AKADEMİK ODALARDAN “ÇELENK YASAĞINA” TEPKİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Eylül 2021 - 20:41

AKADEMİK ODALARDAN “ÇELENK YASAĞINA” TEPKİ

AKADEMİK ODALARDAN “ÇELENK YASAĞINA” TEPKİ
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 23:18

Balıkesir Akademik Odalar Birliği , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunmalarına Balıkesir Valiliği’nce izin verilmemesine tepki gösterdi.  Yapılan açıklamada tıklım tıklım dolu kongrelere, bakanların, ve bürokratların katıldığı cenaze törenlerinde yaşanan izdihama dikkat çekilirken, ” Bu durumda bizlerin çelenk sunmasına Valilikçe izin verilmemesi eşitlik ilkesine de hayatın olağan akışına da aykırıdır. Akademik Odalar Birliği olarak kararı ve uygulamayı doğru bulmadığımızı  ulusal bayramda pandemi kurallarına uyarak ve temsili olarak çelenk sunmanın en doğal hakkımız olduğunu düşünüyor, uygulamayı protesto diyoruz.” denildi. 

Balıkesir Akademik Odalar Birliği’nin açıklaması şöyle:

“Balıkesir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 21.04.2021 tarih ve 2021/30 sayılı kararı ile 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 26 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 05.00’a kadar uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında; İçişleri Bakanlığının 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı genelgesi doğrultusunda alınan 14.04.2021 tarih ve 2021/26 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile kısmi kapanma sürecinin en önemli tedbirlerinden birisi olan sokağa çıkma kısıtlamalarının esas alınacağı,

Kararın 2. maddesiyle ilimizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının; Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda “çelenk sunma törenlerinin fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilmesine” ve “Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmamasına” kararının alındığı, sözel olarak sorulduğunda da Sivil Toplum Örgütlerinin katılamayacağı ve çelenk sunmayacağı belirtilmiştir.

Akademik Odalar; Anayasanın 135. maddesinin birinci fıkrasında belirtildiği üzere ‘Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları’dır.Ve böyle bir yasağın getirilmesini kabul edilemez bulmaktayız.

Akademik Odalar Birliği olarak tabii ki pandemi kurallarına en önce uyması gereken, pandeminin önlenmesi için en çok çaba sarf eden, hem kurallara uyarken hem de vatandaşı bilinçlendiren meslek kuruluşlarıdır ve bunun bilincinde olarak, nerede, nasıl yapılması, durulması gerektiğini de biliyoruz. Ancak ülkemizin değişik yerlerinde ve ilimizde hınca hınç, tıklım tıklım dolu kongreler, sayın bakanların, ve bürokratların katıldığı cenaze törenlerinde yaşanan izdiham, kalabalıkların fiziksel mesafe kuralını hiçe saydığı üzülerek görüyoruz.

Bu durumda bizlerin çelenk sunmasına Valilikçe izin verilmemesi eşitlik ilkesine de hayatın olağan akışına da aykırıdır. Akademik Odalar Birliği olarak kararı ve uygulamayı doğru bulmadığımızı  ulusal bayramda pandemi kurallarına uyarak ve temsili olarak çelenk sunmanın en doğal hakkımız olduğunu düşünüyor, uygulamayı protesto diyoruz.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.