YATIRIM BANDIRMA’YA, DARISI EDREMİT’E « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

12 Eylül 2021 - 09:55

YATIRIM BANDIRMA’YA, DARISI EDREMİT’E

YATIRIM BANDIRMA’YA, DARISI EDREMİT’E
Son Güncelleme :

27 Ocak 2020 - 21:06

Yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal olması beklenen Entegre Su Projesi ile Bandırma Körfezi’nde kirlilik ortadan kalkacak, eskisi gibi denize girilebilecek.

2006 yılında Bandırma Belediyesi tarafından başlatılan, 2014 yılında Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin kurulmasıyla hızlanan Bandırma Entegre Su Projesi’nde son noktaya gelindi.  Yıllardır derin deşarj yöntemiyle evsel atık ve kanalizasyon atıklarının bırakıldığı, kirliliğin toplum sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığı Bandırma Körfezi’nde hayata geçirilecek olan Bandırma Entegre Su Projesi’nin ihale süreçleri tamamlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın projenin en kısa sürede tamamlanmasına yönelik talimatları, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un  desteği sayesinde Nisan ayında çalışmalar başlayacak. Tesisin tam olarak devreye alınmasıyla birlikte Bandırma Körfezi’nde kirlilik ortadan kalkacak, eskisi gibi denize girilebilecek.

PROJE HAKKINDA

İki grup haline ihalesi yapılan proje kapsamında 173 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, atıksu terfi istasyonu, koku giderim üniteleri, Online takip için scada sistemleri, 6 bin 90 kilometre uzunluğunda kanalizasyon kolektör hatları, 28.8 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebeke hattı, 3 adet paket tip terfi merkezi, 2 adet 5 bin metreküp hacimli içmesuyu deposu, bir adet 10 bin metreküp hacimli içmesuyu deposu, 7.5 kilometre uzunluğunda içmesuyu isale hattı, içmesuyu terfi istasyonu, scada sistemleri inşa edilecek.

30 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürü İzzet Günal,  yaklaşık 30 milyon Euro’luk yatırımla tesisin tamamlanacağını söyledi. Önümüzdeki Nisan ayında atık su arıtma tesisiyle beraber şebeke inşaatlarına başlayacaklarını açıklayan  BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal “Şu an Bandırma Körfezi’nde bir kirlilik var. Tesis devreye alındıktan sonra kirlilik ortadan kalkacak. Akıntıyla beraber en kısa sürede de Körfez atık sudan kurtarılıp eski günlerine geri dönecek. Halkımız eskiden denize girebildiği yerlerde tekrar denize girebilecek. Şehrimizi, çevremizi koruyacak akla ve tekniğe de sahip bir kurumuz. Bu tesisin hızlı bir şekilde inşaatını tamamlayarak şehrimize kazandıracağız. Bu yatırımın yüzde 86’lık bölümü hibe, yüzde 9,6’lık kısmı öz kaynaklarımızdan yüzde 6,4’lük bölümü de Çevre Bakanlığı tarafından karşılanacak, şehrimize hayırlı olsun.” diye konuştu.

DARISI EDREMİT’E

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. Birleşiminde söz alan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, projeye gereken önemi verip çalışmaları hızlandıran Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür ederek konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu proje, Bandırma için çok önemli, olması gereken projelerden birisi. Bandırma’nın 54 mahallesi var. Bunun 34 tanesi köy tüzel kişiliğinden geçme…  Fakat bu mahallelerde 10 bin kişi yaşarken Bandırma merkezde 160 bine yakın bir nüfus var. Arıtmamızı derin deşarj ile denize basıyoruz. Bu da hem Körfez’i kirletiyor hem de doğaya zarar veriyor. 2006 yılında başlatılan bu proje belediye başkanlarımızdan Cemal Öztaylan’la başlayan, Sedat Pekel ve Dursun Mirza ve büyükşehir belediyesi ile devam eden bir proje… Bugün de  inşallah temeli bizim  dönemimizde atılacak. Tabii ki geçmiş dönemlerden alt yapısı, araştırması, ve geliştirmesi olan bir proje… Emeği geçen herkese BASKİ’ye, Büyükşehir Belediyesi’ne, Bakanlığımıza  teşekkür ediyoruz.”

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan  ise “Bandırma’da yaptığınız bu proje için başta Büyükşehir ve BASKİ yetkilileri olmak üzere herkese  teşekkür ediyorum, darısı Edremit Güre’nin başına olsun diyorum…” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.