BANDIRMA TIP ÖĞRENCİLERİ İSTANBUL’DA ÖĞRENİM GÖRECEK ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

3 Ağustos 2021 - 14:37

BANDIRMA TIP ÖĞRENCİLERİ İSTANBUL’DA ÖĞRENİM GÖRECEK !

BANDIRMA TIP ÖĞRENCİLERİ İSTANBUL’DA ÖĞRENİM GÖRECEK !
Son Güncelleme :

27 Haziran 2020 - 11:54

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Özdemir, yeni kurulan Tıp Fakültesi’nin  bu yıl öğrenci alımına başlayacağını açıklarken, ” Bunun için İstanbul Üniversitesi ile bir işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol çerçevesinde Tıp Fakültemizi kazanan 40 öğrencimiz, 3 yıl boyunca İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görecek. Bu süreçte binamızın inşaatını tamamlayıp öğrencilerimizin öğrenimlerine 4. yıldan itibaren Merkez Yerleşkemizde devam etmelerini hedefliyoruz” dedi. 

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinin  kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla  periyodik olarak düzenlediği basın toplantıları  Erdek Meslek Yüksekokulumuz bahçesinde ki kahvaltılı basın toplantısı ile sürdü.

Toplantıya, Onyedi Eylül Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ile Prof. Dr. Celalettin Yanık, Erdek Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Mazak, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yalçın Kahya, Kurumsal İletişim Koordinatörü Ömer Şimşek, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Karatepe ve Dış İlişkiler Koordinatörü  Öğr. Gör. Ömer İnan katıldı.

Basın mensupları ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Özdemir, yeni açılan Tıp Fakültesi ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşımında bulundu. Özdemir  ayrıca, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararı ile kapatılan Ziraat Fakültesi, Susurluk Meslek Yüksekokulu’nun Üniversiteye devri, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde açılacak yeni önlisans, lisans, lisansüstü bölüm ve programlar ile bu bölüm-programlara dair öğrenci kontenjanları, uluslararası öğrenci alımları, Covid-19 salgınının önümüzdeki eğitim-öğretim süreçleri üzerine olası etkileri, Merkez Yerleşke  ile Edincik Yerleşkesinde devam eden inşaatlar ve diğer yerleşkelerdeki fiziki iyileştirme çalışmaları ve üniversiteye devredilen eski Pertevniyal Hastanesi’nin durumu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Onyedi Eylül Üniversitesi’nin  her geçen yıl hem nitelik, hem nicelik yönünden  ilerleme kaydettiğini belirten ve  gelişmelere dair sayısal verileri paylaşan Rektör Özdemir, “Geçen yılbaşında 13 bin 200 olan öğrenci sayımız, bu yıl mezunlarla beraber 12 bin 700 oldu. Geçen yıl 3 bin 340 olan kontenjanımız da ilave edilecek 660 yeni kontenjanla beraber toplamda 4 bine  yükseldi. 250 civarında yeni lisansüstü öğrencinin gelmesiyle 2020-2021 eğitim-öğretim yılında mevcut öğrenci sayımız yaklaşık 15 bin 1 5 bin 500 olacak” dedi.

65 FARKLI ÜLKEDEN 1228 ÖĞRENCİ VAR

Uluslararası öğrenciler tarafından oldukça ilgi gören bir üniversite olduklarını belirten Özdemir, “Her yıl uluslararası öğrenci sayımızda da artış yaşanıyor. Üniversitemizde, 65 farklı ülkeden gelen bin 228 uluslararası öğrencimiz var. Bu sayının  bin 700’e yükselmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

PERSONEL SAYISI DA ARTIYOR

Öğrenci sayısı ile  birlikte personel sayısında da artışlar  gerçekleştiğini belirten Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü::

“Şu anda 393’ü akademik, 275’i idari olmak üzere toplamda 650 personelimiz mevcut. Önümüzdeki dönem almayı planladığımız 62 yeni akademik personel ve 13 yeni idari personel ile birlikte toplam personel sayımız 725 kişi olacak. Diğer ilave kadrolarla birlikte bu sayının yıl sonunda 750 civarında olmasını bekliyoruz. 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Üniversitemizde 5 yeni bölüm, 7 yeni program, bünyemize devri sonuçlanan Susurluk Meslek Yüksekokulumuzdaki 3 yeni program, ayrıca 10 yeni lisansüstü programımızla beraber toplam 25 program daha öğrenci alımına başlayacak. Böylece toplam program sayımız 114’ten 140’a yükselmiş olacak”

TIP FAKÜLTESİ İÇİN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL

Yeni kurulan Tıp Fakültesinin de  bu yıl öğrenci alımına başlayacağını açıklayan Özdemir bu konuda da şu açıklamayı yaptı:

“Bunun için İstanbul Üniversitesi ile bir işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol çerçevesinde Tıp Fakültemizde öğrenime başlayacak 40 öğrencimiz, 3 yıl boyunca Üniversitemizin öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görecek. Bu süreçte binamızın inşaatını tamamlayıp öğrencilerimizin öğrenimlerine 4. yıldan itibaren Merkez Yerleşkemizde devam etmelerini hedefliyoruz. Bu arada fiziki açıdan da büyümeye, Üniversitemize yeni binalar, yeni mekânlar ilave etmeye devam ediyoruz. Merkez Yerleşkemizde devam eden 3 bina inşaatımızın yanında, 2 binamız için de ihaleye çıkıldı. Edincik Yerleşkemizde Türkiye’nin ilk Deniz Bilimleri Öğrenme Merkezi’ni kurduk ve yakında açılışını gerçekleştireceğiz. Bugün Gönen Meslek Yüksekokulu Yerleşkemizde yeni bölüm ve programlar açmamıza olanak sağlayacak ilave eğitim ve sosyal tesis binası inşaatları yapılması için protokoller imzalayacağız. Üniversitemize devri gerçekleşen bir başka güzel ve ayrıca tarihi bir bina olan eski Pertevniyal Hastanesi’nin Kent Müzesi olmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

Basın Toplantısı, Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in basın mensuplarının sorularını cevaplaması sonrasında günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.