ÇEVRECİLERDEN SİYASETÇİLERE “İHANET” SUÇLAMASI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Haziran 2021 - 15:43

ÇEVRECİLERDEN SİYASETÇİLERE “İHANET” SUÇLAMASI

ÇEVRECİLERDEN SİYASETÇİLERE “İHANET” SUÇLAMASI
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2020 - 12:42

Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP)  TÜMAD Altın Madeni ile ilgili sert bir açıklama daha yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi’ni “Madra’ya ihanet” ile suçlayan çevreciler, Balıkesir milletvekillerine de Kazdağları’ndaki ‘çevreci refleksi’  göstermedikleri için sert çıktı.  

“Tam listeyle Madra’ya ihanetin belgesi… Yetkilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz” diyen BURÇEP’in açıklaması şöyle:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Kasım Ayı Meclis’i 2. Bileşiminde alınan karara göre İvrindi/Burhaniye TÜMAD Altın Madenciliği ile ilgili, çevresel ve sosyal değerlerin korunup korunmadığının kararının verilebilmesi için Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın yetkili kurumlarla koordinasyonun sağlanması, alanında uzman kişilerce denetim, gözetim ve analiz değerlendirmesinin ilgili daire başkanlığınca değerlendirilmesi ‘uygun” görülmüş ve bu karar 3 red oya karşılık 81 kişinin evet oyu ile bu karar alınmıştır.

Özetleyecek olursak, oylamada bulunan siyasi partilerin meclis üyeleri oy çokluğu ile Tümad Madenciliği peşinen aklayarak tarihe geçmiştir.

Siz “Evet” oyu verenler, şayet bir gün sorumluluğunuzu, “ biz kontrol ve denetim şartıyla, evet dedik” diye, üzerinizden atmaya çalışırsanız, TÜMAD’ın şimdiden katlettiği ekosisteminin 30 yıl sonra alacağı hali hayal bile edememeniz açısından, aşağıdaki fotoğraflara bakmanız yeterlidir.

Soruyoruz !

Burhaniye Düdüklü Suyu kaynağına sadece 2.5 km mesafede açık liç yöntemiyle ,en vahşi fakat en ucuz olduğu için altıncıların tercih ettiği, siyanürle altın ayrıştırılacak, 1. Derece Deprem kuşağında olduğu için, atık havuzlarından herhangi bir sızmayla yeraltı sularına karışma olasılığı olan, kayanın kırma, eleme ve asitli bileşiklerden geçirilmesi esnasında havamıza, suyumuza , toprağımıza karışacak olan arsenik, kurşun,çinko, kuvars, civa gibi ağır metallerin ortamdaki varlığıyla, insana ve çevreye saygılı madencilik nasıl yapılacak ?

Su hakkı , insan onurunun ayrılmaz bir parçasıdır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 25′ e göre herkesin “Temiz içme ve kullanma suyuna ulaşım hakkı” vardır.

Yine, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na göre; Madde 1 – Memleketin sıhhi şartlarını ıslah ve milletin sıhhatine zarar veren bütün hastalıklar veya sair muzır amillerle mücadele etmek ve müstakbel neslin sıhatli olarak yetişmesini temin ve halkı tıbbi ve içtimai muavenete mazhar eylemek umumi Devlet hizmetlerindendir.

İçme-kullanma suyunun temin edilmesinden sorumlu belediyeler, insan sağlığına potansiyel bir tehlike oluşturan miktarlarda herhangi bir maddeden yoksun olmasını sağlamalıdır.

Belediyelere soruyoruz. Burhaniye ve İvrindi’de yeraltı su kaynaklarımıza, dolayısıyla içme sularımıza karışan, siyanür, arsenik, kurşun, çinko, kuvarts, civa gibi ağır metallerin varlığı sizin sorumluluk alanınızda değil mi?

Burhaniye Belediyesi’ne ayrıca soruyoruz, kendinizi Burhaniye halkına karşı görevinizi yerine getirmemiş olarak görüyor musunuz?

Ortalama tüm faaliyetleri içerisinde sadece 500 kişinin iş istihdamı karşılığında Madra’ya, Madra’nın derelerine, ormanlarına, yabani hayata, meralarına, meralarında hayvanlarını besleyen köylünün ekmeğine, elmasına, cevizine, kestanesine, üveyik kuşuna, şahinine, yapacağınız ihanete değer mi? Bunu sadece istihdam ile ifade etmeniz sizce de yeterli mi?

Belediyelerin görevi madencilere yol yapmak, alkış tutmak, su temin etmek değildir.

TÜMAD Madencilik ve onlara kredi veren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa’da siyanürle altın aramanın yasak olduğunu bilir ama Türkiye’nin en verimli dağlarını topraklarını, havasını suyunu siyanürle zehirlenmesinde sakınca görmez? Belediyeler halkın oylarıyla seçilirler ve halkın oylarının kendilerine sağladığı “oy kullanma” ayrıcalığını meclis kararlarında, halkın yararına kullanmak zorundadırlar.

Bir sözümüz de Balıkesir milletvekillerine.

Kaz Dağlarında gösterdiğiniz “çevreci” refleksinizi Balıkesirli seçmenlerinizin yaşama alanlarına yapılan saldırı esnasında da göstermenizi istiyoruz. Dosya gönderin, inceleyelim demek, ucuz ve kolay siyasettir. Lütfen çevreci mücadelesinde sizleri de yanımızda görelim.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2019 Kasım ayı toplantısında,TÜMAD Madenciliği aklama ve zararsız görme toplantısında RED oyu veren ve onurlu duruşlarıyla kamuoyunun takdirini toplayan 3 meclis üyemizi (Cengiz Dikici, Ayhan Halil, Ahmet Erkal)  öncelikle kutluyor, gösterdikleri örnek davranışları için sizlere teşekkür ediyoruz” (balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.