BURHANİYE KENT KONSEYİ SEÇİLDİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Nisan 2021 - 14:10

BURHANİYE KENT KONSEYİ SEÇİLDİ

BURHANİYE KENT KONSEYİ SEÇİLDİ
Son Güncelleme :

30 Haziran 2019 - 15:27

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Yerel seçimlerin yapılmasının ardından ilk 3 ay içerisinde işlerlik kazanması gereken Kent Konseyi Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda, başkanlığa yeniden Necmi Şengider seçilirken, 12 kişilik yönetim kurulu da belirlendi.

Burhaniye Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan Genel Kurula ilginin fazla olduğu gözlenirken, blok tek liste olarak gidilen seçimlerde yönetimde görev almak isteyenlerin artması nedeniyle çarşaf listeye dönüldü.

DEVECİLER DİVAN BAŞKANI

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından divan başkanlığına Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler seçildi. Deveciler, Kent Konseyi’nin seçimlerin yapılmasının ardından 3 ay içerisinde yeni yönetimin belirlenmesi gerektiğini söyledi. 2+3 yıl olarak yapılan seçimlerin yerel yönetimler için önemli olduğunun altını çizdi. Burhaniye Kent Konseyi’nin 2007 yılında kurulduğu ve o günden bugüne özellikle 2009 yılından sonra aktif olarak çalıştığını söyleyen Başkan Ali Kemal Deveciler,  “Yerel seçimler öncesinde halk meclislerini kurup birlikte çalışıp, birlikte kararlar alacağız dedik. Kent Konseyi bu halk meclislerinin başı olacak. Tüm mahallelerimizde halkın katılımı ile kuracağımız halk meclislerinde sivil toplum örgütleri, mahalle muhtarları, partiler, dernekler, odalar, sendikalar bulunacak. Burhaniye’yi daha güzel yerlere taşımak için güçlü bir yönetim ile birlikte yönetip birlikte kararlar alacağız” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Necmi Şengider ise, “Kent Konseyi 5393 sayılı yasanın 76. Maddesine göre düzenlenen bir sivil toplum örgütüdür. 2007 yılında kurulan Burhaniye Kent Konseyi, 2009 yılında gerçek işlevine kavuştu. Burhaniye Kent Konseyi, 2009-2014 yılları arasında ilçe bazında ve Türkiye’de bir çok proje geliştirmiş ve yönetimsel olarak Türkiye Kent Konseyleri Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Aynı dönemde Burhaniye kent Konseyi olarak dönem başkanlığı görevinde de bulundu. Yine, 2014-2019 yılları arasında Ege Kent Konseyleri Birliğinde yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Ayrıca Burhaniye’yi temsilen Ege ve Güney Marmara Çevre Komisyon üyeliğinde görev aldı” dedi.

TURİZM KENTİNDE EN BÜYÜK SORUN ÇEVRE SORUNLARI

” Burhaniye’deki amacımız demokratik ve yerel sorunlarımızın halledilmesinde örgütlenmek ve bu örgütlü mücadeleyle yerel yönetime destek olmak” oiyen Şengider sözlerini şöyle sürdürdü:

” Turizm ilçesi Burhaniye’de bir çok sorunumuz vardı. Bunların başında çevre sorunları geliyordu. Deniz ve derelerimizin kirliliği, 2. olarak Madra dağında ve Kazdağlarında yapılan maden aramaları ve işletme yöntemleri. Küçükdere Altın Madeninin siyanürle çıkarılma konusu. 1990’lı yıllarda Belediyemiz ve çevre örgütlerinin mücadelesi sayesinde engellenmiş ve altın işlenmesi Havran Dereköy’de yaptırılmamıştır. Bugün yine etrafımızı çevreleyen dağlarda altın arama faaliyetleri devam etmektedir. Dikkatimizi çeken en önemli olayda İvrindi altın madeninin ilçemizin Karadere ve Kurucaoluk mahallemizi tehdit etmesidir. İlçemizin simgesi olan Düdüklü suyumuz da tehdit altındadır. Havran deremiz çok kirletici olmaktadır. Yıllardır bunun mücadelesini yapıyoruz. Çevremizdeki Sivil Toplum Örgütleri çevre dernekleri ve kooperatifler bunun mücadelesini vermekteler. Ben Burhaniye Kent Konseyi başkanı olarak Burhaniye belediyemizin de başkanımızın da bu konulara daha çok ağırlık vereceğine inancım tamdır. Körfezimizin her hangi bir noktasındaki bir kirlilik bütün körfeze yayılmaktadır. Hepimizi kirlilik ile karşı karşıya getirmektedir”

