JAPONLARA BALIKESİR DAVETİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 02:11

JAPONLARA BALIKESİR DAVETİ

JAPONLARA BALIKESİR DAVETİ
Son Güncelleme :

23 Ocak 2020 - 22:15

Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki’yi makamında ağırlayan Vali Yazıcı,  Balıkesir’e Japon turist gelmesi için Başkonsolos Nishimaki’den destek istedi. “Seyahat rotanızı Balıkesir’e de çevirin” diyen Vali Yazıcı,  kentin turizmle birlikte tarım ve sanayideki potansiyeline dikkat çekti… Vali Ersin Yazıcı, ziyaret sırasında deprem konusunda yapılan çalışmalar hakkında da Nishimaki ile görüş alışverişinde bulundu. 

Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette iki ülke arasındaki köklü ilişkilere dikkat çekildi.
Balıkesir’de bulunmaktan ve dostça karşılamadan dolayı mutluluk duyduğunu belirten İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine daha da katkı yapmak arzusu içinde olduklarını bildirdi.  20 yıl önce de İstanbul’da görev yaptığını açıklayan Nishimaki,  “Türkiye’yi çok seviyorum ve ikinci vatanım diyebilirim. Türkiye ve Japonya arasında her zaman sıcak ve köklü ilişkiler olmuştur. Bizler de kişi ve kurumlar olarak bu ilişkilere katkı koyabilirsek çok mutlu oluruz. Ayrıca çalışmalarınızda uzmanı olduğumuz konularda her zaman destek vermeye hazırız.” diye konuştu.
Balıkesir’e ilk kez geldiğini söyleyen Nishimaki, bu kentte kendisini “memleketinde” hissettiğini belirtti.

TÜRKİYE JAPONYA’YA YARDIM ELİ UZATTI
Başkonsolos Nishimaki, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim aldığını anlatarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin samimi bir şekilde devam ettiğini vurguladı. Türkiye ile Japonya arasındaki yakın dostluğun simgesi sayılan Ertuğrul Fırkateyni’nin batışından söz eden Nishimaki, 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi sonrasında Türkiye’ye yardımcı olmaya çalıştıklarını, 2011’de Japonya’da meydana gelen deprem sonrasında da Türkiye’nin kendilerine yardım eli uzattığını dile getirdi.
Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun sonsuz olduğunu vurgulayan Nishimaki, “Japonya ve Türkiye iki devlet, tek yürektir.” dedi.

JAPON TURİSTLERİ BALIKESİR’E DAVET ETTİ
Türkiye ve Japonya’nın iki dost ülke olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Şimdi Balıkesir Zamanı” diyerek Balıkesir hakkında konuğuna bilgi verdi.  Vali Yazıcı, tarih, kültür, tarım ve turizm kenti Balıkesir’e Japon turist gelmesi için Başkonsolos Nishimaki’den destek istedi.
“Seyahat rotanızı Balıkesir’e de çevirin” ifadelerini kullanan Vali Yazıcı, Japonya’nın kültürüyle ve kadim gelenekleriyle Türkiye ile örtüşen değerleri olduğunu söyledi.

BALIKESİR, TÜRKİYE’NİN PARLAYAN YILDIZI

Balıkesir’in tarım, sanayi, turizm alanında potansiyeli olan bir kent olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Japonya ile dostluğu turizm alanında da pekiştirmek istiyoruz. İlimiz, verimli toprakları, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Balıkesir, ayrıca binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Söz konusu medeniyetlerden de bizlere intikal etmiş son derece zengin bir tarih ve insanlık mirasına sahip eserleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bitki örtüsü çok zengindir. İklimlerin geçiş bölgesidir. Coğrafi özellikleri ile herkesin görmesi gereken bir şehirdir. Balıkesir’de tarih ve arkeolojik kültürel değerleri bizzat gözlemleme şansınız olacak. Şehrimizde gezilebilecek çok önemli turistik bölgelerimiz mevcut. Japon dostlarımız bu şehirden keyif alacaklardır. Aynı zamanda bir sanayi şehriyiz. Ülke ekonomisine katkıda bulunulmaktadır. Türkiye’nin önemli üretim tesisleri burada yer almaktadır. Bu il kalıcı ya da geçici olarak gelen herkese kucak açmıştır. Gelenleri en büyük zenginlik unsuru olarak görmüştür. Yemyeşil doğası, ‘Türkiye’yi Doyuran İl’ misafirlerine hoş geldin demesini bilir. Balıkesir’in insanı sıcaktır, sevecendir, samimidir, misafirperverdir.  Balıkesir’i cümlelerle anlatmak çok zor, çünkü Balıkesir birçok yönü ile öne çıkan bir şehirdir.”diye konuştu.
Vali Ersin Yazıcı Balıkesir’in, birçok alanda üretim yapılan Organize Sanayi Bölgeleri ile Türkiye’nin parlayan bir yıldızı konumunda olduğunu kaydetti. Vali Ersin Yazıcı, ziyaret sırasında deprem konusunda yapılan çalışmalar hakkında da Nishimaki ile görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin ardından Başkonsolos Nishimaki ve beraberindekiler Balıkesir programlarına devam etmek üzere Valilik’ten ayrıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.