BİR TABLONUN ÖTESİNDE « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

21 Eylül 2021 - 23:15

BİR TABLONUN ÖTESİNDE

BİR TABLONUN ÖTESİNDE
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2020 - 0:12

Hermenötik (*)  yorum anlayışıyla…

Fatih Sultan Mehmet, Cem Sultan’ı karşısına alıp:

 1-Bak oğul beni iyi dinle! Konstantinopolis’i fethetmek, dünya tarihindeki en önemli olaylardan biridir. Böylece; Troia Kralı Priamos’un intikamını , Akalar’dan da almış olduk.

2-Bak oğul beni iyi dinle!..Batı’da Rönesans hareketleri giderek hızlanmaktadır.Batı toplumları kültür/sanat / teknoloji alanlarında; akla ve bilgiye dayanan anlayışla, doğmaları birer birer yıkacaklar. Biz bunun gerisinde kalamayız.Ben, Batı’nın en ünlü ressamlarını Konstantinopolis’e davet ettim.

Bizde, devlet yönetiminde; akıl , bilgi ve liyakatı esas almalı ve dogmatik düşüncelerden uzaklaşmalıyız.Bu doğrultuda; büyük matematikçi Ali Kuşçu ve öğrencisi Molla Lütfü’ye de çeşitli görevler verdim. Molla Lütfü’yü kurmuş olduğum kütüphanenin yetkilisi kıldım. Lütfü; kaynaklardan, Doğu ve Batı toplumlarının,  akla ve bilgiye dayanan bilgilerini yorumlayacak ve biz bu bilgileri, toplum hayatında yaşama geçireceğiz.Böylece, Batı’da ki Rönesans hareketlerinin gerisinde kalmayacağız.

Ne yazık ki ! Molla Lütfü; yapmış olduğu yorumlar nedeniyle,Fatih’in oğlu 2.Beyazıt’ın emriyle, At   Meydanında(Sultanahmet) başını, bir Cellad’ın elindeki baltaya teslim etmiştir.”(1)

3-Bak oğul beni iyi dinle! Resim sanatı çok önemlidir.İnsanı daha iyi anlatır. Doğa’yı, doğa üstü güçlerle değil, sebep/sonuç ilişkileri kurarak anlatır. İşte bu nedenle, ben bu konudaki doğmatik düşünceleri aştım.Benden sonra, sen bu anlayışı, daha da yukarılara taşımalısın.

4-Bak oğul beni iyi dinle!   Tarih, geçmiş ve gelecek arasında akla , bilgiye dayanan bir bağ kurulduğunda, nesnel ve gerçekçi olur. Ben bugünün yanlışlarını, yarının doğrusu olarak görebiliyorum.Sende bu anlayışı benden sonra devam ettir.

Yukarıdaki tabloya göre; Fatih Sultan Mehmet,Cem Sultan’a bunları söylemiş olmalı….

Cem Sultan, Fatih’in anlayışını ne yazık ki ! devam ettirememiştir.Beyazıt ise; babasının düşüncelerine tamamen aykırı olan bir anlayışı benimsemiştir.

….Ve II. Beyazıt babasının resimlerini, dine aykırı diye, Saray’dan söküp atmıştır.

İşte bu tablo;geçmişte yanlış diye bilinenin,günümüzde, doğru olma hali resmidir.

SONUÇ:

İBB Başkanı İmamoğlu; “bir tablonun ötesinde” felsefi derinliği olan bir anlayışı satın almıştır.

Tepkiler yersiz ve anlamsızdır.

Bu tablo,İstanbul’un kültür ve turizmine çok büyük ölçüde katma değer yaratabilecektir.

Yapılması gereken; FATİH,FETİH VE DÜŞÜŞ adlı bir müze kurarak, yılda asgari bir milyon  ziyaretçiyi ağırlayabilmektir.

 

* Yorumsamacılık ya da hermenötik, “eskiye dayalı bir kültürü,,bir metni, bir düşünceyi günümüz anlayışına göre yorumlama/aktarma biçimidir. 

1) Kaynak: Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı/H.İNALCIK (sahife:250)

Dursun Altınay

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Şerefnur Öztürk 19 Temmuz 2020 / 00:47 Cevapla

Bu kısa tarih yolculuğu ve çarpıcı, bilgilendirici yorumlarınız için teşekkürler