‘SİYASET MÜHENDİSLERİ’NE TEPKİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 01:05

‘SİYASET MÜHENDİSLERİ’NE TEPKİ

‘SİYASET MÜHENDİSLERİ’NE TEPKİ
Son Güncelleme :

30 Ocak 2020 - 20:20

CHP İl Başkan adayı  Ömür Boyuer siyaset mühendislerinin Bizans oyunlarıyla Balıkesir’i şekillendirmeye çalıştığını iddia etti. Boyuer, “Buradan siyaset mühendislerine çağrı yapıyorum; bu işi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, kavga zeminine çekmeden halledelim” dedi.

CHP İl Başkan adaylarından Ömür Boyuer bugün bir kez daha basınla buluşurken, hem ekibini tanıttı hem kongreyi kazanma konusundaki  kararlılığını dile getirdi hem de “siyaset mühendisleri” dediği isimleri uyardı.

“Tarihi bir süreçten geçiyoruz; 2023 yılında, cumhuriyetin kuruluşunun 100’ncü yılında ülkenin Cumhuriyet Halk Partisi’ne her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var. Yönetimlere kimlerin geldiği değil de hangi anlayışların yönetimlere geldiği bu anlamda çok önemli” diyen Boyuer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz yaklaşık yedi ay önce ortak aklın Balıkesir’de egemen kılınabileceği şiarıyla yola çıktık.  Cumhuriyet Halk Partisi’nde parti içi demokrasinin tüm kurullarıyla hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ortak aklı hayata geçirebilmenin en temel koşulunun  her bir parti üyesini yönetim sürecine katabilmekten geçtiğine inanıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu anlamda düşen büyük sorumluluklar var. Bizim kendi içimizdeki bu yarışlardan birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde çıkmamız gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tabanının da bu şekilde düşündüğünü çok iyi biliyoruz”

Özellikle son günlerde yaşanılan bazı olaylardan sonra basın toplantısının içeriğinin de değiştiğini vurgulayan Boyuer şunları söyledi:

” Ben CHP’de siyasete başladım. 1999 yılında  partimizin Merkez İlçe başkanıydım. 1999’da yerel ve genel seçimler bir arada yapıldı ve CHP’nin barajda kaldığı, zor bir dönemin yaşandığı bir dönemdi. 1999’da  Merkez İlçe başkanıyken işin gerçeği Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsil edebilecek ve bu yeteneğe sahip arkadaşımızın hiçbiri elini taşın altına sokmadığı için, belediye başkanlığı adaylığını talep etmediğim halde bu bir görev olarak bana verildi. Partimin bana verdiği her türlü görevi bu güne kadar hep yerine getirdim.  Daha sonra ilçe ve il yönetim kurullarında yer aldım, kurultay delegesi oldum, milletvekili adayı oldum. Hiçbir dönemde hiç kimseyi ötekileştirmedim. Hiç kimseye karşı bir cephe açmadım. Bizim büyük bir aile olduğumuza inandım. Yani biz kendi içimizde barışı, birliği, dayanışmayı sağlayamadığımız sürece sahada, halkın karşısında başarılı olabilmemiz mümkün değil”

“BAYKAL’IN DÖNÜŞÜNE KARŞI ÇIKTIM”

“Deniz Baykal’ın istifası sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa seçildiği dönemde hem merkez ilçe başkanı hem de kurultay delegesiydim. O dönemin il başkanı Sayın İrfan Barış ilçe başkanlarını belediye başkanlarını ve meclis üyelerinden oluşan seçilmişleri olağanüstü toplantıya çağırmıştı. Bu konu tartışıldı. Sayın Baykal’ın tekrar geri gelmesi, tekrar aday olması gündeme gelmişti. Ona karşı çıkan iki ilçe başkanından biriyim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çıkarı, her şeyin önünde gelir. Ama Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşımaktır. Karşı çıkmam Deniz Baykal’a falan değil, yani tekrar geriye gelmiş olmasının hem kendisine hem de partiye yararı olmadığı inancımdan dolayıdır. Fikrim sorulduğu zaman da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Halk Partisi’ne genel başkan olmasını savundum. Bunun canlı şahitleri hala var, bazıları görevde. Örneğin Manyas ilçe başkanı İsfendiyar Ülker de aynı görüşteydi, şu anda kendisi de görevde, arşivlerde de var. Kurultay delegesi olarak da Sayın Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması yönünde de oyumu, irademi kullandım”

