“ANDIMIZI KİMİN İSTEĞİYLE HANGİ GEREKÇEYLE YASAKLADINIZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 07:18

“ANDIMIZI KİMİN İSTEĞİYLE HANGİ GEREKÇEYLE YASAKLADINIZ”

“ANDIMIZI KİMİN İSTEĞİYLE HANGİ GEREKÇEYLE YASAKLADINIZ”
Son Güncelleme :

17 Mart 2021 - 12:48

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, TBMM Genel Kurulu görüşmeleri esnasında söz alarak Danıştay İdari Dava Daireleri tarafından yasaklanan Öğrenci Andını okudu. Şahin, “AKP iktidarı kimlerin isteğiyle ve hangi gerekçeyle Andımızın yasaklandığını milletimize açıklamak zorundadır. CHP olarak bizler halkımızın da talebi olan Andımızın okullarımızda tekrar okutulmasını talep ediyoruz.” dedi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet”  söylemlerini ısrarla tekrar ettiğini vurgulayan Şahin, “Yerli ve milli olduğu iddiasında olan mevcut iktidar, her fırsatta tek millet, tek devlet derken, Cumhuriyetimizin özünü oluşturan Öğrenci Andının yasaklanması bu iktidarın çelişkisini gözler önüne sermektedir. Eğer Türkiye milli birlik sürecini tamamlamışsa ve öğrenci andına gerek duyulmuyorsa neden bu tür söylemlere başvurulmaktadır? Andımızı tek tipçi ve militarist olarak adlandırmak, bölücülüğü meşrulaştırma hareketidir.” dedi.

Şahin şunları söyledi:

“Andımızın yasaklanması mevcut iktidarın ulus kavramından, Türk devriminin esaslarından habersizliğini kanıtlar niteliktedir. Atatürk milletimizin kurtuluşunu; aslına dönmek, çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmek ve çalışkan olmakta görmüştür. Bu yüzden Türk milletinin üstün kabiliyetlerine dem vurarak, gençlere hitaben ‘muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’  demiştir. Atatürk’ün Türk kavramsallaştırması milli birlik, beraberlik ve tüm toplumun ortak kaderini temsil etmektedir.”

“Bu bağlamda Anayasal vatandaşlık kavramına atıf yapılmaktadır. ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ demek hepimizi anayasal eşitlik altında tüm haklardan eşit olarak faydalanmamızı sağlamaktadır. Bundan rahatsızlık duymak, emperyalist emellere açık bir şekilde hizmet etmek demektir. Bugün en yüksek sesle tekrar söylüyoruz; varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

“BİR ANLAMDA TÜRK’ÜM DEMEK YASAKLANIYOR”

Andımızın Cumhuriyet kurulduktan sonra milli kimlik inşa etmek adına okullarda okutulmaya başlandığını anımsatan Şahin, şu açıklamayı yaptı:

“Andımızı bizler ilkokul sıralarında okuduk. 1933 yılından bu yana, seksen yıldır okullarımızda okunan Andımız 2013 yılında AKP iktidarı tarafından yasaklandı. Andımızın yasaklanmasıyla AKP iktidarı bir anlamda Türkiye’de ‘Türk’üm’ demeyi de yasaklamıştır.

AKP iktidarı kimlerin isteğiyle ve hangi gerekçeyle Andımızın yasaklandığını milletimize açıklamak zorundadır. CHP olarak bizler halkımızın da talebi olan Andımızın okullarımızda tekrar okutulmasını talep ediyoruz.”  (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.