SEVGİ, BARIŞ VE UZLAŞMA DİLİ KAZANDI- İbrahim ERGÜL « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

25 Mart 2021 - 06:58

SEVGİ, BARIŞ VE UZLAŞMA DİLİ KAZANDI- İbrahim ERGÜL

SEVGİ, BARIŞ VE UZLAŞMA DİLİ KAZANDI- İbrahim ERGÜL
Son Güncelleme :

24 Haziran 2019 - 10:48

Aylardır süren seçim stresinden geldiğimiz nokta maalesef hiç olumlu değil! Sırf 3-5 oy fazla alabilmek, koltuğu kaptırmamak adına nereye geldiğimiz dönüp bakıldığında görülecektir.

Sonuç olarak, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu seçimin tartışmasız kazananıdır. Kısaca sevgi,barış ve uzlaşma dili kazandı. CHP içinden ülkenin değerleriyle barışık birinin çıkması ve gelecek adına umut vaad etmesi Türkiye’nin kazanımıdır. İstanbul seçimi sonrası kırıcı, incitici dilden kurtulmalı, tepeden bakış yaklaşımından   uzaklaşılmalı. Kibir, ayrıştırma ve ötekileştirme döneminin bitirilmesi hepimiz için kazanç olacaktır.

31 Mart’ta az bir farkla da olsa sandıktan çıkan Ekrem İmamoğlu beklenen bir farkla seçimi ikinci kez kazandı. İstanbullu seçmen, ‘Kibir abidesi’ne bürünmüş, ‘Güç sarhoşluğu’na kapılıp hiç bir şeyi görmeyen, her gün ayrıştırma ve ötekileştirme dili kullanan siyasetçilere faturayı kesmiştir.

‘Kenar mahalle başkanı’ denilerek bu ülkenin insanlarını küçümseyenler, kendilerinden başkalarına tepeden bakanlar umarım geçmiş dönemde yapılan hatalarından dolayı öz eleştiri yaparlarsa ülkemiz için kazanç olacaktır. Yok sırf kendi seçmen kitlesini konsolide edebilmek için kullanılan dil sürdürülürse kaybeden hepimiz olacağız.

Seçim sürecinde yaşanan etik olmayan ve anlamakta zorlandığım bir iki konuya değinmek istiyorum:

Zaman, zaman dost sohbetlerinde ; ‘Uzaktan bakınca Türkiye nasıl gözüküyor?’ sorusu sorulur. Anlatmaya başlanıldığında itirazlar yükselir. İnsanlarımız, iyi niyetli de olsa farklı söylemlere maalesef tahammül edemiyor. Tartışmayı geçtim, oturup konuşma kültürü yok olmuş! Her şeyden önemlisi insanlarımızın bir birine olan güvenleri yok olmuş!

31 Mart’tan sonra ‘Sandık Kurulu’ sözünü çok duyar olduk! Sandık Kurulu başkanının kamu görevlisi olmasını hiçbir zaman anlayamadım.

40 yıldır Avrupa’da yaşıyorum. En az 15 sene oturduğum mahallenin seçim sandığının başkanlığını yapıp, yerel, ulusal ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sorumluluk taşıdım. Gönüllülük esasıyla oluşturulan sandık görevlileri arasında kamuda çalışanlarda vardı, ama başkanı ille de kamu görevlisi olacak diye de zorlama yoktu. Seçme ve seçilme hakkı olan görev alabiliyordu. Bizde neden ‘Kamu görevlisi’ zorunluluğu aranır? İnsanımıza şüpheyle yaklaşıyoruz. Haklı gerekçeleri olsa bile sürdürülebilir bir uygulama olamaz.

31 Mart öncesi aklı başında hiç bir siyasetçinin kullanmaması gereken dil kullanıldı. Siyasetçi kendi ‘Beka’sı için böyle bir hata yaptı, sokaktaki vatandaş, komşumuz bu dili sorguladı mı? Hayır! Peki sorgulama kültürü neden yok oldu?

Kenar mahalleden çıkıp gelen, çok az insanın tanıdığı,ülkenin değerleriyle barışık genç bir adam söylem ve eylemleriyle  seçmenin gönlüne girmeyi başardı. Hakkında üretilen tüm provokasyonlara rağmen sevgi dilinden ayrılmaması 31 Mart akşamı az farkla da olsa seçimi kazanmasının önemli faktörleri arasında yer aldı.31 Mart gecesi başlayan ve günler süren ayak oyunlarını biraz sorgulama yeteneğine sahip insanımız gördü.

YSK’nın aldığı karar sonrası,abartılı da olsa Ekrem İmamoğlu’nun seçimi açık farkla kazanacağını yazmıştım. Sonrası gelişmeleri önümüzdeki günlerde kuşkusuz uzmanların yanı sıra siyasetçiler değerlendireceklerdir.

Değinmek istediğim diğer konu İstanbul’la ilgisi olmayan herkesin bu seçimde söz  söylediği gibi eyleme geçmesi. Son 2,3 haftada Balıkesirli belediye başkanları, siyasetçiler  neden İstanbul’a taşındı? Balıkesirli, Büyükşehir Belediye Başkanını, Kepsut, Sındırgı, Altıeylül, Karesi, Balya, Edremit, Burhaniye Belediye Başkanları’nı İstanbul seçimine müdahil olsunlar diye mi seçti?

Balıkesir’in kendine özgü bir yığın sorunu var. Balıkesirli olarak yeni seçilen ve bir çoğuna başarı dilediğim başkanların mesailerini seçim bölgelerine ayırmalarını isterdim. Balıkesirlilerle  derneklerde buluşup ne konuştular bilmiyoruz! Bildiğimiz, İstanbul’da yaşayan Balıkesirlilerin aklıyla alay etmek bu davranış! Şehrin sorunları çözüm beklerken, başkanların İstanbul’a taşınmaları mutlaka sorgulanmalıdır.Bu sorgulama milletvekilleri içinde yapılmalıdır. Balıkesir’e harcanmayan zaman dilimini İstanbul’a ayıran sayın vekillere,’İstanbul’da ne arıyordunuz?’ diye sorulmalıdır.

Sonuç olarak, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu seçimin tartışmasız kazananıdır. CHP içinden ülkenin değerleriyle barışık birinin çıkması ve gelecek adına umut vaad etmesi Türkiye’nin kazanımıdır.

Millet iradesinin benden yanası, senden yanası olmaz.Sandıktan çıkan iradeye herkesin saygı duyması gerekirdi. Demokrasiye inanılmaz ise faturanın ağır olacağının görülmüş olması gerekir. Sonucun İstanbul ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.