“ÜSLUBUM SERT OLABİLİR…”

“Ancak eğer devrimciysek hem eleştiri de yapacağız, hem öz eleştiri de vereceğiz. Ondan sonraki süreçlerde ben Balıkesir yerel basınında köşe yazıları da yazdım. Cumhuriyet Halk Partisi’ne yapılan yanlışları her zaman ve her yerde dile getirdim. Bu devrimci olabilmenin ön koşuludur. Eleştiri yapmayan, öz eleştiri vermeyen adamdan devrimci olmaz. Yani bu Cumhuriyet Halk Partisi’ne, genel merkeze karşı olduğu anlamına gelmez. Parti tabanının da rahatsız olduğu birtakım uygulamalara karşı çıktık. Şunu kabul ediyorum; tespitlerimin hepsinin arkasındayım. Ama üslubum sert olabilir, benzetmelerim abartılı olabilir. Bunu kabul edebilirim. Bu noktada özür dilemem gereken nokta varsa özür de dilerim. Ama tespitlerimin hepsinin arkasındayız.

“SİYASET MÜHENDİSLERİ YAZILARIMI GENEL MERKEZE TAŞIYORLAR”

“Şimdi geldiğimiz süreçte biz ortak aklı hayata geçirelim, parti içi demokrasiyi hayata geçirelim, birlik ve beraberlik içinde bütünleşelim, bu ülkeyi bu karanlık noktadan çıkartalım mücadelesini verirken bazı siyaset mühendisleri ne yazık ki benim o dönemde yazmış olduğum yazıları genel merkez düzeyine kadar taşımaya başladılar. Kimin nereye, ne verdiğini, kimin nerede ne konuştuğunu biliyoruz. Ben bu konuyla ilgili uyarıyı iki ilçe kongresinde üstü kapalı olarak yaptım. Gelsinler partimizi tartışalım, gelsinler devrimciliğimizi, Atatürkçülüğümüzü tartışalım. Bu işe yeterliliğimiz olup olmadığını tartışalım. Yoksa bu Bizans oyunlarıyla Balıkesir’i şekillendirmeye kalkmasınlar, bu partiye zarar veriyor. Buradan siyaset mühendislerine çağrı yapıyorum; bu işi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, kavga zeminine çekmeden bu işi halledelim. Hep birlikte olalım, beraber olalım, dayanışma içinde olalım. Hiç tereddüt etmesinler, hiç kaygı duymasınlar; biz göreve geldiğimizde de onlarla beraber çalışacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmek gibi, hiç kimseye çifte standart uygulamak gibi bir dünya anlayışımız yok. Amaç siyasette insan kazanmaktır. İnsanları ötekileştirmek değildir. Bizim hem Atatürk’e hem bu ülkeyi kuran kurucu değerlere, o insanlara karşı borcumuz var. Geçmişten aldığımız miras bizim bu. Bu ülkeyi de çocuklarımıza, gelecek nesillere de çağdaş, demokratik, laik bir Türkiye Cumhuriyeti bırakmak gibi bir sorumluluğumuz var. Yani işi bu seviyeye çekmenin bir anlamı yok. Bu seviyede siyaseti şekillendirmenin bir anlamı yok. Kelimeleri ölçülü kullanmaya çalışıyorum, ama bu konuda gerçekten ekip olarak üzülüyoruz. Sonuçta yarışan arkadaşlar var. Herkes kendine güvenmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde herkes her yere aday olmaya hakkı vardır. Ama bu yarışın sonucunu bu şekilde şekillendirmeye kalkmak doğru değil”

“GENEL BAŞKAN BU TÜR KÜÇÜK OYUNLARA BAKMAZ”

