testi yaptırdı. Bir tane pozitif vaka çıkmadı. Kongremize gelen insanların hepsi kontrolden geçti, sonrasında da kontrolleri yapıldı. Bu konuyla ilgili eleştirileri kabul etmiyoruz.

“18 AYDA BİTİRECEĞİZ”

– Eski Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alana yapılacak ek hastane inşaatı ne durumda ?

– Eski Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alana 400 yataklı ek hastane binası yapılacak. A-B blokları yıkılacak sadece C Bloğu kalacak. Polikliniklerin bir kısmı Eski Askeri Hastane’nin olduğu binaya taşınacak. Bir kısmı C Bloğa taşınacak. Oradaki ek hastane binasını çok hızlı yapacağız. Projeler Sağlık Bakanlığında hazırlandı. Projeleri biz Sağlık Bakanlığımızdan istedik, ana bina ile Acil Servis geçişinde kullanım rahatlığı açısından biz revizyon istedik. Mart ayı sonu veya Nisan ayında eski binaların yıkımı başlayacak. İhale şartnamesinde yapım süresi 24 ay ama biz inşallah 18 ayda bitireceğiz.

– 400 yataklı ek hastane binasının ödeneği olmadığı söylenmişti. Hastane binası inşaatının ödenek durumu nedir?

– İş, ‘CHP eşittir yalan’ noktasına geldi. Böyle bir şey yok. Bunu Fikret abi dile getirdi, benim meslektaşım, doktor. Yok böyle bir şey. Ödenek yok diye bir şey olur mu? Biz buraya hastaneye yapmaya niyetleniyoruz, dalga mı geçiyoruz? Olmayan parayı varmış gibi gösterip hava mı yapıyoruz? CHP kendi işine baksın, kendi siyasetine baksın. Bizim üstümüzden siyaset yapmayın. Cumhurbaşkanımız İzmir kongresinde söyledi, ‘ben bu millete bin 192 sağlık birimi yapmışım’, siz deyin ki ‘2 bin 280 tane yapacağız senin iki katını yapacağız’  deyin. Biz 10 milyon ton şundan üretmişiz, siz deyin ki 20 milyon ton üreteceğiz. Karşımıza bunlarla çıkın, yalanla, dolanla, iftirayla çıkmayın. Devlet Hastanesinin ödeneği yokmuş,  şimdi yapacağız işte o zaman utanmayacak mısın?

“BUNLARIN HİÇ BİRİSİ GİZLİ SAKLI DEĞİL”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Edremit Körfezinde belediyemize tahsis edilen arazilerle ilgili iftiralarda bulunuyorlar. ‘Satıyorsunuz’ diye. Kardeşim bunlar aslında hükümetin kendisinin yapabileceği ama yerel aktörelere yetki, imkan veriliyor. Bu şehrin yapı stoğunun dönüştürülmesi gerekiyor. Bu yerler, satılıp kentsel dönüşüme kullanılacak. 3 yıl içinde bu arazilerin satılıp kentsel dönüşüme kullanılması gerekiyor. Bize Balıkesir Büyükşehir Belediyesine iki milyon metrekare yer verilmiş, demişler ki; ‘buradan gelir elde et, bu geliri de şehrin deprem açısından riskli bölgelerinin dönüşümü için kullan’ . Akıncılar, Kent Meydanı projeleri var. Bu projelerde kentsel dönüşüm için kaynak olarak kullanılacak. Kullanacağı yer belli, sağda solda başka bir şey için kullanamazsın. Kullanabileceğin miktar, süre belli. Şimdi belediyenin yapmak istediği bu. Sen bunu alıp da ‘şehrin arazilerini satıyorsun, borçlarını kapatmak için kullanıyorsun’  gibi lüzumsuz laflara, tevatürlere ne lüzum var? Sen bilmiyor musun bunu biliyorsun. En az bizim kadar iddialarda bulunan muhalefet yetkilileri de biliyor. Bunların hiç birisi gizli saklı değil. Hepsi aleni açık, her şeyi ile belli işler. Kızmamak elde değil, iyi niyetle bir şey yapmak istiyorsun, devlet de imkan vermiş. Büyükşehir Belediyesine böyle bir imkan tanımış. O araziler orada dursun mu? Kime ne faydası var? Şehir de bu kadar riskli yapı stoku var. Bunun değişimi için al diyor bunu imara aç, sat, oluşacak parayı da başka yerde kullanma şansın yok. Parayı nerede kullanacağın kanunla tarif edilmiş. Kullanacağın alan belli, sadece kentsel dönüşüm ve bu amaçla kullanılabilir. Bu hepimizin faydasına olan bir şey. Kimin hangi zaman deprem olduğu zaman hangi binada olacağı belli mi? Bizim kamuda Milli Eğitimde 91 okul, lojman, spor salonu gibi deprem riskli binamız vardı. Bu binaların 80’i yenileniyor. Kimisi hayırseverler, kimisi TOKİ, kimisi Milli Eğitimin kendi imkanları kimisi de belediye desteği ile. Büyükşehir Belediyemiz şimdi Bandırma ve Manyas’ta iki okul için daha protokol imzalayarak yenileyecek.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇADIRDA MI KALSIN”

