BALIKESİR EDREMİT FAY HATTINA DİKKAT! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Eylül 2021 - 05:10

BALIKESİR EDREMİT FAY HATTINA DİKKAT!

BALIKESİR EDREMİT FAY HATTINA DİKKAT!
Son Güncelleme :

04 Eylül 2019 - 9:56

Balıkesir-Edremit fay hattında çalışmalar yapan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Gökçeyazı fay segmentinin, 2 bin yıldır kırılmadığına dikkat çekti. Sözbilir, “O fay her an kırılabilir çünkü kırılma zamanı geçmiş. Tehlikeli bir fay. Balıkesir’den geçen fay kırıldığında 6.5’ten daha büyük bir deprem üretme potansiyeline sahip. 7.2’ye kadar çıkabiliyor. Bu da zarar verecek, can ve mal kaybına neden olacak. O fayın imar haritalarına işlenmesi gerekiyor” dedi.

Ülkemizde art arda depremlerin yaşandığı şu günlerde bir açıklama da Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den geldi. TV100’ün haberine göre,
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaptıkları çalışmalar kapsamında, bin yılda bir kırılması gerektiğini belirledikleri Balıkesir
Gökçeyazı fay segmentinin, 2 bin yıldır kırılmadığına dikkat çekti.
500 FAYIN 100’Ü BATI ANADOLU BÖLGESİNDE
Prof. Dr. Sözbilir, Türkiye’nin kara kısmında şu ana kadar belirlenen 500 fayın 100 tanesinin Batı Anadolu’da olduğunu, bunların da özellikle Balıkesir, Aydın, Muğla, Milas, Bodrum’da yer aldıklarını vurguladı. İzmir’in deprem master planının revize edilmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, tespit edilen fay hatlarının da 1/1000 ölçekli imar haritalarına işlenmesi, buna göre bölgelerin yapılaşmaya açılması gerektiğini söyledi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yürüttüğü Paleosismoloji Projesi kapsamında Balıkesir- Edremit fayı üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Hasan Sözbilir, şunları söyledi:
“GÖKÇEYAZI SEGMENTİ 2 BİN YILDIR KIRILMAMIŞ”
“Çalışmalar kapsamında fayları keserek içine baktık ve bu fayın yaklaşık bin yılda bir kez yıkıcı deprem ürettiğini tespit ettik. Burada Gökçeyazı segmenti var. O segment 2 bin yıldır kırılmıyor. Normalde bin yılda bir kırılması gereken bir parça, 2 bin yıldır kırılmıyor. O fay her an kırılabilir çünkü kırılma zamanı geçmiş. Tehlikeli bir fay. Balıkesir’den geçen fay kırıldığında 6.5’ten daha büyük bir deprem üretme potansiyeline sahip. 7.2’ye kadar çıkabiliyor. Bu da zarar verecek, can ve mal kaybına neden olacak. O fayın imar haritalarına işlenmesi gerekiyor . Ondan sonra zon boyunca yapılaşma kontrol edilecek.”
Prof. Dr. Sözbilir, tabakadaki değişimleri ölçen bir sensörün geliştirilmesi halinde depremlerin tıpkı hava durumu gibi tahmin edebileceğini de sözlerine ekledi. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.