AK PARTİ’Lİ ŞAHİN’DEN CHP’Lİ SARI’YA DAVET « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

18 Temmuz 2021 - 17:17

AK PARTİ’Lİ ŞAHİN’DEN CHP’Lİ SARI’YA DAVET

AK PARTİ’Lİ ŞAHİN’DEN CHP’Lİ SARI’YA DAVET
Son Güncelleme :

15 Ocak 2021 - 20:41

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021’deki ilk toplantısında gündeme gelen Denetim Komisyonu seçimleri ve üye sayısı ile ilgili tartışmalar sürerken, komisyonda yer alan AK Partili Meclis üyesi Av.M.Birol Şahin, CHP İl Başkanı Serkan Sarı’yı komisyona davet etti. Şahin, “Denetim Komisyon toplantılarımıza Serkan Sarı da gelsin ve toplantıyı canlı yayınlayalım” dedi.

“KOMİSYONDA AK PARTİLİ ÜYE SAYISI AZALDI”

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi ve Denetim Komisyonu üyesi Av. M. Birol Şahin’in açıklaması şöyle:
“Her yıl Ocak ayının ilk Meclis toplantısında bütün belediyeler Denetim Komisyonu seçer…Denetim Komisyonunun kaç kişi olacağı kanunla belirlidir.. Meclis önce komisyon üye sayısını belirler, Kanun gereği bu sayı 3 veya 4 veya 5 kişi olur..Meclisteki partilerin sayısına göre her partiden temsilci seçilir.. Belediye Meclisimiz Denetim Komisyonu’nun 4 kişiden oluşmasına karar vermiştir.
Karar gereğince Komisyonumuzda 2 AK Parti, 1 CHP, 1 İyi Parti temsilcisi vardır..Geçtiğimiz yıl komisyonumuz 5 kişiden oluşmuştu. 3 AK PARTİ, 1 CHP, 1 İYİ Partili üyemiz vardı..Bu yıl 4 kişi olunca 2 Ak Parti, 1 CHP, 1 İYİ PARTİ li üyeden oluştu..Görüldüğü üzere AK Parti’nin üye sayısı bir azaldı..
Sayın Sarı’nın bu değişimi “CHP denetiminden kaçmak” olarak algılaması algı sorununun artık sağlığı için tehlikeli boyuta ulaştığını göstermektedir. Her Belediye değişik sayıda üye seçmektedir..Örneğin CHP’li Bandırma, Erdek gibi ilçelerimizde Denetim Komisyonu 3 kişiden oluşturulmuştur.. Denetim Komisyonu karar vermez, diğer ihtisas komisyonları gibi değildir…Mart ayı sonuna kadar çalışır ve görevi biter. Sadece inceleme yapar ve bir rapor düzenleyip Nisan ayı ilk meclis toplantısında raporu meclis üyelerinin bilgisine sunulur, oylama yapılmaz…”

“BEN BUNLARI ANLAMIYORUM, PARTİDE MUHASEBECİYE İNCELETEYİM” İDDİASI

“Denetim Komisyonu, belediyenin gelir, gider hesaplarını, bilançosunu, alacaklarını, borçlarını yani mali işlerini meclis adına denetler, yerindelik denetimi yapamaz.. Ben Büyükşehir Belediyesinde kurulduğu ilk yıldan bu yana 7 yıldır Denetim Komisyonu üyesiyim… Geçen dönem 2015 yılında şu anda İl Başkanı olan Serkan Sarı, CHP adına (Denetim Komisyonuna) seçilmişti..Yevmiye Defteri, bilanço hesabı incelemeye başlayınca ‘Ben bunları anlamıyorum fotokopilerini alayım partide muhasebecilere inceleteyim’ dedi..Denetim Komisyonu üyesi bu evrakları alıp başka birine inceletemez suçtur. Ben ‘İstediğin dosya, evraka bakabilirsin ama örnek alamazsın suç işlemiş olursun’ dedim. Ve CHP Grubuna gidip konuyu anlattım, ‘Lütfen muhasebeci bir CHP’liyi seçin, inceleme sağlıksız oluyor’ dedim. CHP sonraki 4 yılda Burhaniye üyesi, muhasebeci Levent Acartabak’ı seçti ve Levent beyle dört yıl çalıştık..Geçen yıl CHP yine Burhaniye’den muhasebeci Oktay Erbalan’ı seçti, incelemeyi birlikte yaptık..Bu iki CHP’li Denetim Komisyonu üyesine ‘İncelemek istediğiniz bir evrak sizden gizlendi mi..?’ diye sorun.. Bütün şeffaflığıyla her bir ihale dosyası, her bir mali tabloyu incelediler..”

“ŞEFFAFLIK EDEBİYATI”

“CHP İl Başkanına sorayım. CHP’li ilçe belediyelerinde Denetim Komisyonuna incelemesi için Yevmiye Defteri veren Belediyeniz var mı..? Kendi Meclis üyelerine bile bilgi vermeyen CHP’li belediyeler ortadayken CHP İl Başkanı her türlü mali tabloyu incelemelerine sunan Büyükşehir’e ‘Şeffaflık Edebiyatı’ yapıyor..
Eski gizleme düzenini bu yıl size yaptırmayacağım…CHP’li belediyelerdeki Denetim Komisyonundaki AK Partili arkadaşlarımıza Belediyenizin Yevmiye Defterlerininden başlayım, bütün ihale dosyalarını vereceksiniz…Gizlediğiniz her harcamayı hemşerilerimize duyuracaksınız…
Sayın Serkan Sarı’yı Denetim Komisyonu çalışmalarına özellikle davet ediyorum..Toplantımıza Sayın Sarı da gelsin neyi incelemek istiyorsa incelesin.. Hatta Denetim Komisyonu toplantımızı sosyal ağından canlı yayınlasın.. ” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.