“Biz çıktığımız ilk günden bu yana; hiç kimseyle pazarlık yapmadık ve bunu her yerde söylüyoruz. İlkesel birliktelikten yanayız. Yani parti dışında bir takım ittifaklarla 31 Mart seçimlerinde başarıyı yakalamış iken, parti içerisinde de ittifakların yapılmasını ve bu ittifakların hayata geçirilmesinden yanayız. Yani biz kimseyle pazarlık yapmadık derken, hiç kimseyi ötekileştirmek veya hiç kimseyi yok sayma anlamında söylemiyoruz. Ama kişisel pazarlıklardan yana değiliz, ilkesel birlikteliklerden yanayız. Bu zeminde buraya kadar geldik. Bundan sonrasında da bu şekilde gideceğiz. Sanırım bizim bu söylemimizden rahatsız olanlar var, oyun kurucu arkadaşlar var. Geçmiş dönemlerde de de bunları yaptılar. Başarılı olmuş olabilirler kendi adlarına ama Cumhuriyet Halk Partisi için hiç yararı olmayan girişimler. Bunları bıraksınlar. Yani burada yazıları veya bir takım şeyleri kuryelik yapıp da bir yere taşımasınlar. Genel başkana nasıl anlatırız tarzında söylemler varmış. Genel başkanın bu tarz şeylerle harcayacağı vakti yok. O daha çok aydınlık ufuklara bakıyor. Bu tür küçük şeylere, oyunlara bakmıyor. Genel başkanın adına da burada kimse konuşmasın, özellikle bunu vurgulama gereği duydum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tapusu bu partinin üyelerine aittir, hiç kimseye ait değildir. Bu bilinçle hareket etmemiz lazım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin delegesi Atatürk’ün de söylediği gibi fikri hür, vicdanı hür delegelerdir. Böyle yönlendirmelerle, böyle şeylerle karar verecek bir delege yapısına sahip değildir Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleri ve delegeleri. Onun için siyaset mühendisliklerini bıraksınlar, herkes işini yapsın. Cumhuriyet Halk Partisi’ne nasıl katkı verebiliriz, Cumhuriyet Halk Partisi’ni nasıl yukarıya taşıyabiliriz bunun hesabını yapsınlar.”

“KAVGAYSA KAVGA, MÜCADELEDEN KAÇACAK DEĞİLİZ”

“Bu süreçte biz sessiz kaldıkça sanki kabulleniyormuşuz şeklinde algılanıyor ve gittikçe de daha başka şeyler uygulanmaya başlandı. Ama buradan nasıl algılarlarsa algılasınlar ama biz üzüldüğümüzü söylüyoruz. Bu tür şeylerin Cumhuriyet Halk Partisi’ne bunun hiç bir faydası olmadığını söylüyoruz. Ama kavgaysa da kavga arkadaşlar. Biz öyle kavgadan, mücadeleden kaçan bir yapıya sahip değiliz. Biz hangi senaryo karşımıza çıkarsa çıksın, bu işi sonuna kadar götüreceğiz. Kararlıyız, inançlıyız ve bu işi de göğüsleyeceğiz. Bu noktada en ufak bir tereddüdümüz yok. Yani gerçekten ekibimiz, kadromuz çok iyi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin altı okunun ilkelerini benimsemiş, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini benimsemiş, aydınlık geleceğin, umutlu yarınların, uygar medeniyet seviyesinin bu ülkede özgür bireylerle sağlanabileceğine inanmış herkesi kucaklayan; hiç kimseyi ön yargıyla yaklaşmayan bir anlayışa sahibiz. Biz kararlıyız, inançlıyız, bu işi başaracağız.

KILIÇDAROĞLU’NA HEM TEŞEKKÜR HEM KUTLAMA

“Biz eleştiri de yapacağız, doğru olan şeyin de arkasında duracağız” diyen Boyuer, ” Mesela 31 Mart yerel seçimlerinde ittifakın ülkede başarıyla çıkmasının baş mimarı da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Yani bu ittifak cephesini genişletmesi hem de partide doğru adayların halkla buluşması açısından gerçekten özveriyle yaklaştı ve bu işin başarısı da Kemal Kılıçdaroğlu’na aittir. Kendisini buradan ekip arkadaşlarım ve kendi adıma teşekkür ediyorum ve kutluyorum.”

İŞTE EKİBİ

CHP İl Başkanı Ömür Boyuer toplantıda ekibinde yer alan isimleri de tanıttı. Serkan Sarı başkanlığındaki il yönetim kurulundan yerel seçim sürecinde  istifa eden mali müşavir Uğur Fiskeci de Boyuer’e destek veren isimler arasında yer aldı. Bu isimler şöyle sıralanıyor:

Ali Göldaf, Av. Baki Öğe, Ayşen Küçük Tanır, Cengiz Garipoğlu, Av. Çiğdem Dönmez, Damla Tunçbilek, Dr. Dilek Yıldırım, Ediz Nalbant, Erkan Yücel, Ersan Özgencil, Mert Sökmen, Muammer Fıçı, Niyazi Akdeniz, Uğur Fiskeci, Dr.Erdal Kalcı Av.Özkan Başaran, Hakverdi Buğutekin… Coşkun YAMAN(balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.