65 YAŞ ÜSTÜNE PAZAR VE DÜĞÜN KISITLAMASI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 07:26

65 YAŞ ÜSTÜNE PAZAR VE DÜĞÜN KISITLAMASI

65 YAŞ ÜSTÜNE PAZAR VE DÜĞÜN KISITLAMASI
Son Güncelleme :

18 Ağustos 2020 - 19:30

Balıkesir’de Valilik, korona virüs önlemleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların saat 16.00’dan sonra Pazar yerlerine girmelerini ve 1 ve 2. derecede akrabalarının haricinde düğünlere katılmalarını yasakladı. Balıkesir’de tüm düğün ve cenazeler güvenlik güçleri tarafından izlenecek, düğünler 3 saat ile sınırlı olarak yapılacak.

Balıkesir’de artan korona virüs vakaları üzerine Vali Hasan Şıldak başkanlığında toplanan İl Pandemi ve Hıfzıssıhha Kurulu, 65 yaş üstü vatandaşların pazar yerleri ve düğünlere gidişiyle ilgili kısıtlama getirdi. Vali Şıldak düzenlediği basın toplantısında korona virüsün yayılımı önlemek için aldıkları kararları açıkladı. Şıldak “ Ülkemizde etkilerini görmeye devam ettiğimiz korona virüs salgını top yekun mücadeleyi gerektiriyor. Balıkesir’de en başından bu yana gerekli önlemleri başarıyla alıyoruz. Pandemi ve Hıfzıssıhha kurullarımızda yeni kararlar aldık. Balıkesir’de 2-3 hafta öncesine göre vaka sayılarında ülkemiz genelinde olduğu gibi bir artış söz konusu. Yoğun bakım hasta sayılarımızda da bir artıştan söz edebiliriz.  İlimizin genel olarak bu sayılar, uygulanan tedbirler, tedbirlerin sonuçları bakımından genel değerlendirmede ise panik yada çok kötü tablo olmadığını memnuniyetle söylemek istiyorum. Geçmiş günlere haftalara göre yaşanan artış söz konusu. Bunun sebeplerini biliyoruz, ilimiz çok yoğun bir hareketlilik yaşamakta. Yaz ayları itibariyle yazlıkçı turizmin en yoğun illerden birisi olması nedeniyle il nüfusunun çok değişken ve hareketli olması, yoğunluğunun artmasının sonuçları oluyor. Biz bütün süreçleri yakından takip ediyoruz. Mücadele kontrollü bir şekilde devam ediyor” dedi.

DENETİMLER ARTARAK SÜRECEK

Koronavirüs mücadelesinde elde edilen verileri masaya yatırdıklarında bir takım sonuçlar çıkardıklarını kaydeden Vali Şıldak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tedbirlerin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecek. Denetimler etkili ve sürekli olarak devam ettirilecek. Denetimler uyarı, bilgilendirme, bilinçlendirme, rehberlik temelinde yapılacak. İl genelinde denetimler artarak devam ediyor. Vatandaşlarımıza ve işletmelere sürekli olarak ikazlar yapıp telkinlerde bulunuyoruz. Bütün iyi niyetli denetim ve rehberlik faaliyetlerine rağmen işletmeler bazında ısrarlı bir şekilde kurallara uymayanlara ceza uygulaması aşamasına geçiyoruz.  Bulaş riskinin topluluklardan kaynaklanması göz önüne alındığında, düğünler konusunda tedbirler alınmasına karar verdik. Salonlarda, şehir ortamlarında ve kırsalda gerçekleştirilen düğünlerin 3 saat ile sınırlandırılması kararını aldık. Düğünlerde yemek, mevlitlerin de mümkün olduğunca kısa olarak tutulmasını istiyoruz. İl genelinde düğün ortamlarından dolayı pek çok vakamız gelişti. Vatandaşlarımızdan özellikle ve özellikle düğünlere karşı çok dikkatli ve hassas olmalarını rica ediyoruz. düğünlerde müzik çalınmasının 23.00 ile sonlandırılması kararını aldık”

“SADECE YAKIN AKRABALARIN  DÜĞÜNÜNE GİDEBİLECEKLER

“65 yaş ve üstü büyüklerimizle ilgili düğünler ve pazar yerlerine gidişleri ile ilgili kısıtlama getirdik. Bu yaş grubumuz ancak 1. ve 2. derece akraba olduğunu düğünlere katılabilecek. Pazar yerlerinin en yoğun olduğu 16.00-20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın girişlerine kısıtlama getiriyoruz”

Vali Şıldak, Balıkesir’de Kepsut Eşeler Mahallesi ve Gönen’de kısmi olarak karantina uygulamalarının bulunduğunu anımsatırken, alınan önlemlerin vaka sayısında azalmaya neden olmaması durumunda daha kapsamlı kararların alınacağını bildirdi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.