“BİR KADIN SIĞINMAEVİ AÇMAK EN ACİL GÖREVİMİZDİR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 13:12

“BİR KADIN SIĞINMAEVİ AÇMAK EN ACİL GÖREVİMİZDİR”

“BİR KADIN SIĞINMAEVİ AÇMAK EN ACİL GÖREVİMİZDİR”
Son Güncelleme :

09 Ocak 2021 - 1:17

 

CHP Karesi Belediye Meclisi üyesi Sevinç Baykan Özden, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerin her gün arttığına dikkat çekerken, “Şiddet mağduru kadınların başvurabilecekleri, aynı zamanda danışma merkezi görevini de yapacak belediyemize ait bir Kadın Sığınmaevi açmak en acil görevimizdir.” dedi.

Karesi Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında konuşan Sevinç Baykan Özden, ülkemizde kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti. Özden CHP Grubu adına yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi:
“Kadınların %60’ı kendi evlerinde şiddete maruz bırakılıyor. Her gün binlerce kadın sözlü, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete uğruyor. Kadınların büyük çoğunluğu maruz bırakıldığı şiddeti toplum baskısı ve adalete olan güvensizliğinden dolayı ifade edemiyor, hayatına devam etmeye çalışıyor. Bir de hayatına uğradığı taciz ve tecavüzün travmasından hayatına devam edemeyip intihar eden kadınlarımız var. Kadın cinayetleri politiktir ve kadın cinayetlerini durdurmak toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlamak ile gerçekleşir. Toplumumuzun kadını birey olarak görmeyen, onur ve haklar bakımından eşitliğini reddeden zihniyetini değiştirmek biz politikacıların işidir.”

“SIĞINMA EVİNİ AÇMAZSAK GÖREVİMİZİ İHMAL ETMİŞ OLURUZ”

“Karesi Belediyesi Başkanlığı ve Meclis Üyeleri olarak kadın cinayetlerinin önüne geçmek için sorumluluk sahamızda gerekli politikaları üretmek ve uygulamak asli sorumluluğumuzdur” diyen Özden sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu nedenle şiddet mağduru kadınların başvurabilecekleri aynı zamanda danışma merkezi görevini de yapacak belediyemize ait bir Kadın Sığınmaevi açmak en acil görevimizdir. Bu konuda verdiğimiz önergenin bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Aksi takdirde Belediye Yasası’nın 14’ncü maddesi karşısında görevimizi ihmal etmiş oluyoruz.
Kadınların maruz bırakıldıkları şiddete ses çıkaramamasının ve maalesef adını dahi bilmediğimiz binlerce kadının hayatına bu şekilde devam etmesinin en büyük nedeni kadınların haklı olarak Türkiye Cumhuriyeti adalet sistemine olan inançsızlığıdır. ”

Karesi Belediye Meclisi’nde ikisi CHP’li Sevinç Baykan Özden ve Ayşe Özkan ikisi AK Partili Türkan Buğra ve Nilgün Baysal olmak üzere 4 kadın üye bulunuyor.   

“HEPİMİZ SORUMLULUK ALMALIYIZ”

“Yasalarımızda kadına yönelik şiddete ilişkin yasalara rağmen uygulayıcıların zihnindeki kadın algısı nedeni ile bu cezalar caydırıcı sonuçlar oluşturamıyor.
Savcılar şiddet uygulayan erkekleri değil kadınların yaşam tarzlarını ya da etek boylarını sorguluyor. Geçtiğimiz yıl bilebildiğimiz 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadın cinayetleri ülkemizde her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor ve yetkililer sahip oldukları gücün çok az bir kısmını kadın cinayetlerini durdurmak adına harcıyor. Bu tablo karşısında hepimiz sorumluluk almalıyız. Öldürülen kadınlar sadece bir sayı olarak kalmasın. Gelin hep birlikte kadın cinayetlerine dur diyelim” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com.tr)

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.