ALKIŞIN YERİNİ CEZALAR ALDI! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

20 Eylül 2021 - 03:10

ALKIŞIN YERİNİ CEZALAR ALDI!

ALKIŞIN YERİNİ CEZALAR ALDI!
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2021 - 14:08

Aile hekimleri ve ASM çalışanları ikinci kez iş bıraktı. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yönetmeliğin iş güvencesini ortadan kaldırdığını, kişisel hakların ihlali ve tehdit altında çalışmayı ve angarya çalışmayı, özlük haklarda gerilemeyi ve ücret düşüklüğünü getirdiğini vurgulayan Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Fevzi Turgut, “Alkışlarınızın arkasında gizlediğiniz gerçek niyetiniz bu muydu? ‘Hakkınız ödenmez’ derken, bunu mu kastediyordunuz? Haklarımız ve toplum sağlığı, şeffaflık, halkın doğru bilgilenmesi için susmayacağız. Akıl ve bilim dışı, baskı ve ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz…” dedi.

Memet KOŞAR (balikesir24saat.com) Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni protesto etmek için 16 Ağustos’ta bir günlük iş bırakan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları, bugün ikinci kez iş bıraktı.
Balıkesir’de iş bırakan aile hekimleri İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanıp, basın açıklaması yaptı. Eyleme ve basın açıklamasına Balıkesir Tabip Odası, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği, Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik Dayanışma Sendikası Balıkesir Temsilciliği ve Genel Sağlık İş Sendikası destek verdi.

Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Fevzi Turgut, “2 yıla yaklaşan süredir pandemi ile ilgili meslektaşlarımızı ve halkımızı korumak, sorunları dile getirmek, yapılan yanlışları ya da eksiklikleri anlatabilmek ve olması gerekenleri ilgililere duyurabilmek için çok çaba sarf ettik. Amacımız en az hasarla pandemiden kurtulmaktı. Ancak 175’i Hekim olmak üzere 436 sağlık çalışanını kaybettiğimiz bu dönemde biz bunca çaba içinde iken Bakanlık çıkardığı yeni yönetmelik ile aile Hekimlerine; “susun, yazmayın” demektedir. ” dedi.
Sağlık örgütlerinin ortak  açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“YÖNETMELİK 1. BASAMAĞA VURULAN BİR PRANGADIR VE 2021 YILINDA 1. BASAMAKTA KÖLELİK DÜZENİNİ TANIMLAMAKTADIR.”

“1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yönetmelik; mesleki bağımsızlığımızla birlikte ; iş güvencemizi ortadan kaldırmakta, kişisel hakların ihlali ve tehdit altında çalışmayı ve angarya çalışmayı, özlük haklarımızda gerilemeyi ve ücret düşüklüğünü getirmektedir.
Toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının haklarını savunan, doğru bilgilere ulaşılmasını sağlamaya çalışan, taleplerini, görüş ve çözüm önerilerini, basın ve sosyal medya aracılığıyla dile getiren Aile Sağlığı Merkezi(ASM) sağlık çalışanlarının sözleşmeleri ne yazık ki feshedilecek.
Bakanlığımız pandemi sürecinde algıyı yönetmek, şeffaflığı engellemek, zamanında aşı temin edememek, başarı hikayeleri anlatmak dışında herhangi bir şey yapamamıştır. Vaka/hasta ayrımı yaparak kafaları karıştırmış, turkuaz tabloyu yanıltma aracı olarak kullanmıştır. Bu süreçte şayet bir başarıdan söz edilecekse bu; yaşamını kaybeden saygıyla andığımız canlarımız, meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına aittir. Buna rağmen reva görülen; emeğe saygısız, hürmetsiz, değer bilmeyen anlayışla bilinçaltını yansıtan cezalandırılmaları asla kabul etmiyoruz.”

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÖRÜŞ AÇIKLAMA HAKKI ORTADAN KALDIRILIYOR”

“Anayasa ve ülkemizin kabul ettiği evrensel yasal düzenlemeler ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü hiçe sayılarak sağlık çalışanlarının ifade özgürlüğü ve görüş açıklama hakları, 30.06.2021 tarih ve 31527 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile ortadan kaldırılıyor.
Yönetmeliğin ekinde yer alan “İhtar Puanı Cetveli’ nde yapılan değişiklikle fiil sayısı 35’ten 40’a çıkarılarak adeta ‘Baskı ve Ceza Yönetmeliği’ oluşturulmuştur.
Alkışlarınızın arkasında gizlediğiniz gerçek niyetiniz bu muydu? ‘Hakkınız ödenmez’ derken, bunu mu kastediyordunuz? Sormak istiyoruz.”

