BANDIRMA KENT KONSEYİNDE 4’LÜ YARIŞ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Şubat 2021 - 03:07

BANDIRMA KENT KONSEYİNDE 4’LÜ YARIŞ

BANDIRMA KENT KONSEYİNDE 4’LÜ YARIŞ
Son Güncelleme :

10 Temmuz 2019 - 17:45

Bandırma Kent Konseyi’nin Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurulunda yeni başkan ve yürütme kurulu belirlendi. 4 adaylı yarış 3’ncü turda sonuçlandı. Dr. Murat Ergöz Kent Konseyi Başkanı seçildi.

Bandırma Kent Konseyi’nin önceki gün Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Belediye Başkanı Tolga Tosun, her adayın değerli olduğunu belirterek konseyden çok şey beklediklerini aktardı. Tosun, “Birbirinden kıymetli adaylarımız var. Çalışmalarına başladılar. Kendilerini takip ediyorum. 4’ü de bana uzak değil, yakın adaylar. Nermin Hocam ilkokul hocam, Nejdet abim bize her zaman kalemiyle destek olmuş bir abim. Mustafa abim zaman zaman fikrini sorduğumuz abimiz. Doktor Murat bey önceden pek tanımasak da bizim aile doktorumuzmuş. Adaylarımız belediyeye destek olacak kişiler. Güzel bir yarış oldu. Benim beklentim kent konseyinin çok fazla sosyal ve toplumsal açıdan yükümüzü alacağımıza inanıyorum.” dedi.

Genel kurulda divan başkanlığını ADD Başkanı Serdar Polat üstlendi. Kent Konseyi başkanlığı için Necdet Mancılık, Nermin Mutlu, Mustafa Gürsoy, Dr. Murat Ergöz yarıştı. Yürüme kurulunda da çarşaf liste olarak 18 kişi seçilmek için ter döktü.

blank

“KENT KONSEYİ’Nİ BİR BASAMAK OLARAK KULLANMAYACAĞIZ”

Adaylardan Dr. Murat Ergöz, alfabetik sıraya göre ilk konuşmayı yaparak kendini tanıtıp projelerini anlattı. Ergöz, “Kent konseyini kullanarak ticari ve siyasi bir basamak olarak kullanmayacağımızı taahhüt ederim. Kent Konseyi mevzuatına hâkimiz. Kent konseylerinin kendilerine ait bütçeleri yoktur. Diğer adayları kötüleyici söylemlerden kaçındık. Bizler ayrıştırmak için değil birleştirmek için adayız. Hiçbir rantın peşinde değiliz. Seçimlerde kara propagandanın yeri olmamalıdır. Bu kurumsal yapımıza da zarar verir. Belediyemiz olanakları ölçüsünde tabii ki kent konseyini destekleyecektir. Seçimlere tam bir ekip ruhu ile çalıştık. Hep beraber bu kent için çalışacağız. Kamu ve sivil toplumu bir araya getirerek sinerji yaratacağız. Her bir kesimin ve bireyin yaşamına dokunacağız. Üretken katılımcı yapının oluşmasını sağlayacağız.” dedi.

GÜRSOY’DAN AFET VURGUSU

Kent Konseyi başkan adaylarından Mustafa Gürsoy afet vurgusu yaparak şunları söyledi:

“ Kent Konseyi başkanı seçildiğimde bıkmadan yorulmadan çalışacağım. Hiçbir partinin, cemaatin adayı değilim. Herkesin adayıyım. Bandırma’yı çok iyi tanıyan ve sorunlarını bilen biri olarak 50 adet çözüm önerim bulunmaktadır. Projelerim içerisinde afet alanlarının çoğaltılması önemli. Bandırma’nın afete hazır kent statüsünde olması için çalışacağım. İnsani yönden önem arz eden projeleri saydım yalnızca. Kent Konseyi hiçbir siyasi partinin hegemonyasına yürütülmemeli, kent konseyi partiler üstüdür. Tüm başkan adayı arkadaşlarımızı seçildiğim takdirde birlikte çalışmaya davet ediyorum.”

