BALIKESİR’DE CHP’NİN ADAYLARINI İYİ PARTİ BELİRLİYOR! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

28 Mart 2021 - 03:08

BALIKESİR’DE CHP’NİN ADAYLARINI İYİ PARTİ BELİRLİYOR!

BALIKESİR’DE CHP’NİN ADAYLARINI İYİ PARTİ BELİRLİYOR!
Son Güncelleme :

11 Ocak 2019 - 17:09

Memleketim Susurluk’ta seçim dönemi oldukça hareketli geçiyor. Bir yandan Susurluk’un ittifak nedeniyle İYİ Parti’ye bırakılması gündemden düşmezken CHP’de aday adaylığı süreci de hızla devam ediyor.  Son olarak belediye başkan aday adaylığı yarışına geçtiğimiz yıllarda yaşamını yitiren CHP’li Eski Belediye Başkanı Tahsin Bozoğlu’nun oğlu Ali Bozoğlu da katıldı. Bozoğlu, cumartesi günü aday adaylığı başvurusunu yapacakmış. Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan Av. Ali Bozoğlu, demek ki bir ışık gördü ve aday adayı olmak için açıklanan takvimin dışında başvurusunu yapmaya karar verdi. Susurluk’ta CHP’nin belediye başkan aday adayları arasında partinin meclis üyeliği ve ilçe başkanlığı gibi görevlerinde bulunmuş, uzun yıllar partiye hizmet etmiş olan Adil Semizel ile birlikte emekli Türkçe Öğretmeni Levent Gündoğan bulunuyor.

“ALİ BOZOĞLU İSİMİ NASIL GÜNDEME GELDİ?”

Edindiğim bilgilere göre; Ali Bozoğlu’na aday adaylığı takvimi içinde aday adayı olup olmayacağı sorulmuş, ancak Bozoğlu o dönemde aday adayı olmamıştı. CHP’de yaşanan gelişme ise adeta dudak uçuklatan cinsten. Bozoğlu’nun aday adaylığının arkasında İYİ Parti var. Geçtiğimiz günlerde İsmail Ok ile CHP’li Ahmet Akın, Fikret Şahin ve Ensar Aytekin, Ankara’da bir araya geliyor. Bozoğlu ismini de isteyen İsmail Ok, çünkü geçmişte Tahsin Bozoğlu ile güzel bir dostlukları vardı. Düşünsenize MHP’li İsmail Ok, Balıkesir Belediye Başkanı olduğu dönemde Susurluk’ta festivallere katılıp konuşmalar yapar, CHP’li Tahsin Bozoğlu tarafından çok güzel karşılanırdı. Anlaşılan geçmişteki bu ilişki ile Ali Bozoğlu, İYİ Parti’de bir kanal yakaladı. İsmail Ok, Ali Bozoğlu’nu aday olarak istedi ve CHP milletvekilleri de bu isteği kabul etti. Kısacası İYİ Parti, CHP’nin belediye başkan adaylarına bile karar verir bir duruma geldi. Tabii Susurluk’ta CHP örgütü üstten inme ve İYİ Parti’nin belirlediği bir başkan adayının peşinden gider mi? Kaldı ki, Ali Bozoğlu’nun ne yazık ki Susurluk ile pek bir bağı yok. Örgüt ile de bağı yalnızca babasının arkadaşları ile sınırlı. Durum böyle olunca birçok sıkıntılı durum ortaya çıkıyor. Örneğin, Susurluk’ta yıllardır CHP’ye emek veren her seçim köy köy, mahalle mahalle çalışma yapan Adil Semizel neden başkan adayı olarak istenmiyor? Tabii istenmez. 78 kuşağı olan Adil Semizel, hâlâ solcudur. İsmail Ok gibi MHP kökenli birinin Semizel’in adaylığını onaylaması herhalde sürpriz olurdu.  Tabii CHP’li vekiller ve CHP Genel Merkezinin de pek solcuları sevdiğini söyleyemeyiz. CHP ülke genelinde soldan uzaklaşarak şansını sağdan devşirdiği adaylarla denemekten yana. Geçmişten hiç ders çıkartmayan, aksine soldan her geçen gün uzaklaşan bir CHP ile karşı karşıyayız. Susurluk’taki asıl vahim olan olay ise 3 CHP’li milletvekilinin “Biz CHP’yiz. Adayımızı İYİ Parti’nin belirlemesine izin vermeyiz” diyememesi. Ne yazık ki CHP’li milletvekilleri ne ilkesel bir duruşa sahip, ne de sol bir düşünceye… Biraz sol düşünceye bulaşmış olsalardı “Emeğin en yüce değer” olduğunu bilir ve aday belirleme konusunda bu söylem ile hareket ederlerdi. İşte bu nedenle de feodal ilişkiler devreye sokularak Ali Bozoğlu adı ortaya çıktı. Babadan oğula başkanlığı eleştirmiyorum bile… Ayrıca örnek vermek gerekirse AK Parti Susurluk ve Bandırma’dan ilçe başkanlarını aday olarak gösterdi. AK Parti teşkilatın, üyelerin desteğini almanın önemini bilirken CHP ise İYİ Parti’nin isteklerini yerine getirmenin derdinde.

İYİ PARTİ İTTİFAK DEĞİL CHP’Yİ ÇÖKERTMEK İSTİYOR

Susurluk’ta yaşanan aday krizinde dikkat çekmek istediğin farklı durumlar da var. Birçok siyasetçinin görmediği gerçekler… İYİ Parti’nin ülke genelinde ittifakı nasıl kurguladığını bilmiyorum. Ancak Balıkesir’deki amaç CHP’nin adaylarını belirleyerek CHP’yi içerden çökertmek. İYİ Parti çok iyi biliyor ki, CHP’de üsten inme, partiye emek vermeyen isimler örgüt tarafından sahiplenilmez. İYİ Parti, bu tip adayları dayatarak ya da öne çıkartarak CHP’nin örgüt yapısını bozmak istiyor. AK Parti’den oy alamayan İYİ Parti’nin aslında rakibi de CHP, Balıkesir gibi ülke genelinde de CHP’nin yapısı bozulur, küskünler yaratılırsa önümüzdeki seçimlerde İYİ Parti bunun meyvelerini toplayabilir. Kısaca İYİ Parti ittifaka ittifak olarak bakmıyor. Bugün CHP’yi karıştırıp önümüzdeki seçimlere AK Parti’nin karşısındaki en büyük güç olarak girmek istiyor. Bakalım CHP’nin Susurluk’ta yaşadıkları Balıkesir’de adayı açıklanmayan diğer ilçelerde de yaşanacak mı? Bakalım İYİ Parti Susurluk’ta olduğu gibi CHP başkan adaylarını belirleyecek mi? Bugün CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın yapması gereken “İYİ Parti’ye adaylarımızı belirletmem” demesi ve CHP’lilerin aday adaylarına sahip çıkması…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.