“SINIFIMDA YANIMDA OL, BAŞARMAMA DESTEK OL” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Mart 2021 - 20:34

“SINIFIMDA YANIMDA OL, BAŞARMAMA DESTEK OL”

“SINIFIMDA YANIMDA OL, BAŞARMAMA DESTEK OL”
Son Güncelleme :

26 Ocak 2019 - 0:36

Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı tarafından yürütülen ve Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen “Sınıfımda Yanımda Ol, Başarmama Destek Ol” projesi kapsamında 35 üniversite öğrencisi  “Yardımcı Destek Personel” eğitimleri almaya başladı.

Eğitim kapsamında Balıkesir Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı’na devam eden öğrenciler  “Yaygın Gelişimsel Bozukluk” ya da “Otizm Spektrum Bozukluğu” tanısı almış çocukların Okul Öncesi Kaynaştırma uygulamalarına devam ettikleri kurumlarda eğitimlerine destek olmak için “Yardımcı Destek Personel” olarak yetiştirilecek.

Öğrencilere, proje kapsamında hazırlanan ve 9 üniteden oluşan seminer veriliyor. Otizmli çocukların özel eğitimi konusunda dünyadaki gelişmelere paralel olarak oluşturulan seminer içerikleri ile üniversitelilerin  hem teorik bilgilere hakim olması hem de teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesi ile birlikte her bir katılımcının otizmli çocuklara bireysel destek eğitim verebilecek destek personel olarak yetişmesi sağlanıyor.

Projenin eğitimleri Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, Doç. Dr. Yasemin Ergenekon, Dr. Öğr. Üyesi Aysun Çolak, Öğr. Gör. Dr. Çimen Acar tarafından gerçekleştiriliyor.

Eğitimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, “Katılımcıların otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerini sağlamayı, Otizmli çocukların özellikleri ve gelişimleri hakkında bilgi sahibi yapmayı, otizmli çocukların eğitiminde kullanılabilecek bilimsel dayanaklı uygulamalar konusunda bilgilendirmeyi, bu uygulamalara yönelik yöntem araç gereçlerini kullanarak otizmli çocuklara nasıl öğretim yapacakları konusunda bilgi ve beceri sahibi yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Gerçekleştirilecek eğitim modüllerinin otizm alanında çalışan kurumlarla paylaşılmak üzere kitap haline getirilmesi planlanıyor. MYO öğrencileri proje kapsamında stajlarına başlayacak. Projenin uygulanacağı anaokulları ile eşleştirilecek öğrenciler, eğitimlerin ardından eşleştikleri okullarda Şubat- Mayıs ayları arasında staj uygulamalarına başlayacak ve stajları boyunca staj koordinatörleri tarafından desteklenecek. Staj koordinatörleri kaynaştırma eğitimi alan çocukların aileleri ile birebir çalışmalar sürdürecek.(balikesir24saat) 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.