AH MANASTIR AH… ( BALKANLAR GEZİSİ 3) « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 21:30

AH MANASTIR AH… ( BALKANLAR GEZİSİ 3)

AH MANASTIR AH… ( BALKANLAR GEZİSİ 3)
Son Güncelleme :

10 Ekim 2019 - 23:42

Manastır Askeri İdadisi anı defterine bir şeyler yazmak isteyen gezi arkadaşlarımla sıraya giriyoruz. Hepimiz anılarda yer alsın diye duygularımızı anı defterine  döküyoruz. Sıra bana gelince ATA’ma sesleniyorum. İçimden geldiğince. Doğaçlama. Hiç kurgulamaca olmadan dökülüyor sözcükler. Silip yeniden yazma şansımız da yok. Ne yazdıysak  , o kalıyor orada. İçimden geldiği gibi yazıyorum.

Yüreğimden geçenlerin tümünü yazmak için zaman yok. Sırada diğer arkadaşlarım var. Manastır Askeri İdadisinin tavanlarına bakıyorum, yüksek tavanlarda çınlayan öğrenci seslerini duymak ister gibiyim.
Hüzünlerin arasından sıyrılmak , Atatürk’ümün okuluna anlamlı bir veda etmek istiyorum. Merdivenlerden gururla iniyorum. Dilimde Harbiye marşı var. Kendi duyacağım şekilde , fısıltı halinde söylüyorum..
“Yaşa var ol harbiye  yıkılmaz satvetinle”..
Hoşça kal Manastır..
Elveda Manastır.
“Ulu önderim , ATATÜRK’üm sana bağlıyım ta derinden, ayrılmayacağım devrimlerinden, izinden, ilkelerinden..
Mustafa Kemal’in Askeri . Fatma Zehra Köseley. ( 24.8.2019) Manastır Askeri İdadisi.BALIKESİR.”
***
Resne şehrine doğru yol alıyoruz. Akşamın alaca karanlığı geceye dönüşüyor. Resneli Niyazi Bey konağını gece görmekten mutsuz oluyoruz arkadaşlarımızla. Konağı aydınlatan  bir ışık yok. Karanlığın içinden bir resim almaya çabalıyoruz. Resimler çok kötü çıkıyor. O resimleri kullanamıyorum. Bulduğum bu resim  Resneli Niyazi Bey’in konağının resmi. Resneli Niyazi Bey Sarayı ,20. yüzyılın başlarında yapılmış.  Makedonya’nın güneybatısında, Resne kasabasında bulunuyor.

Ahmet Niyazi Bey , bugün Makedonya Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan Manastır ili yakınlarındaki Resne kasabasında 1873 yılında doğdu. Resne şehrinde doğduğu için  “Resneli Niyazi Bey” olarak anılıyor.

İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin  kurucularından ve en önde gelen isimlerinden birisidir.
II. Meşrutiyet’in ilanına neden olan ayaklanmanın lideri olarak ve 1897 deki Türk- Yunan savaşındaki başarısı ile  ün yaptı.1908 devriminden önce halk kahramanı olarak olarak tanınıyor. Halk onu seviyor.Vatanseverliğini canını orta yere koyup  defalarca kanıtlamış bir halk kahramanı.

Resneli Niyazi Bey Abdülhamit’in istibdat idaresine başkaldırdığı ve iki yüz vatan  fedaisi ile birlikte hareket ettiği gerçeği doğrudur. Ancak , amacı neydi , neler yapmıştı ? Meşrutiyetin ilanı ile kazanılan özgürlükler , yaşanılan devrimlerde Resneli Niyazi Bey’in rolünü açıklayan Atatürk bu konuda şöyle der; ” Eğer Meşrutiyetler olmasa idi , Cumhuriyet olamazdı. Resneli Niyazi gibi Meşrutiyet önderlerine çok şey borçluyuz”

1908 Hürriyet Devrimi’nin ilk ateşini yakan halkın ” Hürriyet Kahramanı” olarak adlandırdığı, Resneli Niyazi Bey, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin en disiplinli ve kahraman önderlerinden biridir. O bir Jön Türk yani Genç Türk’tür. Başlığının üzerinde yazan ” vatan fedaisi” sözü tam da Resneli Niyazi bey için söylenmiştir. O bir gerçek bir vatan fedaisidir. Kişisel olarak hiç bir makam ve mevki istememiştir.