YASAL DAYANAĞI OLMAYAN, ÖLÇÜSÜZ, KEYFİ İŞTEN ATMALAR KOLAYLAŞACAK

“Yasal dayanağı bulunmayan, kurulacağı belirtilen idare tarafından oluşturulacak (hangi kıstaslara göre olacağı dahi belli değil) komisyonun verebileceği keyfi kararlarla işten atmalar kolaylaşacak, iş güvencesi tamamen ortadan kaldırılacaktır.
‘Kamu görevleri hakkında izinsiz olarak basına, haber ajanslarına, radyo ve televizyon kuramlarına veya sosyal medya araçlarıyla bilgi veya demeç vermek 50 ceza puanı’. Aynı fiili ikinci kez işlediğinizde iki katı ceza puanı ve toplamda 200 puan olunca sözleşme sonlandırılır denmektedir.”

DÜŞÜNCESİNİ AÇIKLAYAN, GÖRÜŞ, ÖNERİDE BULUNANLAR İŞTEN ATILACAK

“5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nda disiplin süreçlerine ilişkin hiçbir hüküm yokken ve atıfta bulunmazken ,’ihtar puanı’ adı verilen bu sistem, yasal dayanağı olmayan yönetmelik Demokles’in kılıcı gibi sallandırılmakta, keyfi şekilde düzenlemeler yapılmaktadır. ”

“YENİ İŞ VE EK GÖREVLER GETİRİLİYOR”

“Performansa bağlı güvencesiz çalışan ASM sağlık çalışanlarına aşı, bebek ve gebe izlemlerinde olduğu gibi negatif performanslarına kronik hasta yönetimi ek görev ve sorumluluğunu da yükleyerek baskı altında emek gaspı katmerleştiriliyor.”

“ÇALIŞANLAR ZAPTURAT ALTINA ALINIYOR”

“Cezayı ağırlaştıran, sözleşme feshinin kolaylaştıran, ‘sözleşmeyi yenilememe’ adı altında dayanaksız ve keyfi yaptırımlar getiren, görevden uzaklaştırma süresini uzatan, ek görevler dayatan, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin de gider başlıklarına ekleyen ancak aylıklara yansıyan bir iyileşme sağlamayan, Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının taleplerinin karşılamayan sözleşmeyi kabul etmiyoruz
Sağlık Bakanlığı’nın bu baskıcı, kadir bilmez tutumuna karşı mücadele edeceğimizi, yönetmeliğin iptali için hukuki yolları ve her türlü fiili mücadele yollarını sonuna dek kullanacağımızı bildiriyoruz. ”

“VE SORUYORUZ…”

“Bu yönetmelik hangi bilimsel verilere göre, hangi yaptığınız iş yükü analizlerine göre, hangi teknik hesaplara göre hazırlanmıştır.
Bizler kayıplarımızın karşılandığı, emekliliğimize de yansıyacak bir ödeme sistemi beklerken, tam tersine ücretlerimizde erime yaratacak dayatmaları kabul etmiyoruz.
Pandemide her kademedeki sağlık çalışanı büyük bir özveriyle canı pahasına çalışmıştır. Bizler sizlerden lütuf değil hakkımız olanı talep ediyoruz.
Yönetmelik derhal iptal edilerek, sağlık sistemi güncel bilimsel değerlendirmelere göre paydaşlar olan sağlık emek ve meslek örgütleri ile birlikte yeniden hazırlanmalıdır.

Haklarımız ve toplum sağlığı, şeffaflık, halkın doğru bilgilenmesi için susmayacağız! akıl ve bilim dışı, baskı ve ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz…”

BALIKESİR TABİP ODASI

BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİRLİK DAYANIŞMA SENDİKASI BLK. TEMSİLCİLİĞİ

BALIKESİR AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

BALIKESİR AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARI DERNEĞİ

GENEL SAĞLIK İŞ SENDİKASI

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sağlıkçı 29 Ağustos 2021 / 00:03 Cevapla

ALLAH AŞKINA PANDEMİDE AİLE HEKİMLERİ NE İŞ YAPTILAR?TÜM HASTALARI HASTANELERE YOLLAMAKTAN BAŞKA,ÇIKMIŞ BİDE PROTESTO YAPIYORLAR.ZATEN BU ÜLKEDE İŞ YAPANIN SESİ ÇIKMAZ İŞ YAPMAYANLAR BAĞIRIR