KADIN CİNAYETLERİNİ KINAYIP, KADIN DANIŞMA MERKEZİ İSTEDİLER « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 03:36

KADIN CİNAYETLERİNİ KINAYIP, KADIN DANIŞMA MERKEZİ İSTEDİLER

KADIN CİNAYETLERİNİ KINAYIP, KADIN DANIŞMA MERKEZİ İSTEDİLER
Son Güncelleme :

09 Nisan 2021 - 18:25

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması, Balıkesir Gümüşçeşme mahallesinde Seda K.’nın öldürülmesinin ardından Edremit Akçay’da 61 yaşındaki İsmail T’nin eşi Nurhan T.’ yi satırla vücudunun çeşitli yerlerinden yaralamasına tepki gösterirken, yeterli personele ve donanıma sahip, kadınlara psikolojik, ekonomik ve hukuki destek verecek kadın danışma merkezlerinin acilen açılmasını istedi.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması’nın “KADIN KATİLLERİ NEREDEN, KİMDEN, HANGİ SİSTEMDEN CESARET ALIYOR?” başlıklı basın açıklaması şöyle:
“Edremit’in Akçay Mahallesi’nde bir kadın arkadaşımız dün sabah öldürülmek kastıyla satır ile doğrandı…Üstelik engelli bir çocuğunun yanında…
Adının İsmail T. olduğu öğrenilen şahıs, basına yansıyan bilgilere göre eşi Nurhan’ın ellerini ve parmaklarını satırla kopardı. Kafasını ve vücudunun çeşitli yerlerini de yaraladı. Ağır yaralanan kadın arkadaşımız kopan uzuvlarıyla birlikte hastaneye kaldırıldı ve kopan elleri ve parmaklarının dikilmesi için başlatılan ameliyat dün gece geç vakitlere kadar sürdü. Dün gece hayati tehlikesi hala sürüyordu. Umarız tez zamanda iyileşir ve yaşama döner. Sanık yine bir erkek…Yine bir koca. ”

“Daha iki gün önce Balıkesir’in Gümüşçeşme Mahallesi’nde Seda arkadaşımız defalarca bedenine saplanan bıçak darbeleri ile kocası E.K. tarafından katledilmişti. Yine çocuklarının gözü önünde…
Ataerkil zihniyet ve sistem tarafından beslenen ve kollanan erkekler kadınları, LGBTİ+ bireyleri ve çocukları öldürmeye devam ediyor. Balıkesir’de, Körfezde son yıllarda üst üste yaşanan kadın cinayetleri artık sabrımızı taşırdı. Körfezde kocaları, eski kocaları, erkek arkadaşları, oğulları, babaları tarafından katledilen Esra Gövem, Hanife Akman, Emine Kuru, Fatma Karabulut, Aygül Yönyül, Pınar Ç, Zeynep Çeliksoy, Işıl Çetkin, Selin Kartal, Yonca Tatarka, Vusule Yaşar’ın, minik Kuzey Efe’nin kanları daha yerde kurumadı.
Ülkemizin her yanı kan gölüne döndü. Kadınlar IŞID yöntemleri ile, satırla, baltayla, sayısız bıçak darbeleri ile öldürülüyor! Kadınlar kendi kararlarına, kendi bedenlerine sahip olma ve özgürleşme mücadelesinde canlarını kaybediyor! Ne yazık ki katiller iyi hal indirimleri ile cezasız kalıyor! Adeta ödüllendiriliyor!”

“BİR KADIN DANIŞMA MERKEZİ YOK”

“Körfez bölgemizde, Edremit ve Burhaniye’de hala bir kadın danışma merkezi yok. Şiddete maruz kalan, tehdit edilen kadınlara kadın örgütlerinden başka sahip çıkacak, yol gösterecek bir destek mekanizması yok. Şiddete maruz kaldığında kurumsal mekanizmalarla desteklenmeyen, korunmayan kadınların sonu da çoğunlukla ne yazık ki ‘öldürülmek’ oluyor.
Kadın cinayetleri giderek daha fazla arttı ve bir ‘cinskırım’ boyutuna ulaştı. Ne yazık en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararı ile feshedildi! Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yetki ve görevleri çiğnendi. Ayrıca toplumun büyük çoğunluğunun İstanbul Sözleşmesi’nden yana olan iradesi hiçe sayıldı. İstanbul Sözleşmesi bizim için hala yürürlüktedir. İstanbul Sözleşmesi kadınların ve LGBTİ+ ların yaşamları için elzemdir, güvencedir. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararı yok hükmündedir. Kabul etmiyoruz!
Körfez Bölgesinde yeterli personele ve donanıma sahip, kadınlara psikolojik, ekonomik ve hukuki destek verecek ‘Kadın Danışma Merkezleri’nin acilen kurulmasını istiyoruz.”

“Kadın cinayetlerinin önlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, tüm muhalefeti, tüm ilgili kamu kurumlarını, yerel yönetimleri, kolluk kuvvetlerini, herkesi acilen göreve çağırıyoruz.
DAHA FAZLA ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ! HAYATLARIMIZDAN DA, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN DE VAZGEÇMİYORUZ!”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.