BURHANİYE VE GÖMEÇ DALIŞ TURİZMİNE AÇILIYOR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Mart 2021 - 17:28

BURHANİYE VE GÖMEÇ DALIŞ TURİZMİNE AÇILIYOR

BURHANİYE VE GÖMEÇ DALIŞ TURİZMİNE AÇILIYOR
Son Güncelleme :

01 Şubat 2019 - 0:56

GMKA’nın verdiği destek sonrası Balıkesir’in Burhaniye ve Gömeç ilçelerinin Dalış Turizmi’ne açılması için uygun alanların belirlenmesine başlandı.  

Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel, yörede dalış turizminin geliştirilerek turizm sezonunu uzatmayı amaçladıklarını söyledi. Yapay Resif Projesinin, Güney Marmara Kalkınma Ajansınca(GMKA) desteğe uygun görüldüğünü açıklayan Aysel şu açıklamayı yaptı:

” Çalışmalar sırasında, Yapay Resif atılmasına uygun sahalar ile dalış turizmine uygun alanların tespiti yapılacak. Odamız toplantı salonunda paydaşlar ile toplantı yapılarak, Burhaniye ve Gömeç ilçelerine ilişkin, turistler ve dalışçılar tarafından ilgi görebilecek alanlar ve yapay resif atılabilecek potansiyel alanlara yönelik öneriler görüşülerek  harita üzerinde belirlenme toplantısı gerçekleştirildi. Belirleme çalışmalarının ardından Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma ekibi Prof. Dr. Altan LÖK liderliğinde tekne ile belirlenen  alanlara yönelik echo-sounder ile akustik olarak tarama gerçekleştirdi. Daha sonra, akustik sonuçların dalış ile doğrulanması yapıldı. Alanların koordinatlarının GPS ile kaydedilmesi ardından resif ve dalış turizmine uygunluğu belirlendi”

GMKA’YA TEŞEKKÜR

“Söz konusu projemiz sonuçlandığında,  kaya dalışı, kıyı dalışı, tekne dalışı için deniz zemininin haritası çıkarılarak doğal resiflerin ve dalış alanları tespit edilecek. Proje ile, bölge turizminin gelişimi,  12 aya yayılması ve destinasyon haline gelmesi, yeni yatırımlara olanak sağlanması, yatırımlardan kaynaklı istihdam ile işsizliğin düşürülmesi, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasına kesin katkı sağlanacaktır. Bunun dışında, Güney Marmara Kalkınma Ajansının ve benzer kurumların  bölgeye ilişkin Kalkınma Planlarını, TR22 Bölgesi proje çıktımız olan fizibilite raporumuzdan faydalanarak güncelleme imkanına sahip olacaklardır. Böylece bölgede turizm sezonu 12 aya yayılarak işletmelerin 12 ay hizmet vermesi ve bu hizmeti turizmde elit kesim olarak değerlendirilen katma değeri yüksek turistlere verme imkanı bulunacaktır. Burhaniye ve Gömeç İlçeleri Dalış Turizmi Fizibilite Çalışması Projemizi 2018 Fizibilite Destek Programı kapsamında desteklemeye uygun görerek, bölgemiz ve ilçemiz kalkınmasına vermiş olduğu destek için Güney Marmara Kalkınma Ajansına teşekkür ederiz”  Sefer TALAY/BURHANİYE (balikesir24saat) 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.