AYVALIK’TAKİ TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞINA DİKKAT! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 17:26

AYVALIK’TAKİ TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞINA DİKKAT!

AYVALIK’TAKİ TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞINA DİKKAT!
Son Güncelleme :

31 Ekim 2019 - 14:20

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Ayvalık’ta Balık Adası’ndaki  izinsiz kazı çalışmalarını ve Maden Adası’ndaki Pordoselene uygarlığı ile ilgili tarihi eser kaçakçılığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

Ayvalık’taki izinsiz kazı çalışmaları ve  tarihi eser kaçakçılığı iddiaları sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle  TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aytekin “İddialar derhal cevap bulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.Aytekin konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

Balıkesir ili turizm bölgesi olmasının yanında Türkiye’nin en önemli tarihi bellekleri arasında da yer almaktadır. Geçmişten günümüze değin pek çok uygarlığa beşik olan bu coğrafya keşfedilmemiş tarihi mirasların da ev sahibi konumundadır. Tarihe sahip çıkmak bir ulusun kaderine de sahip çıkmaktır. Bu nedenle tarihi eserlerin korunması önemli görevler arasındadır. Ancak yıllardır tüm uyarılarımıza rağmen konuya dair herhangi bir önlem alınmamıştır.

BALIK ADASI’NDA İZİNSİZ KAZI ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Ege kültürünün ev sahiplerinden de biri olan şehrimiz, pek çok kadim uygarlığa kapılarını açmıştır. Bugün Balık Adası olarak adlandırılan ve Ayvalık’ın 22 adası içinde yer alan bölgede basına yansıyan haberlere göre izinsiz kazı çalışması yapılmaktadır.

PORDOSELENE UYGARLIĞI’NA AİT ESERLER  YURT DIŞINA KAÇIRILIYOR

Vahim bir başka iddia ise Maden Adası’ndaki Pordoselene Uygarlığına ait eserlerin yurt dışına kaçırıldığı iddiasıdır.Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2. Derece tarihi SİT alanı ilan edilen bu bölgede önlem için herhangi bir adım atılmaması ise kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Unutulmamalıdır ki tarihe sahip çıkmak, bir ulusun kaderine sahip çıkması demektir. Hele ki bu mirasın göz göre göre yurt dışına kaçırılması kabul edilemez bir aymazlık türüdür.

Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Balıkesir ilimiz pek çok açıdan kaderine terk edilmiş bir ildir. Defalarca tekrarladık, yine söylüyoruz: Bu ili sorun yumağı haline getirmeyin. Gelin gerekli adımları atarak Balıkesir’imizin sorunlarını hep beraber çözelim. Balıkesir’in hem turizm hem de tarihi olarak hak ettiği değere ulaşmasını hep birlikte sağlayalım. Sayın Bakan’ın konuya ilişkin vereceği cevaplar kamu vicdanı açısından önemlidir. Kendisini bir kez daha cevap vermeye ve gerekli önlemlerin alınması için çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz.”

İŞTE YANIT İSTENEN SORULAR

CHP’li Aytekin  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan şu sorulara yanıt istedi:

Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2. Derece antik kent olduğu ilan edilen bölgede kazı çalışmaları yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Yapılan kazılardan elde edilen eserlerin yurt dışına kaçırıldığı iddiaları doğru mudur? Balıkesir ili ve çevresinde yapılan kazılarda yurt dışına kaçırılan eser sayısı nedir?

 Bakanlığınız tarafından konuya dair başlatılan bir soruşturma yürütülmekte midir? Konuya ilişkin alınan önlemler nedir?

Uzun yıllardır bölgede yasa dışı kazı faaliyetleri yapıldığı bilinmektedir. Bu konuda halen önlem alınmamasının nedeni nedir? (balikesir24saat) 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.