II. Abdülhamit’in Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmasından  sonra  Selanik’e dönüşünde  “Hürriyet kahramanı” olarak karşılanır.

Hem Meşrutiyet hem de 31 Mart ayaklanmasını bastırmak için  İstanbul’a gelen kuvvetlerin içerisinde Niyazi Bey en önde gidenlerden birisidir.

Arnavutluk’un Avlonya limanından İstanbul’a giderken, İttihat ve Terakki Fırkası’nın kendisine gönderdiği  koruması tarafından öldürülür.  (17 Nisan 1913)
Öldürülme nedeninin karanlıkta kalması ve kendi koruması tarafından vurulması nedeniyle “Ne şehittir ne de gazi, pisi pisine gitti Niyazi” deyimi Türk milletinin hafızasında yer etmiştir.

Resneli Niyazi Bey ve başardıkları.
Resneli Niyazi Bey Kolağası ( Yüzbaşı) korunaklı bir yerde iki yüz askeri ile birlikte çevreyi dolaşıyor. Askerlerini “vatan fedaisi ”  diye adlandırıyor. Halkı aydınlatıcı toplantılar yapıyor. Onları örgütlüyor. Emperyalist devletlerin hain niyetlerini , ülkenin içinde bulunduğu durumu ve çıkış yolunu anlatmak için çevresindeki halkı bu konuda bilinçlendiriyor. Aydınlatıyor.

Kendi hatıralarında durumu şöyle tespit ediyor.

” Plan ve programımız melun insanlar yerine kötü sistemleri ortadan kaldırmayı gaye edinmiştir.Yolumuz melunları ortadan kaldırmaktan çok kötülüğü ve kötülüğün çıkışını temin eden istibdat idaresini değiştirmektir.Bu devletin müstakil olmasına, itimat edilir bir istikamet vermek, meşruti idareyi tesis etmek demektir.”

Resneli Niyazi Bey ve fedaileri.
***
Resneli Niyazi Bey’in ” geyik muhabbeti” deyimi  konusunda rehberimiz Sezgin Sadi şu açıklamayı yapıtı.
” Resneli Niyazi bey bir gün geyik avcılarının vurduğu geyiği yerken , geyik yavrusu annesinin halini görünce ağlar. O gün Resneli ,Yavru Geyiği yanına alır. Konağında beslemeye başlar. Resneli Niyazi Bey ile işi – gücü olup ta yanına  gelenler, biraz bekletilirler. Resneli Niyazi beyin geyik yavrusu ile her gün konuşup , onu oyaladığı ve teselli ettiği söylenir. Bu beklemeye ” geyik muhabbeti ” denir”.
Günlük yaşamımızda söylediğimiz ” geyik muhabbeti ” deyiminin bu anlatılanlarla ne kadar ilgisi var , bu konuda kişisel bir bilgim yok. Rahberimizin bize aktardığı kadarıyla yazdım.

***

Resne şehrinde gecenin bir yarısında geldiğimiz için şehri gündüz gözü ile göremedim. Ancak , Resneli Niyazi Bey’in arkadaşı  Eyüp Sabri bey burada büyük bir bina yaptırıyor. Bu bina lise olarak halen kullanılıyor. Türk kültürünün izleri burada duruyor. Gerek konukseverlik , gerek davranışlarda bunu hissedebiliyorum.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı , Ohrit kentine doğru gece yol alıyoruz. Rehberimiz , sabahleyin Türk kahvesini fincanla ve ince belli bardak ile çay içebileceğimizin müjdesini veriyor. Kağıt bardakla içilen çaylardan gına geldi.  Sabahın olmasını herkesten çok ben istiyorum. Çünkü ben bir çaykoliğim. Çay … Çay…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.