SANATÇI- Uğur SATILMA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Mart 2021 - 19:28

SANATÇI- Uğur SATILMA

SANATÇI- Uğur SATILMA
Son Güncelleme :

28 Ocak 2019 - 1:48

Bazen özel olduğunu bilirsin bilmesine ama dışarı­dan birilerinin seni fark etmesi, yeteneklerini görmesi ve destek­lemesi durumu çok daha kolaylaştırır. Üstelik bu keş­fedilişte farkını gören gözlerin o konuda otorite olması işleri bambaşka bir boyuta taşıyabilir. Tıpkı 2000’li yılların ba­şında Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Prof. Dr. Hatice Bengisu’nun methini duyduğu Dursunbeyli sanatçı Sadi Bagana’yı atölyesinde ziyaret ederek ağaç kök­lerinden yaptığı eserlerini sanatsal açıdan değerli bulması ve kendisini bu yolda desteklemesi gibi. O günden sonra her şey çok daha farklılaşmış Sadi Bagana için. Bir akademisyenin eserlerindeki estetiği fark etmesi, Dursunbeyli bu değerin doğru yolda olduğunu görmesine ve sanatına daha fazla sa­rılmasına vesile olmuştur. Prof. Bengisu’nun beğendiği sanat eserlerinden birkaçını beraberinde götürmesi sanatçıya bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamıştır.

Aslında sanatçı olmak en büyük arzusudur. Dursun­bey Çok Programlı Lisesinde öğrenim görürken resim öğret­meni Cengiz Yay ondaki cevheri görmüş ve kendisini bu an­lamlı yolda sonuna kadar yüreklendirmiştir. Lise bittiğinde Sadi Bagana için birçok çağdaşının aksine gidilecek yol net­tir. 1978 yılında büyük bir heyecanla İstanbul Üniversitesi Gü­zel Sanatlar Fakültesine ön kayıt yaptırdığında geleceğe dair bambaşka umutları ve hayalleri vardır Sadi Bagana’nın. An­cak o dönem ülkenin tam bir kaos içinde olması özelikle de üniversitelerin karmaşanın merkezinde bulunması, ha­yalle­rine veda etmesine, güvenli ve huzurlu yuvasına- Dur­sun­bey’e dönmesine neden olacaktır.

Üniversiteye gidememek sanat aşkının sonlanması de­mek değildir onun için. Sadece işi biraz daha ağırdan al­mak, yolu uzatmaktır. Mesela üç boyutlu görme yeteneğinin ya da gelişmiş bir görsel hafızasının olduğunu daha geç keş­fetmek­tir.

Uzun süre tek başına yürüttüğü çalışmaları gün geçtikçe sanat çevrelerinin dikkatini çekmeye başlamıştır. “Geç olsun, güç olma­sın!” derler ya! Keşfedilişi gecikse de sonuçta bugün Dursunbey ülke çapında adından söz ettiren bir sanatçıya sahip olmuştur.  Günümüzde Sadi Bagana sanatıyla ilçenin en önemli değerlerinden biri­dir.

Sadi Bagana’nın keşfetme macerası, üretmekten yo­rul­mayan her sanatçı gibi kendine farklı kapılar açacaktır. Me­sela avcılık hevesi, bir dergide gördüğü hayvan doldurma yani Tahnit sanatına merak salmasıyla bambaşka bir hal alır. Büyük bir hevesle tahnit’in inceliklerini öğrenir ve bu ko­nuda Türkiye’de profesyonel iki kişiden biri haline gelir. Namı öylesine yayılır ki Uludağ Üniversitesi Zooloji Mü­zesi’ndeki memeli hayvanların tümü Sadi Bagana tarafından yapılır. Üniversite böylesine bir değeri elinden kaçırmak is­temez. Sadi Bagana lise mezunu olmasına rağmen 2012 yı­lından beri Uludağ Üniversitesi Ormancılık Meslek Yüksek Okulu Avcılık ve Yaban Hayatı Programında dersler ver­mekte ve tahnit sanatını gençlere öğretmeye çalışmaktadır.

Dursunbey’de tahniti ya da ağaç köklerini nasıl bir sa­nat eserine dönüştürdüğünü kendi hemşerilerine öğretmek ister ancak gereksiz mevzuata takılır. Kendisinden ustalık belgesi isterler. Zaten ülkedeki en büyük usta odur, kimden öğrensin de ustalık belgesi alsın? Aslında tek şikâyeti de bu­dur. Dursunbeyli olmak ve ülkede Dursunbeyli bir sanatçı olarak anılmaktan büyük bir keyif alır. Sadece kendi gibi de­ğerlere daha bir sahip çıkılmasını, gereksiz prosedürle top­lumun vakit kaybetmemesini ister. Sanata ve sanatçıya du­yarlı bir Dursunbey’in gelecekte çok daha yaşanır bir yer ola­cağını iyi bilmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.