KAZI UYARISI

“Yine, başka bir değerimiz olan ve gelecekte Burhaniye’mizin ismini dünyaya duyuracak olan
Adramytteion  kazısıdır. Bu kazı Belediyemiz imkanları ile Mimar Sinan Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Bence bu kazılar bu şekilde devam ettiği taktirde Burhaniye’mize zarar vermektedir. Belediyemizin sağladığı imkanlar ile senede bir ay kadar bir çalışma ile kazı yapılmaktadır. Bu kazılardan çıkan küçüklü büyüklü eserler buradan başka müzelere götürülmektedir. Bu konu üzerinde 2 genel kurul karar almıştır. Yıllardan beri çıkarılan yüzeyde bulunan eserler İzmir, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale müzelerinde sergilenmekte veya depolanmaktadır. Belediye Meclisi,bir müze açılması ve bu eserlerin Burhaniye’ye getirilmesi, bu olmazsa fotoğraflarının sergilenmesine karar verdi. Ama uygulamaya geçilmedi. Kazılar, senenin bütün aylarına yayılmalı ve uzun sürmesi için bakanlıktan yardım istenmelidir dedi. Bakanlık olumlu baktı .Ama Üniversite kazıyı daha fazla yapamayacağını bildirdi. Bu şekilde kazıların devamı için Kültür Bakanlığı ile çalışmalar yapılmalıdır. Burhaniye Ovamızın Tarımsal Sit olması için yaptığımız çalışmalar da konseyimizin aldığı kararlar Belediyemiz ve Bakanlık kararları ile Ovamız Doğal sit olmuştur. Temiz gıdaya, temiz çevreye ulaşmak en doğal anayasal haktır. Daha önceki yıllarda Kırtık Mahallemizin Kent Konseyinin gayretleri ile başlattığı organik tarım bu gün çok ileri boyuta ulaşmış ve bugün iç piyasada zeytinyağı dahil organik ürünler sunmaktadır. Bugün yine Sübeylidere, Kurucaoluk, Karadere gibi mahallelerimizde Organik Tarım çalışmaları yapmaktayız. Kent Konseylerinin görevleri arasında yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı ve demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmektir. Belediye başkanımız Ali Kemal Deveciler’in çeşitli ortamlarda söylediği kenti birlikte yöneteceğiz ve Halk Meclisleri kuracağız söylemi bugün yavaş yavaş gerçekleşmektedir. Halk meclisi çalışmalarımız son noktaya gelmiş, uygulamaya geçirilmek üzeredir. Kent konseyi bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir”

SEÇİMLERE ÇARŞAF LİSTE İE GİDİLDİ

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. İlk önce Burhaniye kent Konseyi Başkanlık seçimi yapıldı. Yapılan seçimde Necmi Şengider Kent Konseyi başkanı seçilerek güven tazeledi. Ardından yönetim kurulu üyelerinin seçimine geçildi. Blok listenin oylanmasına karar verilirken, bazı STK temsilcileri listeye itiraz etti. Uzun tartışmaların ardından blok liste yeni adayların da çıkması ile çarşaf listeye döndü ve seçimlere geçildi. Yapılan seçimler sonrası 55 oy kullanıldı ve 12 kişilik yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu. Nihal Metin Ökten (48), Nesrin Yıldırım (48) Birgi Tuna (48), Özgür Atik (42), Engin Tınaz (40), Yaşar Aydemir (35), Pervin Çağlayan (45), Süleyman Eruzunlar (40), Şener Korkut (37), Mehmet Çakır (35), Çigdem Avcu Karasakal (46) ve Fahri Cebe (39) Sefer TALAY/ BURHANİYE (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.