“BEBEK ORMANI PROJESİ”

Adaylardan Necdet Mancılık, konuşmasında uzun süre medya sektöründe görev yaptığını vurguladı. Mancılık şöyle konuştu:

“Kent konseyinde herkesin bir oyu vardır. Eşit temsil edilir. Bebek ormanı yapalım her bebek doğduğunda bir fidan dikelim o fidan o çocuklarla birlikte büyüsün. İlk seferinde bunu 5 yaşa genişletelim diyoruz. Belediyemiz bunu strateji planına alacak. Başkanımıza ve Mesut Özdemir’e teşekkür ederim. Bandırma’nın farkındayız diyerek yola çıktık. Şirinçavuş’ta termik santrali birlikte engelledik. Bandırma’yı farklı bir geleceğe taşımak için birlikte çalışmamız gerekiyor. Bandırma’yı çocuklarımıza bırakmak için çabalamalıyız. İyi bir kent bırakmak adına yeterince çabalamıyoruz. Bandırma çok gelişiyor. Tekerlekli sandalye ile engellilerimiz bu salona dahi giremiyor. Sanayiyi doğru algılarsak fırsata çeviririz bunu göremezsek kaos oluşur. Edincik merası mücadelesinin arkasında olmalıyız. Kent Konseyi icra merci değil, kentin tüm dinamiklerinin topladığı, projeler üreten bir alandı. Kadınlarımızın ekonomik yaşama katılmasını sağlamamız gerekiyor. Bandırma’da 7-8 bin engelli var. Onların kaçı dışarıda? Onları sosyal yaşamın içine katmamız lazım. En büyük sorunumuz deprem. Fiziki yapıyı değiştiremeyiz ama ev ev gezerek deprem bilinci aşılayabiliriz. Vizyonumuzu değiştirmemiz gerekli. Bandırma Kurtuluş Savaşına adını yazdırmış bir markadır. Hatıra parası 100 Avro’da Atatürk ve Bandırma Vapuru var. Bizim bu kenti anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza gururla bırakacağımız bir kent bırakmak istiyoruz. Bandırma’nın sorunlarını ve gücünü biliyoruz. ”

blank

“KENT KONSEYİ BİR PARTİNİN GÖLGESİNDE OLMAMALI”

Son olarak kürsüye gelen Nermin Mutlu ise, farkındalık oluşturmak için yola çıktıklarını belirterek birlikte çalışma mesajı verdi. Mutlu, “ Kent Konseyi bağımsızdır ama meclis üyeleri işin içinde olduğu için pek yaşayamadık. Kadın Meclisimizin desteği ile aday gösterildim. Kadınlarımıza Nesrin Aydoğmuş atölyesinde eğitim veriyoruz. Kadın Danışma’da da güzel işler çıkardık. Maalesef biz kent konseylerinin başkanlarını senede bir iki defa görüyoruz. Üreten bizsek yöneten de olalım dedik. 100’den fazla delege arkadaşımızı ziyaret ettik. Kent Konseyi sadece kolaylaştırıcı. Bütün STK’larla derneklerle çalışmalarımız olacak. Bir arada çalışmayı planlıyoruz. Zamanı olmayan insanlar kurdele kesmek ve koltuk doldurmak için oluyorlar. Önce zaman olacak çünkü 5’ten sonra belediyede, kaymakamlıkta kimseyi bulma şansı yok. Önümüzdeki 5 yıl içinde hızla büyüyecek Bandırma’da vakit ayıran bir ekibe ihtiyacımız var. Bir siyasi partinin asla gölgesinde olmamalı. Bütün kesimlere ulaşabilen, komisyonlarla birlikte iş yapmak ortak akıl ilk görevimiz olacak.” diye konuştu.

blank

YARIŞ 3. TURDA BİTTİ

Konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi. İlk tur oylamada delegeler hem başkan adayı hem de Yürütme Kurulu için iki ayrı oy kullandı. İlk tur sonuçlarına göre Murat Ergöz 73, Nermin Mutlu 36, Necdet Mancılık 28 ve Mustafa Gürsoy 5 oy alabildi. Yönetmelik gereği ilk turda herhangi bir aday hazirun listesi sayısının üçte ikisi oranında oy alamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda delegeler sadece başkan adayları için oy kullandı. 2. Tur sonuçlarına göre Murat Ergöz 73 olan oyunu korurken, Nermin Mutlu 26, Necdet Mancılık 19 ve Mustafa Gürsoy ise 1 oy alabildi. Yönetmeliğe göre ikinci turda en çok oyu alan Murat Ergöz ve Nermin Mutlu üçüncü tura kalırken, Necdet Mancılık ve Mustafa Gürsoy bu turda seçimlere veda eden isimler oldu. Üçüncü ve son turda ise Murat Ergöz 76 oyla Kent Konseyi’nin yeni Başkanı seçilirken Nermin Mutlu ise 29 oyda kaldı. Yürütme Kurulu ise Nermin Şentürk, Deniz Taylan, Kadri Civan, Levent Balkış, Barış Tütüncü, Turgay Menek isimlerinden oluştu. Tufan DALGIÇ/ BANDIRMA (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank