AĞAÇ KIYIMLARINA TEMA TEPKİSİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 15:16

AĞAÇ KIYIMLARINA TEMA TEPKİSİ

AĞAÇ KIYIMLARINA TEMA TEPKİSİ
Son Güncelleme :

21 Haziran 2020 - 11:20

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, son dönemde kent içinde gerçekleştirilen ağaç kesimlerine dikkat çekerken, “Kent içindeki ağaçların da bir yaşam hakkı vardır. Bu ağaçların korunması herkesin sorumluluğunda olduğu gibi, çağdaş Belediyecilik anlayışının da bir gereğidir. Bu ağaçların koruma altına alınması ve zorunlu olmadıkça ağaç kesimlerinin yapılmaması doğru ve yerinde bir karar olacaktır” dedi.

SALGINI FIRSAT MI BİLDİLER

COVID-19 salgını nedeniyle evde kalınan süreçte, Balıkesir’in belirli ilçelerinde bazı yeşil alanlar ve cadde üzerindeki ağaçların kesildiğini anımsatan Kuter, “Kent içi ağaçların korunması hepimizin sorumluluğundadır” dedi. Kuter açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde asırlık bir Çitlembik ağacının ve Karesi ilçesinin Gaffur Okan Caddesi’nde yer alan 25 adet Servi ağacının kesilmesi çevreye duyarlı bölge halkının tepkisini çekti. Çok yaşlı olduğu bilinen çitlembik ağacının kuruduğu ve çevreye zarar verme olasılığı olduğu için kesildiği ve kesimin Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun raporu doğrultusunda yapıldığı açıklandı. Altıeylül Belediyesi tarafından yeşil alan düzenlemesi yapılarak kesilen Çitlembik ağacının yerine yeni fidanlar dikildiği bilgisi paylaşılırken, Gaffur Okan Caddesi’nde kesilen servi ağaçlarıyla ilgiliyse herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.”

“BU AĞAÇLARI KORUMAK HERKESİN GÖREVİ “
“Kent içi ağaçlar; hava ve gürültü kirliliğini azaltma, kuş, böcek vb. yaşayan canlılar için yuva, kent içi iklimi düzenleme ve iklim değişikliği ile mücadele, rekreasyonel ortam ve peyzaj için fonksiyonel kullanım gibi çok sayıda ekolojik hizmeti yerine getirirler. Bununla birlikte kent içi ağaçların da bir yaşam hakkı vardır. Bu ağaçların korunması herkesin sorumluluğunda olduğu gibi, çağdaş Belediyecilik anlayışının da bir gereğidir. Bu sebeplerle ilgili ağaçların koruma altına alınması ve halkın duyarlılığı da göz önünde bulundurularak zorunlu olmadıkça ağaç kesimlerinin yapılmaması doğru ve yerinde bir karar olacaktır”

“BELEDİYELERE HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”
“Yaşlı ağaçlar uzun yıllar içerisinde belirli bir büyüme ve bulundukları ortama adaptasyon sağlamış ağaçlardır. Dolayısıyla kesilen yetişkin bir ağacın yerine dikilen yeni ağaçların kısa sürede aynı işlevleri yerine getirmesi beklenemez. Bu nedenle yetişkin ağaçların öncelikli korunması gerektiğini tekrar vurguluyoruz. Bununla birlikte Balıkesir’de kesilen ağaçların yerine en kısa zamanda yenilerinin dikileceği bilgisinin bölge halkıyla paylaşılacağını umuyor ve TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilciliği ve Gönüllüleri ile birlikte kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi konusunda Belediyelere her türlü desteğe hazır olduğumuzu yetkililer ve gönüllülerimiz ile paylaşmak istiyoruz” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.