BAŞKANIN SATIŞ YETKİSİNE İPTAL « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 12:51

BAŞKANIN SATIŞ YETKİSİNE İPTAL

BAŞKANIN SATIŞ YETKİSİNE İPTAL
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 10:36

 

Bölge İdare Mahkemesi Balıkesir’de büyük tartışmalar yaratan, Altıeylül ilçesi sınırlarında bulunan lunapark alanının satışı konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a verilen yetkiyi iptal etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi ve Altıeylül Belediye Meclisi Grup Başkan vekili Burhanettin Ağabeyoğlu, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve meclis üyelerinin katıldığı toplantıda lunapark alanı ve başkana verilen yetki ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağabeyoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde lunapark alanının satışı konusunda Başkan Yılmaz’a yetki verilmesi gündeme gelmişti. Biz İyi Parti Grubu ile buna karşı çıkmıştık. Ancak maalesef 44-44 çıkan oylama sonucunda Başkanvekilinin oyu ile karar çıkmıştı. Biz Altıeylül ilçesini ilgilendirdiği için başta İlçe Başkanımız Hakan Şehirli ve tüm belediye meclis üyeleri olarak konuyu yargıya taşımaya karar verdi. Ben aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olduğum için avukat arkadaşımız meclis üyemiz Taylan Benli’nin de katkıları ile kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesine dava açtık. Yıl sonu itibariyle bu dava sonuçlandı. Bu konuda mahkeme, Başkana (Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz) yetki verilmesini iptal etti. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi’ndeki komisyon üyeliklerinin partilere dağılımı ve sayısı konusunda açtığımız davayı da kazandık.”

İTİRAZ HAKKI BULUNUYOR 

Başkana yetkiyi iptal eden kararın kendilerine yeni tebliğ edildiğini, bu karara 30 gün içinde itiraz edilebileceğini belirten Ağabeyoğlu, kararın kesinleşmesiyle konu hakkında daha ayrıntılı bilgi verebileceklerini söyledi.

Anımsanacağı gibi Büyükşehir Belediye Meclisi lunapark alanının satışı konusunda tartışmalı bir oylama sonucunda Başkan Yücel Yılmaz’a yetki vermiş, bu gelişme sonrası belediyeye kaynak yaratma adına  lunapark alanı ihale edilmiş, Başkan Yılmaz sadece iki firmanın katılması ve beklenen rakama ulaşılamaması nedeniyle ihaleyi onaylamamıştı.

BÜTÇEYE NEDEN RED OYU VERDİLER

Burhan Ağabeyoğlu konuşmasında Altıeylül Belediyesi bütçe görüşmeleri ile ilgili bilgi de verdi. 2020 yılındaki  Temmuz toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonuna seçildiğini anımsatan Ağabeyoğlu, “Bugüne kadar 11 tane plan ve bütçe komisyonu toplantısı yaptık. İlk toplantımızda Altıeylül Belediyesi’nin kesin hesaplarını inceledik. Yaptığımız incelemede bütçenin bir önceki yıl verilen performans raporundaki rakamlara ulaşmadığını gördük. O nedenle grubumuzun ortak kararıyla kesin hesaplara ret oyu kullandık. Ayrıca  öncelikle kamulaştırma konusu başta olmak üzere belediye başkanına  yetki verilmesi hususunda önümüzde verilen teklife ret oyu kullandık. Ayrıca belediyemizin 2020 yılı bütçesi 135 milyon olarak bağlanmıştı ve bu bütçenin sonuçlarını inceledik ve 100 milyon civarında bir harcamayla bütçenin tamamlandığını gördük. Bu senenin bütçesi ise 140 milyon olarak önümüze getirdiler. Biz bu bütçeye partimizin halkımızın derdine derman olmaktır felsefesi doğrultusunda çok müspet bir yaklaşımla bütün grup arkadaşlarımızla birlikte önlerini açmak ve vatandaşa hizmet etmek amacıyla evet oyu verdik. Ama önümüzdeki dönemde her türlü hizmetlerinin vatandaşa eşit götürülmesi konusunda üzerinde hassasiyetle duruyoruz” dedi. Coşkun YAMAN(balikesir24saat.com.tr) 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.