Bunlar olup duruyor, sen Büyükşehir Belediyesine tanıtım fonundan 21 milyon para harcamışsın kime harcadın diyorsun? Bunun içerisinde yaptığın tanıtım da var, sportif, kültürel faaliyetler de var, herkese göğsümüzü gere gere verdiğimiz ‘50 Peynirli Şehir’ kitabımız da var. Onlar buradan basılıyor bunları yapmayacak mıyız? Büyükşehir Belediye Başkanı Ankara’ya gittiğinde çadırda mı kalacak yani? Bir otelde konaklayacak kardeşim. Buraya davet ettiğimiz misafirler geliyor, bunları bir yerlerde ağırlayacağız, yedireceğiz içireceğiz. Ankara’dan gelen bakanlık görevlileri de oluyor, şehrin tanıtımına katkı sağlayacak insanlar da oluyor. Bunların hepsi bir şehrin yaşaması için olması gereken masraflar. Biz, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin bir tek kalemde bile israf etmediğinden, lüzumsuz harcama yapmadığından eminiz. Bandırma ve Edremit Belediyesinin 2019 tanıtım ve ağırlama masrafı Büyükşehir Belediyesinden fazla. İkisini toplayın rakamlara bir bakın.

“ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMASINLAR”

– İlk yönetim kurulu toplantısından sonra Kuva-yi Milliye Anıtı’na gittiniz, niye Atatürk Anıtı’na gitmediniz diye eleştiriler geldi. Niye önce Kuva-yi Milliye Anıtı’na gittiniz?

– Kongrede benim, Cumhurbaşkanımıza hitabımı bilmiş olsalardı, böyle kimse öküz altında buzağı aramazdı. Cumhurbaşkanımıza hitaben konuşmamda şöyle dedim: Sayın Cumhurbaşkanım, Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’den Koca Seyit’in torunları olarak, Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın torunları olarak, Hasan Basri Çantay Hazretlerinin torunları olarak, Gönenli Mehmet Efendinin torunları olarak, sizinle beraber yol yürümenin haklı gururu ve onurunu yaşıyoruz.

Bunun içinde ertesi günü sabah Kuva-yi Milliye Anıtı’nın önüne gidip, Kuva-yi Milliye şehrindeki sizin yol ve dava arkadaşlarınız Kuva-yi Milliye  Anıtı önünden faaliyete başladılar diye mesaj vermek istedik. Oradaki espri oydu. Burada niyetler ve samimiyetler devreye giriyor.

“HDP NASIL RAKİBİMİZ DEĞİLSE ONLARDA DEĞİL”

– Balıkesir’de DEVA ve Gelecek Partileri teşkilatlanıyor. Balıkesir özelinde 2023 seçimlerine giderken bu iki parti size rakip olur mu?

– Ben rakip falan diye görmüyorum. Bugün Türkiye’de HDP diye bir parti var, o nasıl bizim rakibimiz değilse DEVA’da bizim rakibimiz değil Gelecek’de rakibimiz değil. Biz kendi işimize bakıyoruz. İnsanlar şunu soruyor . ‘Boğaziçi eylemleri’  diye bir hadise çıktı, yüzde 95’i DHKPC’li, PKK’lı olan militanların ‘Katil Polis’ diye bağırmalarına bu arkadaşların hiçbir sesi çıkmadı, ama tam tersine PKK’lılarla, HDP’lilerle ilgili bir şey olduğu zaman hemen ‘ Türkiye’de özgürlük’  diye seslerini yükselttiklerini görüyoruz.

Toplumun ben şunu sorguladığını açıkçası çok yakinen görüyorum, bu arkadaşlar kimin geleceği olmaya, kimin derdine deva olmaya geldikleri noktasında bence istikamet noktasında ciddi yanlışları var. Şöyle önce bir dönüp kendilerine bakmalılar biz nereye gidiyoruz, kime deva olmaya geliyoruz, geleceğimiz nerede kimin yanındayız diye kendilerini iyi bir check (kontrol)  etmeliler. Ondan sonra insanların karşısına çıksınlar ‘biz de varız’  diye.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.